Zatiaľ sa môžete doma aspoň cítiť ako jeden z nich, ak si zhotovíte pracovný stôl v tvare praktickej poslaneckej lavice na mieru. Dokonca pri nočných prenosoch z rokovania nášho zákonodarného zboru umiestníte lavicu pred televízor a hlasujete, vykrikujete faktické poznámky, technické pripomienky, zapájate sa do rozpravy...
Materiál musí byť kvalitný, nešetrite na ňom! Ak máte problémy s financiami, stačí zájsť do niektorej tipovacej kancelárie a potrebný obnos bez problémov vyhráte. Tiež môžete poprosiť niekoho z priateľov - podnikateľov o menšiu pôžičku. Je to síce skôr doména pánov ministrov, ale ani poslanci predsa nie sú o nič horší!
Najlepšie je objednať si dosky z kvalitného, ušľachtilého dreva. Môže byť mahagón, teak, ale aj u nás rastúce kvalitné listnáče. Hlavne, aby bolo hnedé a drahé. Okrem dosiek bude potrebný aj pekný okrúhly drúk. Keď ho prepílime pozdĺžne, polovica poslúži na vrcholec nízkej stienky, ktorá nám cloní ruky pri hlasovaní, lúštení krížoviek, vyšívaní, čítaní dennej tlače, kontrole kurzových lístkov a inej činnosti nevyhnutne potrebnej pri tvorbe zákonov pre ľud. Ďalej si zadovážte elektroinštalačný materiál: tlačidlá, kábliky, svetelnú tabuľu a kvalitný mikrofón. K výbave poslanca patrí ešte osobný počítač, osobný asistent, osobný účet... ale o tom - niekedy inokedy, toto je rubrika pre domácich majstrov.
Telo stola sa skladá z hornej dosky (nazvime ju trebárs pracovná), dolnej police na odkladanie papierov, aktovky, desiaty atď., dvoch bočných dosiek v tvare písmena L (tento tvar odporúčame aj pravicovo orientovaným užívateľom) a čelnej dosky. Dĺžka celého stola je 80 - 100 centimetrov, tento rozmer si môžete prispôsobiť podľa vlastnej potreby. Tak isto šírka, asi 65 - 70 centimetrov. Výška je štandardná - 85 centimetrov. Bočné steny vyrežeme do tvaru L tak, aby odkladací priestor bol od pracovnej dosky vzdialený asi 25 cm. Samozrejme, ak sa rozhodneme pre určitú dĺžku pracovnej dosky v danom rozmedzí, prispôsobíme tomuto rozmeru aj dĺžku čelnej dosky. Tak isto šírku bočnej steny prispôsobíme šírke hornej pracovnej dosky, k nej však prirátame hrúbku čelnej dosky. Keď je potrebný materiál nachystaný, začneme s montážou. Použijeme lepidlo a drevené kolíčky, toto spojenie je neviditeľné. Najprv spojíme hornú dosku s čelnou, pridáme dolnú, potom z oboch strán bočné. Výrezy v bočných stenách síce značne uberajú stolíku na stabilite, zato poskytujú fantastickú možnosť bočných úhybných manévrov. V záujme zvýšenia stability mu buď vyberte stále miesto a pomocou uholníkov ho priskrutkujte k podlahe, alebo, ak má byť prenosný, na spodok bočných stien pripevnite dva hranoly dlhé ako horná časť bočnej steny. Situáciu lepšie priblíži kresba.
Keď máme stolík hotový, na pracovnú dosku v čelnej časti upevníme už spomínanú stienku, ktorú okrem funkcie zastierania našej činnosti využijeme ako riadiaci pult, palubnú dosku, alebo tam namontujeme poličky na kancelárske potreby či náradie.
Prepážka je vysoká asi dvadsať centimetrov a až ona robí zo stolíka tú pravú poslaneckú lavicu. Hornú časť vyrobíme z polovice guľatiny, bočné a čelnú stenu z dosiek. Hrúbka prepážky je necelých 10 cm. Ak sa naozaj chcete hrať na poslanca, namontujte si do prepážky hlasovacie zariadenie, ale nemusíte. Rozhodne však nerobte tieto lavice do páru, pretože hra s manželkou na koalíciu - opozíciu vám rozvráti aj posledné zvyšky rodinnej pohody.
Radšej si do stienky narobte zásuvky na drobné náradie a stolík využijete za pokojných večerov na majstrovanie. A ešte niečo: normálne použite drevotriesku, nech rodinný rozpočet zostane aspoň ako-tak vyrovnaný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.