pôvodne vybrali preto, aby sme zistili, ako trávi sviatky človek, ktorý neočakávane prišiel k veľkým "prachom". Čakali sme ľahký úsmevný rozhovor. Nestalo sa. Pán Jozef má totiž z výhry čím ďalej, tým viac, hlavu v smútku. Čo sa vlastne stalo?
Keď pán Jozef v novembri skončil verejnoprospešné práce, išiel na úrad práce. Dali mu vypísať nejaké papiere pre odbor sociálnych vecí a zdravotnú poisťovňu a povedali mu, aby prišiel o týždeň. "Keď som prišiel na sociálku, dočkal som sa veľkého sklamania. Hoci som ešte výhru ani nemal v rukách, už mi ukázali papier, na ktorom stálo, že mi nebudú vyplácať sociálne dávky. Skade mala zamestnankyňa informácie, že som vyhral? Na základe akého dokumentu mi ich pozastavili? Vzápätí mi vypočítala, koľko rokov nebudem dostávať sociálne dávky. Jednoducho výhru predelila 3490 korunami, ktoré som mal každý mesiac dostávať a toľko mesiacov nedostanem ani korunu sociálky," posťažoval sa J. Haďary. Teda to, čo pán Jozef vyhral, musí teraz použiť na svoje základné potreby. "Toto je výhra a nie nejaký príjem zo zárobkovej činnosti," zdôraznil. "Ja som dal štátu na dani z výhry 70 tisíc korún. Je to svinstvo. Keď som vyhral, sú to predsa moje peniaze. Je mojou súkromnou vecou, ako s nimi budem nakladať. Pokladám to za zasahovanie do mojich práv."
Ak si kúpi výherca nejaké väčšie veci k osobnej potrebe, musí zaniesť na Okresný úrad (OÚ) Košice- okolie, odbor sociálnych vecí, faktúru a oni mu túto sumu odpočítajú z výhry. Samozrejme nesmie ísť o nejaký nadštandard. Pán Jozef si časť výhry uložil na vkladnú knižku a neskôr ju chcel použiť na vyplatenie súrodencov z rodičovského domu. Ten domček si už tiež vyžaduje rozsiahlejšiu rekonštrukciu, nemá dokonca ani kúpeľňu. Ak by chcel však J. Haďary opäť začať poberať sociálne dávky, musel by svoju výhru čím skôr preinvestovať, samozrejme v súlade s predstavami štátnych úradníkov. Ak by len tak niekomu dal peniaze, napríklad súrodencom, po pár mesiacoch by jednoducho nemal z čoho žiť. Na úrade majú totiž spočítané, na aké obdobie by mu výhra mala postačiť. A to by každý mesiac mohol minúť len tri a pol tisíc. Ak minie peniaze skôr, ostane bez sociálky a bez akéhokoľvek príjmu. "Jednému bratovi som už dal tridsaťtisíc, lebo potreboval splatiť pôžičku," dodal. Len za tieto peniaze, ktoré dal bratovi, by mal pán Jozef podľa predstáv legislatívy vyžiť 8 a pol mesiaca. Teda už je zrejmé, že minimálne túto dobu ostane bez akéhokoľvek príjmu, ak sa mu nepodarí zohnať prácu. A to si, hoci vyhral veľké peniaze, nemôže dovoliť ani niečo navyše, musí sa striktne snažiť dodržať hranicu mesačných výdavkov na 3 a pol tisíc korún. Keby nebol vyhral, bol by tieto peniaze dostal od štátu vo forme sociálnych dávok.
Je takýto postup vôbec v súlade so zákonom? Na to sme sa opýtali vedúceho odboru sociálnych vecí OÚ Košice okolie Ladislava Štarka. "Počas vyplácania dávok sociálnej pomoci je občan povinný v zmysle § 103 zákona číslo 195 Zz. o sociálnej pomoci ohlásiť každú zmenu osobných, majetkových, rodinných a príjmových pomerov, nástup do zamestnania alebo vykonávanie podnikania. Výhra je nepochybne zmenou príjmových pomerov poberateľa. Pán Haďary 26. novembnra vyhral v Zázračnom úli. Dávkou sociálnej pomoci sa riešia občania, ktorí sa ocitnú v hmotnej núdzi," zdôraznil L. Štark.
V decembri ešte pán Haďary dostal peniaze za november, ked vykonával VPP. Nás zaujímalo, ako sa mohlo stať, že mu vyplácanie dávok pozastavili skôr, ako vôbec výhru dostal. "Pozastavenie dávok vôbec nesúviselo s výhrou. V decembri totiž ešte dostal mzdu za VPP vo výške 3894 korún. Sociálne dávky sa pritom vyplácajú priebežne v príslušnom mesiaci za ten mesiac. December sme teda ešte nemohli riešiť sociálnou dávkou.," vysvetlil L. Štark.
Keby však nebolo výhry, už od januára sa mohol pán Jozef opäť stať poberateľom dávok... Stačilo mu podať novú žiadosť. To by však nesmel vyhrať. Môže okresný úrad pozastaviť vyplácanie dávok na základe všeobecne dostupnej informácie o príjme, ako napríklad z televízie, alebo si musí počkať na to, kým si občan splní oznamovaciu povinnosť? "Áno, pokiaľ ide o takúto informáciu. Dali sme mu na vedomie, že o jeho výhre vieme. Po odpočítaní dane, ktorú zaplatil, vyrátame mu, za aký čas bude môcť opäť začať poberať dávky. Keď preukáže, že peniaze preinvestoval, tieto mu môžeme do budúcnosti zohľadniť."
Nemôže si však napríklad kúpiť auto, lebo to nie je u zdravých ľudí vec bežnej potreby, rovnako tak nič nadštandardné. Na rekonštrukciu obydlia v prípade, ak je to potrebné, sa však už tieto prostriedky využiť môžu.
Je jasné, že každý žiadateľ o dávky si musí splniť oznamovaciu povinnosť o získaní iného príjmu. Je však rovnako jasné, že mnohí tak nerobia. Okresné úrady nemajú šancu zistiť, či napríklad niekto z poberateľov dávok nezdedil majetok alebo peniaze. Keby bol pán Jozef vyhral v Športke, takisto by o tom úradníci nevedeli, ak by im to pravda neoznámil. Okresné úrady majú šancu dozvedieť sa o takýchto prípadoch iba z médií alebo napríklad pri predajoch nehnuteľností, o ktorých by vedeli získať informácie. Stačilo by však predat nehnuteľnosť niekde v Bratislave a košickí úradníci sa o tom nemusia dozvedieť. Tiež si nemôžu zistiť úspory v bankách. Sú chránené totiž bankovým tajomstvom. Ostáva im len dúfať, že poberatelia tieto skutočnosti sami oznámia.
Poctiví občania, ktorí pravdivo vypíšu dotazník, sa často dočkajú nemilého prekvapenia. Ako napríklad jedna slečna, ktorá uviedla, že má úspory 20 tisíc korún. Poviete si, že to je nič, ale napriek tomu jej dávky dať nemohli. Jednoducho nebola v hmotnej núdzi. Ak okresný úrad príde na to, že ľudia neohlásili príjem, pozastavia im vyplácanie dávok a žiadajú vrátenie vyplatených peňazí odo dňa ich prijatia.
Daňoví poplatníci, ktorí napĺňajú štátnu kasu, si určite povedia tak to má byť, prečo by aj z mojich peňazí mali byť vyplácané dávky niekomu, kto vyhral veľký balík peňazí? Lenže... nezamestnaným, ktorí si dlhodobo nemôžu zohnať prácu, ako je to v prípade pána Jozefa, je tak výhra vlastne na nič. Aj tak si môže kúpiť len veci nevyhnutné a zvyšok si musí zadeliť tak, aby jeho mesačné výdaje zodpovedali príjmu zo sociálnej pomoci. Takže žiadne veľké prilepšenie, ako by sa mnohým mohlo na prvý pohľad zdať. Nehovoriac už o tom, že napríklad výhercom v anonymných súťažiach stačí príjem zatajiť, za čo im ani nehrozia žiadne veľké sankcie, a pokojne si môžu dávky poberať ďalej.
Slovač je však národ vynaliezavý a tak opäť raz zase dáva súčasná legislatíva priestor pre špekulovanie. Nezamestnaným stačí dohodnúť sa s niekým, kto pracuje, aby vzal výhru na seba. A vlastne je tu ešte jedna možnosť. Ak nepracujete a vyžrebovali vás do nejakej televíznej súťaže, dajte si masku alebo kuklu. Uvádza sa predsa iba vaše krstné meno a tak nikto nezistí, že ste vyhrali vy...
Nepochybne najväčšiu radosť z výhry nezamestnaných má teda štát. Okrem pekného príjmu na dani zo samotnej výhry navyše ešte aj ušetrí na vyplácaní sociálnych dávok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.