Stankovu kandidatúru hlasovalo 20, vrátane predsedu strany Jozefa Migaša.
Ako Migaš povedal novinárom po skončení zasadnutia, rokovanie bolo "hektické". RV s rozhorčením prijal stanovisko premiéra Mikuláša Dzurindu k predchádzajúcej nominácii Jozefa Tuchyňu. Podľa včerajšieho vyhlásenia výboru "informácie z bruselskej centrály NATO totiž jednoznačne vyvrátili výhrady, na základe ktorých odmietol predseda vlády nomináciu Tuchyňu a ukázali, že pri svojej argumentácii zavádzal verejnosť". Na včerajšom zasadnutí RV padali vážne návrhy, aby výbor potvrdil predchádzajúcu nomináciu, čo však odmietol samotný Tuchyňa.
Médiami avizovaný horúci kandidát na ministerské kreslo Jaroslav Demian, súčasný predseda Okresného úradu v Brezne sa počas rokovania RV vzdal možnosti kandidovať z osobných dôvodov. Migaš priznal, že on osobne práve Demiana navrhoval za nového člena vládneho kabinetu. Líder ľavičiarov zároveň konštatoval, že práve mená Demiana a Stanka boli tie, ktoré prekonzultoval vo štvrtok s premiérom M. Dzurindom a prezidentom SR Rudolfom Schusterom.
Nominant ľavičiarov je v súčasnosti veľvyslancom SR v Českej republike. Má 60 rokov a vyštudoval odbor organizácia a riadenie výroby na Strojníckej fakulte Slovenskej vysokej školy technickej (SVŠT) v Bratislave. Od roku 1986 pôsobil ako poslanec Federálneho zhromaždenia ČSSR za komunistickú stranu. Mandát poslanca najvyššieho zákonodarného zboru a neskôr i funkciu podpredsedu federálneho parlamentu vykonával až do konca decembra 1992, od roku 1990 za SDĽ. Od 1. januára 1993 bol diplomatickým zamestnancom Ministerstva zahraničných vecí SR.
Minister obrany Pavol Kanis oznámil na 2. januára svoju abdikáciu. Počas niekoľkých týždňov predtým nedokázal spoľahlivo vysvetliť financovanie výstavby svojho luxusného domu na bratislavskej Kolibe.
MEDZITITUL: "Takáto ponuka sa neodmieta"
Jozef Stank sa o svojej možnej nominácii oficiálne dozvedel včera dopoludnia. Ako povedal novinárom po skončení rokovania Republikového výboru SDĽ, napriek tomu, že si je vedomý svojich nedostatkov "takáto ponuka sa neodmieta".
Pri upresňovaní tohto výroku oznámil, že "o mojich nedostatkoch by som nechcel verejne diskutovať". Napokon uviedol, že jedným z nich je fakt, že dlhší čas nebol na Slovensku a slovenské reálie pozná len sprostredkovane.
Stank uviedol, že SR "už dávno mala byť v NATO", a podľa neho krajina zmeškala svoju šancu z roku 1994, keď stála na rovnakej štartovacej čiare s Českou republikou, Poľskom a Maďarskom. Na margo prípadného referenda pred vstupom do aliancie uviedol, že vstup s plebiscitom nie je štandardný v krajinách, ktoré už sú členmi NATO.
Členstvo v SDĽ má Stank počas pôsobenia v diplomatických službách pozastavené. Ako povedal, po uvoľnení z funkcie veľvyslanca SR v Českej republike si členstvo v strane obnoví.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.