bankovky pozornejšie všimnete, možno si myslíte, že sa opakujeme. Váš postreh je čiastočne správny, autori využili jeden námet dvakrát. Ide o úplne inú bankovku, ktorú v žiadnom prípade nemôžeme z nášho prehľadu vynechať. Nevydaná bankovka s dátumom 9. 5. 1951 sa od tisíckoruny z roku 1945 líši iba v niektorých malých drobnostiach. Teraz sa pozrime na niektoré rozdiely, podľa ktorých dokážeme bankovky vzájomne rozlíšiť. Je to veľmi dôležité, lebo bankovka z roku 1951 je veľmi vzácna. Ak sa vám náhodou dostane do rúk takáto bankovka, pozorne si všimnite jej číslovač. Vzácny exemplár má číslovač modrej farby, na bežnej bankovke je tento identifikačný znak červený. Ďalším dôležitým rozdielom je, že nevydaná bankovka má škoricovohnedú farbu, bežné platidlá sú čierne.
Vzácny variant sa do obehu nikdy nedostala. V dôsledku menovej reformy v roku 1953 bol celý náklad vytlačený a potom zničený. Ku zberateľom sa dostali iba ilegálne odcudzené exempláre, ktoré boli odcudzené pri úradnej likvidácii v Otrokovických papierňach. Takých odvážlivcov bolo málo, preto sa zachovalo iba veľmi málo kusov. Autorom výtvarného návrhu bol Bedřich Fojtášek. Portrét dievčaťa rytecky vyhotovil Ladislav Jirka, podľa Mánesovho portrétu. Nevedomky sa na tisíckorunu dostala Johana Dvořáková z Karvinej, ktorá možno o tom ani nevedela. Po grafickej a technickej stránke je táto bankovka vydarená. Pôvodná kolorovaná kresba dievčaťa je kreslená ceruzkou na papieri. Kresba pochádza z Mánesovej tretej folkloristickej cesty z roku 1854. Výtvarný umelec počas svojej cesty navštívil Slovensko, Sliezsko, ale aj Južnú Moravu.
Ak spomíname Mánesa, bude vás asi zaujímať prostredie, v ktorom žil. Silne naňho vplývalo rodinné prostredie. V jeho rodine umelci neboli výnimkou. Medzi aktívnych umelcov patril otec Antonín, strýko Václav, sestra Amália a brat Quido. Vyrastal v prostredí, kde umenie prekvitalo.
Naša bankovková tvorba nikdy nezaostávala v porovnaní s ostatnými krajinami. Častokrát sa aj v časovej tiesni podarilo vytvoriť kvalitné návrhy, ktoré niekedy obiehali desiatky rokov. S bankovkami sa každodenne stretávame. Sú to malé umelecké diela. Aj keď si ich nevšímame, napriek tomu nám ostanú v pamäti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.