i tradičný symbol Vianoc - stromček. Traja králi sú po advente,Vianociach a Novom roku termínom, kedy vrcholia zvyky, podčiarkujúce význam mnohých dávnych magických úkonov.Všetky majú spoločného menovateľa:zabezpečiť ľuďom,ich domovom a hospodárstvu zdravie a úspech v práve začatom roku.Šiesty januárový deň patrí i k významným pranostickým termínom.Ľudia z vývoja počasia v tento deň usudzovali najmä aká bude úroda. Napr.Na Tri krále jasno, vydarí sa pšenica. Alebo:Ak sa trblietajú hviezdy v noci pred Troma kráľmi, rodia sa biele barančeky,resp. Na Tri krále mnoho hviezd - bude veľa zemiakov.Aj keď mnohí ľudoví prognostici počasia evidovali okolo sviatku Troch kráľov príchod tradičného oteplenia,vedeli:Trojkráľovú zimu vlk nezožerie -čiže, ešte dlho sa nezohrejeme.Jedna z najvýstižnejších pranostík vraví:Na Tri krále zima stále.
Na upevnenie zdravia sú smerované zvyky, ktoré súvisia s trojkráľovou vodou - v obciach s prevahou katolíckych veriacich dodnes prinášajú do kostolov vodu na svätenie.Niekde k nádobám ukladajú aj soľ, kriedu, sviečku a cesnak,čo posilňuje magickú silu týchto vecí,používaných potom ako prevencia zlým silám i na liečenie.
V gréckokatolíckych farnostiach na severovýchode Slovenska pretrváva dodnes i prekrásny zvyk svätenia tečúcej "jordánskej" vody priamo v potokoch a riekach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.