zodpovednosť za prípady prepuknutia leukémie medzi talianskymi vojakmi pôsobiacimi na Balkáne. "Vždy sme vedeli o tom, že uránová munícia bola používaná počas kosovskej vojny, nie však o tom, že aj v Bosne. Vedeli sme, že táto munícia je veľmi nebezpečná len pri priamom kontakte
"Prípad je príliš vážny. Poplach je úplne oprávnený," povedal Amato. Zároveň ubezpečil, že "neexistuje žiaden vzťah medzi nespornou solidaritou Talianska voči NATO a potrebou zistiť príčiny úmrtí medzi vojakmi". V Taliansku vyvolali veľké obavy prípady ochorenia na leukémiu medzi vojakmi, ktorí pôsobili v mierových misiách NATO v Bosne a v Kosove. Podľa pozorovateľského strediska na ochranu talianskych vojakov chorobe podľahlo minimálne sedem príslušníkov ozbrojených síl nasadených v minulosti na Balkáne.
Hlavice z ochudobneného uránu sa používajú na zvýšenie prieraznosti striel. Po prvý raz boli vo veľkom množstve použité pred desiatimi rokmi počas vojny v Perzskom zálive. Pri náraze hlavice na prekážku sa spustí reakcia, pri ktorej sa v okamihu uvoľní obrovské množstvo energie. Miesto zásahu však zostane kontaminované rádioaktívnymi splodinami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.