nového tzv. Langošovho Zákona o slobodnom prístupe k informáciam, ktorý 1. januára 2001 vstúpil do platnosti.
"Jeden občan sa zaujímal hlavne o chod novozriadenej kancelárie, druhý sa prišiel spýtať, aké majú platy poslanci, a aké budú mať platy ich asistenti, teda o vysokú politiku. Odpoveď pre posledne spomínaného sme hneď k dispozícii nemali, ale zapísali sme si jeho telefónne číslo a pokúsime sa to prostredníctvom internetu zistiť v národnej rade,"informoval nás včera pracovník kancelárie Ing. Peter Hrmo.
Ak sa chcete dozvedieť akékoľvek informácie o meste môžete svoje otázky podľa rezortu položiť počas stránkových hodín na jednotlivých oddeleniach a odborných útvaroch Mesta Košice.
Ako nás informoval tlačový hovorca magistrátu Marián Krajňák, ďalšou z možností je Informačná kancelária v budove magistrátu na Tr. SNP 48, ktorú zriadilo mesto špeciálne na tento účel.
"Stránkové hodiny sú v pondelok a piatok od 13. do 15. hodiny, utorok a štvrtok od 8.do 12. hodiny a v stredu od 13. do 15.30 hodiny. V informačnej kancelárii si môžete pozrieť termíny a program mestských zastupiteľstiev, uznesenia poslancov, termíny a programy rokovania poslaneckých komisií, zbierky zákonov i všeobecno-záväzné nariadenia mesta, ako aj Štatút mesta Košice a jeho prílohy. A samozrejme opýtať sa, čo vás zaujíma," vysvetlil M. Krajňák.
Ak by vám to nestačilo a chceli by ste poznať názory a pripomienky poslancov, ktoré odzneli pri schvaľovaní nejakého uznesenia, príp. predaja majetku, môžete na organizačnom referáte v trakte E v kancelárii E223 nahliadnúť do zápisníc z rokovaní košického parlamentu.
"Prostredníctvom internetu mesto zverejňuje na svojej internetovej adrese www.kosice.sk všetky spomínané údaje, ale aj napríklad prehľad o dochádzke a hlasovaní poslancov i informácie týkajúce sa nakladania s mestským majetkom, to znamená oznamy o konaní verejných dražieb so zoznamami majetku, oznamy o verejných súťažiach. Na internetovej stránke mesta sa dozviete aj rôzne informácie kultúrno-spoločenského charakteru," dodal M. Krajňák.
Mesto vyšlo občanom v ústrety aj vyčlenením telefonických liniek, na ktorých sa môžu dožadovať informácii. Na telefónnom čísle 6419 131 sa vám pokúsia odpovedať pracovníci Informačnej kancelárie, prostredníctvom faxového čísla 6436 288 môžete svoju otázku poslať, písomnú žiadosť, návrh, podnet, sťažnosť alebo iné podanie možno podať aj v podateľni magistrátu mesta Košice denne v čase od 9. do 15. hodiny.
"Na tabuli na prízemí magistrátu sa občan dozvie, ktoré oddelenie magistrátu má čo na starosti, aby vedel na koho sa má obrátiť," zdôraznil Krajňák.
Ak si chcete informácie odniesť domov prekopírované na papieri, alebo na diskete, budete musieť mestu Košice uhradiť poplatok a to 5 Sk za kópiu jednej strany formátu A4, 30 Sk za kópiu na disketu. Tieto poplatky budú platné len do vydania vykonávacieho predpisu Miniestertvom financií SR.
"Ak občan nedostane informáciu,ktorú požadoval, môže sa proti rozhodnutiu mesta odvolať v lehote 15 dní od doručenia rozhodnutia alebo uplynutia lehoty na rozhodnutie o žiadosti. Odvolanie sa podáva Mestu Košice a rozhoduje o ňom primátor,"informoval ďalej Krajňák.
Rozhodnutie o odmietnutí žiadostí si môže dať občan preskúmať aj v súdnom konaní podaním na Krajskom súde v Košiciach v lehote do 2 mesiacov od doručenia rozhodnutia o odmietnutí žiadosti.
Kompetentné úrady, teda nielen magistrát, vašu žiadosť musia podľa zákona vybaviť bez zbytočného odkladu najneskôr do desiatich dní odo dňa podania žiadosti, zo závažných dôvodov sa vybavovacia lehota môže predĺžiť o ďalších desať dní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.