Rodinní príslušníci šiestich talianskych vojakov, ktorí
Stredisko začalo zbierkovú akciu s cieľom získať prostriedky na financovanie liečenia vojakov chorých na leukémiu. Podľa Tartagliu sa medzičasom objavili dva nové prípady úmrtia pripisované použitiu uránovej munície, ktorá je v arzenáloch NATO. So zámerom začať spoločnú akciu na ochranu príslušníkov ozbrojených síl talianske stredisko nadviazalo kontakt s rodinami rovnako postihnutých vojakov z Francúzska, Španielska a Belgicka.
Po talianskom premiérovi Giulianovi Amatovi, ktorý NATO vyzval na objasnenie zdravotných rizík spojených s používaním uránovej munície, o poskytnutie spoľahlivých informácií o tzv. balkánskom syndróme požiadal aj prezident Carlo Azeglio Ciampi. Ten sa na ministra obrany Sergia Mattarellu obrátil so žiadosťou o bližšie informácie k podozreniu, že leukémiu mohlo vyvolať 31 000 kusov munície - s celkovým obsahom asi desať ton mierne rádioaktívneho materiálu - vypálenej americkými lietadlami počas kosovskej vojny.
Predseda Európskej komisie (EK) Romano Prodi včera vyzval na prešetrenie informácií o spojení tzv. balkánskeho syndrómu u bývalých príslušníkov NATO s používaním uránovej munície Severoatlantickou alianciou na území bývalej Juhoslávie. V interview pre taliansku štátnu rozhlasovú stanicu RAI šéf EK zdôraznil, že zbrane obsahujúce ochudobnený urán by sa mali prestať používať, ak predstavujú čo i len minimálne riziko pre zdravie vojakov alebo civilistov. Hovorkyňa NATO v Bruseli potvrdila, že problematikou sa bude 9. januára v zaoberať politický výbor aliancie a Severoatlantická rada.
Autor: Rím/Brusel (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.