V poradí už 107. Kongres Spojených štátov začne rokovať dnes. Hoci oba tábory: republikánska väčšina v Snemovni reprezentantov a demokratická
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
menšina, prisľúbili nadstranícky prístup pri plnení agendy po neľútostnom predvolebnom boji, nik nepredpokladá, že návrhy, ktoré predloží Kongresu zvolený prezident George W. Bush ml., sa zaobídu bez oponentúry a slovných súbojov
Prezident Bush mieni krátko po inaugurácii 20. januára poslať Kongresu svoj návrh na zníženie daní o 1,3 bilióna dolárov, a to i napriek varovaniu demokratov, že nemôže rátať so všetkým, čo v predvolebnej kampani voličom sľuboval. Ešte predtým však pošle Kongresu plán na reformu školského systému, čo považuje za prioritu svojej prezidentúry.
Demokrati už začali kampaň, v ktorej tvrdia, že zníženie daní tak ako ho navrhuje Bush, zvýhodňuje bohatých Američanov. Predstaviteľ demokratov v Senáte Tom Dashle uviedol, že nadstranícka spolupráca v Senáte sa môže rýchlo vytratiť, ak prezident Bush bude presadzovať svoj návrh na zníženie daní. Podľa mienky tohto politika Bushov plán spôsobí, že štátna pokladnica príde v priebehu desiatich rokov o dve miliardy dolárov.
Republikáni po novembrových voľbách majú v Snemovni reprezentantov 221 kresiel a demokrati 211. Niekoľko kresiel je ešte neobsadených. Na schválenie dôležitých zákonov treba v Snemovni reprezentantov 218 hlasov a v Senáte 60. Demokrati však budú ovládať Senát od 3. do 20. januára, pretože rozhodujúci hlas bude dovtedy mať terajší viceprezident Albert Gore.
Ďalšími veľkými témami 107. Kongresu budú zmeny v sociálnom zabezpečení, možná privatizácia časti dôchodkového zabezpečenia, reforma financovania predvolebnej kampane a ďalšie témy, ktoré dominovali v predvolebnej kampani.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.