služby spokojne schrupnúť. Posviatočnú nudu len sem-tam naruší osamotené osobné auto, o kamiónoch nehovoriac. "So zavedením vízovej povinnosti s Ruskom a Bieloruskom to nemá nič spoločné. Okolo 85 percent ľudí, ktorí prechádzajú cez náš priechod, sú Ukrajinci, 8 až 10 percent predstavujú Slováci, zvyšok tvoria iné národnosti. Prvé dni po sviatkoch u nás už tradične veľmi pokojné. Veď na Ukrajine sa práve začínajú sviatky," vysvetľuje Ján Gargulák, vedúci pobočky Colného úradu.
"Rusi? Objavia sa tu tak dvaja, traja zo sto turistov. Kto by sa terigal z Moskvy na Slovensko a späť autom? Väčšina si zaplatí lietadlo. Nemyslím si, že vízová povinnosť s Ruskom a Bieloruskom by sa u nás mala prejaviť zásadným spôsobom," hovorí znudený službukonajúci pracovník oddelenia Cudzineckej polície.
Ani v košickom Interhoteli Slovan nebolo včera badať, že od prvého dňa nového milénia platí medzi donedávna bratskými národmi vízová povinnosť. Medzi ubytovanými sú akurát dve ruské rodiny. "Väčšinu našich zahraničných klientov tvoria Američania. Aj keď sa u nás objavia nejakí Rusi, sú to väčšinou obchodní cestujúci, pre ktorých, myslím si, nebude problém vybaviť si víza. Takže obavy nemáme," konštatuje vedúca ubytovacieho úseku IH Slovan Anna Viňanská.
Deň pred Silvestrom pristáli na popradskom letisku dve lietadlá TU 154 z Moskvy. Na palube priviezli posledných šťastlivcov, ktorým stačilo zaplatiť si pobyt v našich veľhorách bez vyčkávania v radoch pred našou ambasádou v Moskve. "Zajtra a pozajtra sú plánované ďalšie prílety. Zatiaľ žiaden let nebol zrušený. Cestovné kancelárie majú však obavy. Len za december minulého roka sme prepravili 1230 ruských turistov," hovorí riaditeľka Letiska Poprad Anna Kováčová.
Tatranskí hoteliéri sa však už teraz chytajú za hlavu. Napríklad v Hoteli Patria na Štrbskom Plese tvoria v zimných mesiacoch 85 percent klientely práve ruskí turisti. "Doteraz to bola len teória, až teraz začne život. Zajtra a pozajtra čakáme ďalších hostí. Bombardujeme naše ministerstvá, aby niečo robili. Veď vízová povinnosť by nemala obmedzovať cestovný ruch. Zaviedli sme ju predsa kvôli niečomu inému. Ubezpečujú nás, že posilnili naše konzulárne služby v Moskve. Máme však informácie, že to nie je pravda," rozčuľuje sa riaditeľ Patrie Jozef Bendžala.
Dnes a zajtra by mali pristáť na popradskom letisku štyri TU 154 z Moskvy. Namiesto nich bude rolovať po dráhe jedno, doplní ho malý JAK 42. Mark Blitstein, riaditeľ cestovnej kancelárie Pilgrim, ktorá sa deväť rokov špecializuje na aktívny cestovný ruch, teda dovoz turistov na Slovensko, je zúfalý: "Vieme, že pricestuje skoro o 200 ľudí menej. Ani nechcem myslieť na stratu, ktorá nám vznikne. Všetci si zaplatili pobyt, v hoteloch majú rezervované miesta." ČK Pilgrim dopravila len počas zimy roku 2 000 na týždenný pobyt do Nízkych a Vysokých Tatier 4 500 turistov z Ruska. Riaditeľ kancelárie predpokladá, že zavedením vízovej povinnosti poklesne záujme o pobyt na Slovensku minimálne o 20 percent: "Zhruba toľko ľudí si kupovalo zájazdy na poslednú chvíľu. Vybavovanie víz trvá sedem dní. Takže to nestihnú."
Zavedenie vízovej povinnosti však pocítia aj naši podnikatelia, ktorí vo vysokohorských podmienkach poskytujú služby. Podľa neoficiálnych údajov totiž minie jeden ruský turista počas dovolenky na Slovensku priemerne 40 000 Sk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.