práce. Viac ako inokedy skúmali poctivosť obchodníkov a kvalitu výrobkov najmä v potravinovej sieti, ale sledovali aj hračky, predaj rýb, stromčekov či zábavnej pyrotechniky. S akými skúsenosťami sa stretli počas decembra v krajskom meste Prešov, na to sme sa opýtali riaditeľa KI SOI Jána Dobroviča.
- Uvediem príklad jednej veľkoplošnej predajne. Jeden kontrolný nákup bol predražený o 1 korunu a 70 halierov z dôvodu nedodržania účtovnej hmotnosti mäsových výrobkov. Tri druhy potravinárskych výrobkov za viac ako 6-tisíc korún neboli označené dátumom najneskoršej spotreby, ale pri ďalších 99 druhoch spotrebného tovaru za takmer 2,2 milióna korún, sme zistili nedodržanie predpísaných informačných povinností. Oveľa smutnejšie však je, že nesprávne skladovali tovar. V čase našej kontroly ho mali uložený vonku a vystavený napospas poveternostným podmienkam, hlodavcom a vtákom.
Pritom išlo o múku, pivo, kávu, čaj, ale aj ovocie, cukrovinky a tuky. Naviac, našim inšpektorom nevedeli preukázať povolenie orgánu na ochranu zdravia na prevádzkovanie, ani žiaden iný doklad, ktorý by dokumentoval aspoň predbežný súhlas s prevádzkou.
Predaj zábavnej pyrotechniky už ošetrila legislatíva veľmi striktne. Stretli ste sa aj s nelegálnym spôsobom predaja?
- Pokiaľ ide o Prešov, nedá sa hovoriť o nelegálnom predaji. Pozastavili sme predaj len v jednom prípade, keď spotrebiteľ počas našej kontroly očividne nemal 18 rokov. Asi 10 až 13-ročný chlapec chcel kúpiť pyrotechnické výrobky II. triedy, pričom tie v zmysle vyhlášky môže používať len dospelá osoba a hovorí o tom aj priložený návod k výrobku. Naviac, predavač mu ani nepredložil pokladničný doklad o kúpe, hoci v čase kontroly bola registračná pokladnica funkčná.
Ako hodnotíte výsledky decembrovej kontroly v Prešovskom kraji?
- Prekontrolovali sme celkom 234 prevádzok. Ako sme zistili, všetky kontrolné nákupy predajcovia predražili o 1 korunu 20 halierov prevažne v dôsledku účtovania v nesprávnych cenách. S porušovaním cenových predpisov sme sa stretli v 113 prípadoch. Inšpektori pozastavili predaj 1231 druhov tovaru pre rôzne porušenia platných pravidiel za takmer 5,5 milióna korún, pričom drvivá väčšina z nich bola ako obvykle z dovozu. Predajcovia sa stále nenaučili, že každý dovozový tovar musí byť označený dátumom najneskoršej spotreby, informáciou o spôsobe použitia a údržbe v slovenskom jazyku.
Väčšina z nás, spotrebiteľov, má svoju negatívnu skúsenosť s hygienou v niektorých predajniach. Aká je súčasná situácia?
- Pomerne často sa stretávame s nedostatkami pri porušovaní predpisov o osobnej a prevádzkovej hygiene, ale aj s nesprávnym skladovaním potravín. Museli sme napríklad znehodnotiť pokrmy, suroviny na prípravu jedál, lahôdkárske, mliečne aj mäsové výrobky za 4 853 korún len preto, že už neboli vhodné na konzumáciu bez rizika ohrozenia zdravia. Taký tovar by sa v prevádzkach už vôbec nemal vyskytovať, nie to ešte predávať, a predsa sa s týmto problémom stretávame pravidelne. V rámci ochrany zákazníkov sme preto museli uložiť 233 peňažných pokút za viac ako jeden milión korún a 130 blokových pokút za 55-tisíc korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.