situáciu. Keď získali možnosť na základe projektu vstúpiť do partnerstva s holandskou spoločnosťou OIKO KREDIT a požiadať o úver vo výške 30 miliónov korún, rozhodli sa investovať ich do výstavby objektu plničky stolovej vody v Lesíčku. Dobrá myšlienka ako využiť tamojší prameň pitnej vody a dodávať ju na domáci i zahraničný trh sa začala realizovať v auguste 1999.
Zrekonštruovali vodojem, studňu a začali inštalovať linky na výrobu fliaš a plnenie. Vtedy ešte manažment POD netušil, koľko vrások na čele mu projekt spôsobí. Vlani v apríli mal totiž začať úver splácať, ale samotná výroba plastových fliaš a ich plnenie bolo ešte v nedohľadne. Dôvodov bolo hneď niekoľko, no predstavenstvo družstva mlčalo. Medzičasom prebehli voľby a do čela POD platným hlasovaním zvolili nového predsedu Mariána Kríža. Ten zdedil v tejto súvislosti neprehľadné dedičstvo, ale začal konať a ako sám podotkol, postupne čistiť záväzky.
Koncom roka 2000 požiadal Radu riaditeľov OIKO KREDIT o odloženie termínu splácania úveru, ktorý majú podľa zmluvy uhradiť do piatich rokov. Zatiaľ im POD Červenica uhradila 1,5 milióna korún, teda viac-menej úroky. Holanďania - hoci bez nadšenia a po dôkladnej úvahe - napokon súhlasili s odkladom a stanovili ďalší termín - júl 2001.
Včera sme mali možnosť prezrieť si skúšobnú prevádzku v Lesíčku, plnenie vody zatiaľ do dvojlitrových fliaš, ba aj ochutnať Zlatú žabu alebo Golden Frog Aqua. Šéfa manažmentu POD Červenica Mariána Kríža sme sa opýtali, aká je súčasná situácia. "Do júla 2000 sme mali súhlas na skúšobnú prevádzku, ale zastavili nás problémy. Museli sme absolvovať celý kolotoč schvaľovacích procesov znova. Momentálne máme povolenú prevádzku do júna 2001, potom by mala nasledovať kolaudácia. Verili sme, že stolovú vodu Zlatá žaba dostaneme už na vianočný trh, ale nevyšlo to a zatiaľ vyrábame len na sklad," vysvetlil M. Kríž.
V súčasnosti pracuje v prevádzke sedem ľudí na jednu zmenu, pričom denná produkcia je 16-tisíc fliaš. Ich ambíciou je zásobiť domáci trh, najmä oblasti, kde sú problémy s pitnou vodou. Postupne plánujú v dvojzmennej prevádzke vyrábať aj päťlitrové balenie, jedno a pol litrové, prípadne dodávať vodu v galónoch do automatov na nápoje. Rokujú s vedením hypermarketov, ale aj s maďarskými a poľskými partnermi, hoci verili, že tieto začiatky už budú mať dávno za sebou.
Predsedu POD sme sa opýtali aj na pravdivosť informácie, že prameň vody nie je dosť výdatný a stráca sa, ktorú verejnosť v lete často pretriasala. "Neviem, kto to pustil do obehu, ale pravda to nie je. Zásobník má objem 150-tisíc litrov, čerpačka 70-tisíc, čiže vždy máme zásobu aspoň na päť dní. Áno, v okolitých obciach majú problémy s vodou, ale naše vodojemy si dokážu vytvárať aj zásoby," konštatoval M. Kríž.
Zaujímalo nás, čo spôsobilo všetky tie odklady termínov produkcie a splácania úveru. "Jednoznačne išlo o nedostatok finančných prostriedkov. Bývalý manažment urobil zásadné chyby v tom, že nakúpil technológiu za oveľa vyššie ceny, ako bola ich skutočná hodnota a rozpočtované prostriedky sa vyčerpali príliš skoro. Preto sa potom predlžovala doba spustenia prevádzky. Neboli peniaze na dokončenie a spustenie linky. Preto sa zmenilo vedenie družstva a teraz sa hospodárenie predchodcov stane predmetom vyšetrovania polície a rozhodnú sudcovia. Úver mal predovšetkým pomôcť družstvu a vytvoriť pracovnú príležitosť pre miestnych ľudí. Nemôžeme ignorovať, že niekto zaplatil za stroje dvojnásobnú sumu," rozhovoril sa predseda POD.
Na ilustráciu nesprávnych rozhodnutí uviedol napríklad kúpu kogeneračnej jednotky na výrobu elektrickej energie z plynu za 1,5 milióna korún. Stroj už rok zapadá prachom v sklade, lebo obec Lesíček nemá dokončenú plynofikáciu. Nehovoriac o tom, že v budúcnosti ani jej sekundárne napojenie nebude lacné. Faktom je, že momentálne zariadenie nepotrebujú. Vynaložené financie im mohli pomôcť urýchliť spustenie prevádzky a vyrábať zisk na splácanie úveru.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.