prejavuje aj v školstve, kde dochádza k sústavnému znižovaniu počtov žiakov v základných školách (ZŠ). V samotnom okresnom meste sa stav žiakov ešte udržiava na akej-takej úrovni, ale je to len zásluhou presunu žiakov z malých škôl z vidieka do mesta. "Keby školy v meste navštevovali iba mestské deti, tak aj tu by bol z roka na rok dosť razantný pokles počtu žiakov," uviedol pre náš denník zástupca prednostu Okresného úradu (OÚ) vo Svidníku Bohumil Kačmár a dodal, že v tomto školskom roku v okrese zaznamenali zníženie počtu žiakov v ZŠ o sto detí v porovnaní s minulým rokom.
V okrese Svidník majú štrnásť malotriednych škôl a rovnaký počet plneorganizovaných ZŠ. V tomto školskom roku v celom okrese mali zapísaných 474 prvákov, ale na budúci školský rok ich bude len 440. Približne podobný počet prvákov sa udrží až do školského roku 2003/2004, ale už nasledujúci rok ich bude len čosi nad štyristo a o ďalší rok iba 362 prvákov. Ide o deti narodené v roku 1999, ale v roku 2000 do septembra sa narodilo v okrese iba 345 detí, ktoré začnú ZŠ navštevovať v školskom roku 2006/2007. "Už v budúcom školskom roku plánujeme vyradiť zo siete základných škôl štyri školy. Pôjde o školy v obciach Krajná Bystrá, Nižný Orlík, Dubová a Hrabovčík. Vyradíme ich naisto, pretože vyučovanie na nich je prerušené a detí z týchto obcí chodia do škôl v okruhu piatich kilometrov. Napríklad v škole v Krajnej Bystrej sa nevyučuje už od roku 1995. Doteraz sme čakali, ako sa situácia vyvinie, ale štatistické údaje o narodených hovoria, že nie je predpoklad zlepšenia situácie. Prerokovali sme to už aj so starostami obcí do marca podáme návrh na ministerstvo školstva na vyradenie týchto škôl zo siete základných škôl," vyjadril sa vedúci oddelenia metodiky a riadenia odboru školstva, mládeže a telesnej kultúry OÚ vo Svidníku Jozef Kurtý.
Ešte väčší problém s nedostatočným počtom žiakov je v predškolských zariadeniach, pretože vidiek v tomto prípade nekompenzuje úbytok žiakov v meste. Akútne je teda aj rušenie predškolských zariadení v samotnom Svidníku. S rušením pracovných príležitosti dôjde k ďalšiemu úbytku obyvateľstva v okrese Svidník. Lenže už teraz na OÚ vo Svidníku každoročne riešia problém, ktorý súvisí s tým, že na mnohých vidieckych školách počet žiakov klesá pod ekonomicky únosnú hranicu. "Aj keď v smerniciach sa hovorí, že v málotriednej škole by malo byť okolo sedemnásť žiakov, no zároveň sa dodáva, že prednosta okresného úradu môže zvážiť jednotlivé prípady. My sme stále pred dilemou, že ekonomicky je to už neúnosné, ale vnímame to tak, že keď na dedine zatvoríme aj školu, tak tam už nič nezostane. Toto je ten horúci problém, že sme pod takými dvoma mlynskými kameňmi - či pozerať len ekonomicky, alebo brať ohľad na to, že obec stratí poslednú ustanovizeň verejného významu," dodal B. Kačmár.
Osud štyroch škôl v Svidníckom okrese je už teda s najväčšou pravdepodobnosťou spečatený. Ďalším málotriednym školám, ktoré sa počtom žiakov nachádzajú pod hranicou ekonomickej únosnosti, budú pridelené finančné prostriedky krajským úradom. "Aj rozsah finančných prostriedkov, ktoré dostaneme pre budúci školský rok, ukáže, či bude musieť prevládnuť ekonomický pohľad na prevádzku škôl alebo bude možné dať ohľad aj na potreby obce. Môže sa stať, že jednoducho nebudeme schopní to utiahnuť a školu zavrieme, alebo budeme tlačiť obec k tomu, aby keď chce tam školu, tak nech časť nákladov vezme na seba. Nedá sa určiť presná hranica odtiaľ - potiaľ. Všetko je individuálny prípad a treba k nemu aj takto pristupovať," vyjadril svoj názor B. Kačmár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.