Korzár logo Korzár

Kópia, či originál?

Do 15. 1. 2001 je vystavená v priestoroch Vsl. múzea na námestí Maratóna mieru druhá pozoruhodná kolekcia kópií, vyhotovených galvanoplastickou

metódou v 19. storočí podľa dobových originálov zlatníckych prác z 9. - 17. storočia.

Výroba galvanoplastických kópií patrila k veľmi rozšíreným rozmnožovacím technikám 19. storočia. Uplatňovala sa najmä pri zhotovovaní kópií umeleckoremeselných diel, najmä zlatníckych a medailérskych prác.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Galvanoplastický postup prebieha ako fyzikálno-chemický postup v nádobe s galvanickým roztokom kovov a dvoch elektród, pri ktorom sa ukladajú silnejšie vrstvy kovových povlakov pôsobením jednosmerného prúdu na vopred vyhotovenú negatívnu formu z originálu pôvodného predmetu. Formy sa vyhotovovali z vosku, sadry a plastických materiálov. Ich povrch sa upravoval nanesením grafitu alebo iných kovových práškov kvôli povrchovej vodivosti a lepšej schopnosti oddelenia kovu od formy.

SkryťVypnúť reklamu

Objaviteľom galvanoplastického postupu bol ruský vynálezca Jacobi, ktorý použil túto metódu už v roku 1838 pri zhotovovaní kópií z medailí. Priemyselný vývoj galvanoplastických postupov nastal až po roku 1867 objavením stroja na výrobu elektriny. Po tomto období sa galvanoplasticky začali vyhotovovať tlačiarenské diskety, plastiky, monumentálne pamätníky a súsošia. Z monumentálnych diel, ktoré boli vyhotovené touto metódou hodno spomenúť sochu Guttenberga vo Frankfurte a súsošia v parížskej opere.

V prvej časti kolekcie 220 kusov galvanoplastík sa prezentujú profánne a liturgické práce našich i zahraničných zlatníkov z 9. - 17. storočia. Väčšina originálov týchto prác je v súčasnosti v majetku maďarských múzeí. Kópie týchto diel vyhotovil po roku 1885 Karol Herpka v Budapešti.

SkryťVypnúť reklamu

Významným exponátom je časť zlatého pokladu zo Sinnicolau Mare (Rumunsko), ktorý patrí k najväčším pokladom z obdobia sťahovania národov. Datuje sa na koniec 9. - začiatok 10. storočia. Originál tohto pokladu pozostáva z 23 kusov zlatých nádob stolového servisu na jedlo a pitie. Nachádza sa v Umeleckohistorickom múzeu vo Viedni.

Ďalšia časť výstavy predstavuje najvýznamnejšiu osobnosť nemeckého renesančného umenia Petra Flötnera prostredníctvom jeho reliéfnych plakiet. I keď bol známy ako rezbár, architekt a kresliar, ťažiskom jeho tvorby boli práve tieto plakety. Stali sa vďačným objektom zberateľstva, ich tvorbe sa autor venoval približne posledných 10 rokov svojho života.

Predmetom stvárnenia boli série námetov z Biblie, dejín ľudstva a bájí, alegórií cností a nerestí, príbehy bohov, príbehy slávnych žien staroveku, Heraklove činy a pod. Flötner majstrovsky využíval krajinné kompozície. Jeho originálne olovené plakety, ktoré majster vyrábal podľa svojich drevorezieb do kameňa, boli určené pre zlatníkov. Tvorbu Petra Flötnera prezentujú na výstave okrem galvanoplastických plakiet aj tri dobové originály - cínové plakety Mars a Justícia a strieborná medaila, vyhotovená pri príležitosti obnovenia norimberského hradného múra z roku 1538.

SkryťVypnúť reklamu

Galvanoplastika zohrávala v minulosti významnú úlohu v umeleckoremeselných odvetviach pri vyhotovovaní kópií dekoratívnych i úžitkových predmetov. Touto technológiou vznikali výzdoby na nábytkoch, rozety, figúrky, obrazové rámy, ozdobné spony, kópie zlatníckych prác, erbov a historických šperkov. Po následnej povrchovej úprave galvanoplastických prác zlátením alebo striebrením dosahovali predmety úplnú podobnosť s originálom diela.

V múzeách sa využívajú galvanoplastické kópie na expozičné účely ako náhrady dobových originálov alebo z dôvodov ochrany historicky vzácnych originálov.

Autor: Mgr. Mária GINELLIOVÁ

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 222
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 246
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 067
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 092
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 783
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 208
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 555
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu