Korzár logo Korzár

V Japonsku Vianoce nepoznajú, oslavujú iba Nový rok

V ázijských krajinách nemajú vianočné sviatky, tak ako v Európe či v Amerike. V Ázii sa totiž konajú oslavy Nového roku.S príchodom modernej doby

V ázijských krajinách nemajú vianočné sviatky, tak ako v Európe či v Amerike. V Ázii sa totiž konajú oslavy Nového roku.

S príchodom modernej doby stratili novoročné oslavy mnoho zo svojho lesku a farebnosti, ale stále zostali veľkou udalosťou v živote všetkých japonských rodín, ktoré sa na nich pripravujú počas mnohých týždňov ešte pred koncom starého roka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podobne ako u nás je symbolom vianočných sviatkov smrek alebo borovica a tiež imelo, ktoré ako veríme prináša šťastie, v Japonsku sú v čase osláv Nového roka vchody do domov vyzdobené po oboch stranách tzv. kadomacu, tvoreným najčastejšie vetvičkami borovice, halúzkami japonskej slivky ume a bambusovými stvolmi. Borovica, bambus a ume sú totiž oddávna pokladané za symboly plodného života, vytrvalosti, oddanosti a šťastia. Preto v Japonsku sa všeobecne verí, že takto upravené novoročné kodomacu prináša všetkým obyvateľom domu silu a zdravie v nadchádzajúcom roku. Ku kodomacu patrí tiež posvätný šintoistický pás šimenawa s charakteristickými prúžkami skladaného bieleho papiera zavesený hore nad hlavným vchodom do domu a tiež napr. listy paprade a horké citrusy daidai. Šimenawa označuje podľa šintoistických tradícií, že dom je "čistý" a že zlým duchom je vstup dovnútra zakázaný. V prípade citrusov ide o slovnú hračku, pretože daidai inak znamená tiež dedičnosť, následnosť z generácie na generáciu (dai pokolenie), takže toto ovocie sa vďaka svojmu menu stalo symbolom neprerušovanej väzby na odkaz minulosti. Dnes už prirodzene všetky tieto zvyky chápe v pôvodnom zmysle iba malá časť Japoncov. To však nič nemení na skutočnosti, že práve v nich spočíva dôležitá súčasť atmosféry japonských novoročných sviatkov.

SkryťVypnúť reklamu

Vlastné oslavy japonského Nového roka začínajú až novoročnou polnocou a preto silvestrovský večer nie je ešte chápaný ako sviatok. V pravom protiklade k našej silvestrovskej noci je posledný večer v roku v Japonsku charakterizovaný v niektorých domácnostiach pracovnou náladou. Horúčkovito sa upratuje, pretože pred vlastným začiatkom sviatkov by malo byť všade čisto. Naviac by podľa starej tradície mali byť pred polnocou vybavené aj také záležitosti, ako sú splátky dlhov, pretože Nový rok by mal každý začínať s čistým kontom. Kde už ale majú upratané, popíja sa saké a bavia sa ako u nás. Symbolickým zahájením Nového roku je o polnoci 108 úderov vo všetkých buddhistických kláštoroch po celom Japonsku, ktoré vysiela a televízia. Stoosem je posvätné číslo buddhizmu a tak majú tieto údery predstavovať odmietnutie 108 zlých myšlienok, premrštených túžob, nerestí a hriechov, ktoré sú vlastné všetkým ľuďom.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasťou novoročných osláv je podávanie špeciálnych tradičných jedál, ktoré sa pripravujú iba pri tejto príležitosti. Jedlá nie sú samé o sebe príliš nákladné (pri iných slávnostiach počas roku je často hostina ďaleko bohatšia), ale mnohé z nich majú najrôznejší symbolický význam. Tak napr. čierna fazuľa mame sa je preto, že toto slovo inak znamená tiež zdravý a robustný. Alebo gaštany kačiguri sa jedia preto, že súčasťou ich mena je slovný kmeň kači víťazstvo. Prvým jedlám v Novom roku predchádza prípitok zvláštnym druhom koreneného sladkého vína toso, ktoré má zároveň chrániť pred chorobami. Pre prípravu prvého jedla sa pred tým užívala výhradne voda wakamizu (doslova mladá voda) načerpaná zo studne až po novoročnej polnoci. Túto tradíciu dnes, prirodzene, v japonských mestách dodržiavať nemôžu. Postupne odumierajú aj iné staré zvyklosti, ale jednu z hlavných tradícií návštevu blízkeho buddhistického chrámu alebo šintoistické svätyne, čo najskôr po novoročnej polnoci dodnes mnoho Japoncov dodržiava. Sotva doznejú zvony oznamujúce polnoc, zaplnia sa nádvoria známych svätyní, chrámov a kláštorov zástupmi ľudí z najširšieho okolia. Nejde pritom iba o náboženský obrad ľudia sa navzájom pozdravujú so známymi, prajú si všetko najlepšie, alebo si v stánkoch kupujú pre šťastie rôzne talizmany. Ešte v noci však stihnú návštevu svätyne iba tí, ktorí sa poponáhľali a všetky domáce práce stihli dokončiť pred polnocou. Ráno nového roku je už ale pre všetkých ozajstným sviatkom a dovtedy je potrebné, aby boli všetky práce ukončené.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavné oslavy Nového roku trvajú tri dni a ich priebeh je ustálený mnohoročnou tradíciou. Celá rodina sa pri tejto príležitosti oblieka do najlepších šiat a okrem návštevy chrámu vykonajú tiež návštevu priateľov a sami prijímajú hostí. S novoročnými oslavami sa spája aj rad tradičných hier a zábav, na ktoré v priebehu roka neostáva čas, napr. púšťanie drakov a rôzne kartové a spoločenské hry. Dievčatá hrávajú hanecuki akýsi druh badmintonu s bohato zdobenými drevenými pálkami. K tradíciám nového roku patrí tiž zvyk venovať nejaký čas kaligrafii a pravidelne sú v tom čase usporadúvané vo veľkých mestách súťaže v kaligrafii za účasti aj niekoľko tisíc osôb.

V priebehu sviatkov doručí pošta niekedy desiatky miliónov novoročných pozdravov. Tie sa však nepíšu na pohľadnice podobné našim, ale na jednoduché dopisnice pripomínajúce skôr korešpondenčné lístky. Novoročné obrázkové priania alebo pohľadnice nášho typu posielajú Japonci výhradne iba priateľom v zahraničí. Japonské novoročenky sú buď úplne bez ozdôb, ale bo sa ne tisnú pečiatky so symbolmi japonského zverokruhu. Iba tí, ktorí sa hlbšie zaoberajú maľovaním či kaligrafiou, krášlia svoje priania týmto spôsobom, ale vždy musí ísť o ich vlastný výtvor. Na druhej strane je ale zvykom uviesť aspoň pár osobných viet a nezostať iba u formálneho oznámenia, že ten a ten praje šťastný a veselý nový rok, tak ako sa to často deje u nás. Novoročné priania sa vhadzujú už v priebehu decembra do zvlášť označených schránok a sú potom naraz rozdávané adresátom v úhľadne zviazanom balíčku krátko po novom roku. Nevadí, ak dôjde prianie neskôr, v priebehu januára, ale bolo by veľkou chybou posielať ho normálnou poštou tak, aby bolo doručené ešte koncom decembra. Japonské priania majú ešte jednu zvláštnosť sú číslované ako žreby a vždy okolo 15. januára sa zlosujú o vecné ceny. Okrem priania všetkého najlepšieho získava preto príjemca novoročnej pohľadnice aj nádej vyhrať. Možno, že práve preto je v Japonsku bežné, že filmové, divadelné aj športové hviezdy dostávajú na Nový rok od svojich obdivovateľov často až desaťtisíce prianí.

Autor: vmč

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 687
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 949
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 444
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 415
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 163
  6. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 5 616
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 111
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 594
  1. Štefan Šturdzík: Čachtický hrad.
  2. Daniel Bíro: Umelá inteligencia začína byť súčasťou našich životov v čoraz väčšej miere. Kde sa s ňou môžeme stretnúť?
  3. Viktor Pamula: Prvý apríl ? Ibažeby nie
  4. Ján Škerko: Fico a Trump: Ako sa z náruče stalo clo
  5. Martin Pilnik: Naozaj obhajujete právo zločincov na najvyššiu politickú a morálnu funkciu v štáte? Naozaj?
  6. Jolana Čuláková: Zlyháva štát, médiá, politici aj odborníci. Tragické udalosti tak smerujú viac k zlu a nenávisti ako k dobru a spolupráci
  7. Ondřej Havelka: Rastafariánství v plné nahotě
  8. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 228
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 081
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 981
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 15 766
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 745
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 320
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 538
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 6 511
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Štefan Šturdzík: Čachtický hrad.
  2. Daniel Bíro: Umelá inteligencia začína byť súčasťou našich životov v čoraz väčšej miere. Kde sa s ňou môžeme stretnúť?
  3. Viktor Pamula: Prvý apríl ? Ibažeby nie
  4. Ján Škerko: Fico a Trump: Ako sa z náruče stalo clo
  5. Martin Pilnik: Naozaj obhajujete právo zločincov na najvyššiu politickú a morálnu funkciu v štáte? Naozaj?
  6. Jolana Čuláková: Zlyháva štát, médiá, politici aj odborníci. Tragické udalosti tak smerujú viac k zlu a nenávisti ako k dobru a spolupráci
  7. Ondřej Havelka: Rastafariánství v plné nahotě
  8. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 228
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 081
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 981
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 15 766
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 745
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 320
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 538
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 6 511
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu