ktoré voči nim mal správca konkurznej podstaty. Išlo prevažne o vyplatenie odstupného, ale v menšej miere i o platy niekoľkých posledných zamestnancov v tejto spoločnosti. Celkový dlh voči zamestnancom predstavoval približne 3,6 milióna korún. Aj napriek tomu, že firma skrachovala a toho času je v konkurze, doteraz pôsobí jej odborová organizácia. Ako pre náš denník uviedol predseda závodného výboru základnej organizácie OZ KOVO pri Chirane Prema Vladimír Fiľarský, správca konkurznej podstaty ho minulý týždeň informoval o tom, že dozorujúca sudkyňa dala súhlas na odpredaj časti konkurznej podstaty v hodnote podľa znaleckých posudkov 6,5 milióna korún.
"Správca ma informoval tiež o tom, že má kupca na tento
majetok. Údajne sú už aj podpísané kúpno-predajné zmluvy. Momentálne už len čaká, kedy prídu peniaze na účet," skonštatoval predseda Fiľarský. Dodal, že ak by sa spomínaná transakcia zrealizovala, boli by pohľadávky zamestnancov konečne uspokojené.
Pripomíname, že Chirana Prema patrila do skupiny výrobcov zdravotníckej techniky pod spoločným názvom Chirana, so sídlom v Starej Turej. Mimochodom i Chirana Stará Turá je už dávnejšie v konkurze.
Problémy spoločnosti Chirana Prema Humenné (ďalej len Chirana) sa začali niekedy v roku 1996 až 97, keď sa zrútil ruský trh a ruský odberateľ nezaplatil za vyrobený a dodaný tovar. V roku 1998 problémy firmy pretrvávali, takže v roku 1999 už Chirana len živorila. Nedostatok výroby a z toho plynúce finančné problémy priniesli so sebou prepúšťanie a problémy s vyplácaním miezd. Medzi zamestnancami sa začalo hovoriť o tunelovaní firmy. Napokon samotné vedenie spoločnosti podalo návrh na vyhlásenie konkurzu a v septembri 1999 sa tak aj stalo. Opäť pripomíname, že od podania návrhu na vyhlásenie konkurzu uplynul asi len týždeň.
Problémy zamestnancov sa však vyhlásením konkurzu neskončili. Naopak, medzi zamestnancami sa otvorene hovorilo o ďalšom tunelovaní. Bývalí zamestnanci sa obávali rozpredaja majetku, konkrétne konkurznej podstaty, čo by v konečnom dôsledku mohlo skončiť tým, že by nebolo z čoho uspokojiť pohľadávky zamestnancov. Z toho dôvodu podali trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, ktoré sa v súčasnosti prešetruje.
Podľa informácie predsedu Fiľarského by sa teda viac ako ročná anabáza zamestnancov mohla skončiť už do konca januára 2001. Zdôraznil však, že ak by to opäť boli len prázdne sľuby, odborový zväz a zamestnanci podniknú ďalšie kroky.
Pokúšali sme sa telefonicky spojiť aj so správcom konkurznej podstaty Michalom Roháčom. Žiaľ, včera sa nám to nepodarilo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.