zmluvy, ktorá obsahovala aj dohodu o trojmesačnej skúšobnej dobe. O niekoľko dní mi zamestnávateľ telefonicky oznámil, aby som už do práce nechodila, pretože ruší so mnou pracovný pomer v skúšobnej dobe. Bol postup zamestnávateľa v súlade so zákonom, možno zrušiť pracovný pomer v skúšobnej dobe aj telefonicky?
Zn.: Výpoveď po telefóne
Odpoveď:
Pracovný pomer na základe pracovnej zmluvy vzniká dňom, kedy bol dohodnutý ako deň nástupu do práce v pracovnej zmluve. Zamestnávateľ je síce podľa Zák. práce povinný uzavrieť pracovnú zmluvu písomne, avšak nedodržanie písomne formy nemá za následok neplatnosť pracovnej zmluvy. Aj Váš pracovný pomer bol založený len ústne, ale platne a vznikol dňom nástupu do práce. Písomné vyhotovenie pracovnej zmluvy ste podpísali už v priebehu trvania pracovného pomeru, preto toto písomné vyhotovenie pracovnej zmluvy treba považovať za len za doklad o uzavretom pracovnom pomere.
Skúšobná doba sa musí dohodnúť v pracovnej zmluve v písomnej forme. Ústne dohodnutie skúšobnej doby je na rozdiel od pracovného pomeru neplatné. Nie je možné platne dohodnúť skúšobnú dobu skôr než v prvý deň nástupu do práce. Vy ste podpísali písomnú pracovnú zmluvu s dohodnutou skúšobnou dobou týždeň po nástupe do práce, preto takto dohodnutá skúšobná doba je neplatná. Neplatné je teda rozviazanie pracovného pomeru spôsobom, akým to urobil Váš zamestnávateľ.
Na platné zrušenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe vyžaduje ZP písomnú formu, jej nedodržanie sa však nespája so sankciou neplatnosti. Možno preto takto zrušiť pracovný pomer niektorým z účastníkov nielen v písomnej, ale aj v ústnej forme. Nevylučuje sa ani zrušenie pracovného pomeru telefonicky. Podľa ZP by sa však malo oznámenie o zrušení pracovného pomeru doručiť druhej strane tri dni vopred dóm, keď sa má pracovný pomer skončiť. Táto lehota má však len poriadkový charakter a jej nedodržanie neovplyvňuje platnosť zrušenia pracovného pomeru v skúšobnej lehote.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.