Johna Ashcrofta do úradu ministra spravodlivosti. Na čele tohto snaženia stojí reverend Jesse Jackson.
K snahe zabrániť schváleniu Ashcrofta do vedenia dôležitého ministerstva sa pripoja aj odbory. Tieto aktivity majú vyvrcholiť v Deň Martina Luthera Kinga - bojovníka za občianske práva v Spojených štátoch.
Terčom aktivistov bude aj terajšia guvernérka štátu New Jersey Christine Whitmanová, ktorú novozvolený prezident George W. Bush navrhol do funkcie ministerky životného prostredia.
John Ashcroft je známy tvrdým postojom proti interrupciám, ako aj tým, že bol proti vymenovaniu sudcu čiernej pleti Ronnieho Whita na post federálneho sudcu. Guvernérku Whitmanovú kritizujú za nedostatočný podiel černochov v radoch štátnej polície.
Jesse Jackson uviedol, že senátori z radov demokratov nemôžu dať prednosť kolegialite voči bývalému kolegovi, senátorovi Ashcroftovi, pred sociálnou spravodlivosťou a občianskymi právami. Senátori totiž tradične schvaľujú do funkcií ministrov svojich bývalých kolegov a Jesse Jackson v prípade navrhnutého ministra spravodlivosti chce tomu predísť. V Senáte majú demokrati a republikáni po 50 kresiel a viceprezident Dick Cheney ako predseda Senátu môže patovú situáciu svojím hlasom vyriešiť v prospech republikánov. Vo Washingtone už Fórum najdôležitejších predstaviteľov afroamerickej komunity oznámilo, že v deň inaugurácie nového prezidenta - 20. januára - usporiada v Tallahassee na Floride zhromaždenie, ktorým bude protestovať proti tomu, že v tzv. slnečnom štáte hlasy voličov čiernej pleti v prezidentských voľbách neboli (podľa mienky tejto skupiny Američanov) zohľadnené. Podobné protestné zhromaždenia sa chystajú aj v Chicagu a ďalších mestách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.