vyznamenanie. Ako hodnotíte tento deň?
"Je to pre mňa veľmi zvláštny deň. Skoro má až dramatický vplyv na moju psychiku, pretože je zhoda okolností, že sa práve dnes odohrali obidve udalosti. Je to deň, na ktorý nezabudnem do mojej smrti."
Ste na funkciu pripravený aj z profesionálneho hľadiska?
"Domnievam sa, že to, čo som absolvoval, predtým než som vstúpil do slovenskej diplomacie vytvára isté podmienky pre menežérske zvládnutie rezortu. Mal som šťastie pracovať aj v minulom režime v riadiacich funkciách, a tiež študovať riadenie. Mal som možnosť odskúšať si to v praxi.
Diplomatická skúsenosť ma presvedčila o potrebe komunikácie, o potrebe neustálej diuskusie s aktérmi, v danom prípade išlo o českých politikov. Diplomacia ma zároveň viedla k tomu, aby som kultivoval svoj prejav. Zhodnotenie mojej pripravenosti som však musel nechať na predstaviteľov, ktorí ma pozvali do tejto funkcie."
Hovorili ste, že jednou z vašich nevýhod je nezorientovanosť na slovenskej politickej scéne. Stihli ste sa za pár dní od rozhodnutia o nominácii do dnes zorientovať?
"Určite nič iné nerobím, len sa snažím orientovať. Včera som mal stretnutia s členmi vlády, parlamentu. Snažím sa zistiť, kde je základný problém. Je to strata, alebo čiastočná strata kredibility ministerstva obrany a armády. Musím poznať priestor a to, že je ohraničený národnou bezpečnostou stratégiou, zákonmi, rozpočtom. Sprostredkované poznanie politickej scény je na jednej strane nevýhoda, ale na druhej strane môže byť výhoda, že tu nemám žiadne majetkové prepojenia. Nemám ani väzby, ktoré by mohli predurčovať moje rozhodnutia."
Isto poznáte výhrady NATO. Aké budú vaše prvé kroky na ministerstve?
"Musím si urobiť rozbor základných dokumentov a zistiť alebo analyzovať výhrady. Keď som počul, že Garrettova správa hovorí o malej alebo dokonca nulovej bojaschopnosti slovenskej armády, tak to je ohromná výzva. Chápem obmedzenia prostriedkov z rozpočtu, ale to je vec, na ktorú sa musíme pozrieť. Myslím si, že v súčasnom období je hlavnou úlohou posilniť dôveryhodnosť slovenskej armády."
Venovali ste sa už pri štúdiu materiálov napríklad tendru na podzvukové stíhačky pre armádu, alebo kauze Katrim Stella?
"Nie o tom som len počul. Bez toho, aby som poznal podklady, si myslím, že by tender mal byť v kontexte so slovenským zbrojárskym priemyslom. Jeden odstavec programového vyhlásenia vlády na to pamätá, keď hovorí, že koordinačnú úlohu by tu malo zohrávať ministerstvo obrany. Tender veľmi presiahne volebné obdobie tejto vlády, ale možno aj ďalšej. Rozhodnutia sú také, že ovplyvnia celú generáciu. Tu nejde len o nákup lietadiel, ide o letiská, navigačné zariadenia. Čiže ide o ďalšie veľké prostriedky, ktoré bude musieť Slovensko z peňazí daňových poplatníkov na to dať. Malo by sa to posudzovať v takomto širšom kontexte, napríklad ako rozhodnutie umožní účasť slovenského zbrojárskeho priemyslu na modernizácii armád NATO."
Budete sa uchádzať o vyšší post aj v SDĽ?
"Nie nebudem. Mám veľa práce, a myslím, že jej budem mať ešte viac."
Budete sa snažiť presvedčiť predstaviteľov SDĽ, že referendum o vstupe do NATO nie je potrebné?
"Myslím, že strana má v programe najmä vstup do NATO. Ide o to ako prebehnú politické dohody, koho je treba ešte zaangažovať pre to, aby bola podpora vstupu do NATO silne nad 50 percent. Budem sa usilovať vplývať na verejnosť, aby tento zámer vlády pochopila tak, že sa im bude zdať úplne prirodzený. A či bude niekto, keď bude podpora 70 percent, ešte žiadať referendum, to neviem. Vychádzam z toho že SDĽ chce vstup do NATO, čiže keď bude referendum, bude presviedčať svojich voličov za vstup."
Vy osobne ste za alebo proti referendu?
"Už som povedal, že referendum je pri vstupe do NATO neštandardné."
Budete spolupracovať s bývalým ministrom Kanisom?
"Nepredpokladám, že by mi mal systematicky radiť. Skôr by som sa opýtal ad hoc na niektorú vec alebo na jeho názor, ale nepočítam s tým, že by bol v orgánoch, ktoré vytvárajú stály poradný tím ministra."
Autor: ldi
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.