napriek politickým rozhovorom naplánovaným na tento mesiac. "Neobmedzíme útoky proti indickej armáde,ani nedovolíme aby Dillí neužilo nezmyselné rozhovory ako zdržiavaciu taktiku. Náš boj bude pokračovať do oslobodenia Kašmíru," vyhlásil šéf kašmírskej militantnej skupiny s názvom Harakatul Mudžahidín.
Na Kašmír si robia nároky India aj Pakistan, medzi ktoré bola táto hornatá himalájska oblasť rozdelená po skončení britskej koloniálnej nadvlády v roku 1947. Dzammú a Kašmír je jediným moslimským federálnym štátom v prevažne hinduistickej Indii. India nedávno vyjadrila súhlas s tým, že zástupcovia aliancie 23 secesionistických strán pôsobiacich v indickej časti Kašmíru navštívia Pakistan, kde sa stretnú s predstaviteľmi tamojšej vojenskej vlády a militantných skupín so základňami v krajine. Následne sa majú začať rokovania s Indiou.
Podľa hovorcu aliancie by sa mali následne uskutočniť trojstranné rozhovory za účasti Indie, Pakistanu a Kašmírčanov. Trojstranné rokovania požaduje aj Pakistan, Naí Dillí však diskusiu s Islamabadom odmieta. Žiada, aby Pakistan najprv zastavil cezhraničné útoky militantov. Pakistan popiera, že povstalcom poskytuje zbrane a výcvik. Tvrdí, že rebelov podporuje len politicky a morálne.
India aj Pakistan v uplynulých týždňoch podnikli kroky na zmierenie napätia v Kašmíre, ktorý bol príčinou dvoch vojen medzi oboma krajinami - obe majú momentálne k dispozícii atómové zbrane. Vláda v Naí Dillí začala v decembri mierový proces tým, že rebelom ponúkla jednostranné prímerie. Pakistan na to prišiel tiež s ponukou prímeria v oblasti sporných hraníc. India svoje prímerie medzičasom predĺžila a Pakistan začal z pohraničnej oblasti sťahovať vojakov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.