milióny trpia vysokým krvným tlakom (hypertóniou). Najväčšiu hrozbu pre naše krvné čerpadlo predstavuje fajčenie, zvýšená hladina cholesterolu LDL, nadváha a vysoký krvný tlak. Medzinárodné štúdie ukazujú, že tieto "tvrdé" faktory iba málokedy súvisia s čisto fyzickými príčinami. Väčšinou sa na ich vzniku podieľajú "mäkké", t. j. psychologicko-sociálne rizikové faktory a nezdravý spôsob života. Najzávažnejšími "mäkkými príčinami" srdcovo-cievnych ochorení sú permanentný stres, nedostatočná sociálna podpora, konflikty a depresívne nálady. Model rizikových faktorov sa síce v kardiológii teší všeobecnému uznaniu - dodnes však nie je jasné, či tieto faktory postihujú príslušníkov oboch pohlaví rovnako.
V rozsiahlej štúdii s dvetisíc dospelými ženami a mužmi vo veku 20 - 55 rokov tím holandských bádateľov z odboru psychosomatiky zisťoval krvný tlak a psychologicko-sociálny stav respondentov. Vedci sa zaujímali najmä o konflikty, rôzne nálady a o spôsob zaobchádzania so stresom. Výsledky zdravých mužov a žien potom porovnali s výsledkami kontrolnej skupiny, ktorá má sklon k vysokému krvnému tlaku. Holandskí bádatelia dospeli k záveru, že rizikové faktory vzniku hypertónie sa od seba zásadne líšia v závislosti od príslušnosti k mužskému alebo ženskému pohlaviu.
U hypertoničiek bádatelia okrem každodenných mrzutostí a stresových faktorov zistili tieto rizikové faktory: nedostatočné sebavedomie pri riešení problémov, nápadne zvýšenú mieru "defenzívnych" reakcií a výrazne extrovertné myslenie. Na každodenný stres reagovali tieto ženy pomocou defenzívnych stratégií - pri konfrontácii s určitým problémom sa napríklad snažili svoju bezradnosť zamaskovať nútenou veselosťou; zároveň sa vyhýbali aktívnemu hľadaniu východiska z danej situácie a odmietali jej "pozitívnu reinterpretáciu".
Muži bývajú ohrození hypertóniou najmä vtedy, keď sú vystavení stresu a nedávajú svojim citom voľný priebeh; okrem toho hypertonici často trpia nedostatočnou podporou svojich najbližších.
Holandskí vedci vyzdvihujú fakt, že výsledky štúdie potvrdzujú výrazný vplyv psychologicko-sociálnych faktorov pri vzniku hypertónie. Bádatelia kládli veľký dôraz na elimináciu biomedicínskych a iných faktorov (nadváha, konzumácia alkoholu, nedostatok pohybu), ktoré mohli skresliť výsledky štúdie. Medzi respondentmi figurovali výlučne pacienti, ktorí trpeli "unaware hypertension", čiže mali zvýšený krvný tlak bez toho, že by o tom vedeli.
Autor: PH, M
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.