medzi najrozšírenejšiu obyčaj, že sa na Silvestra cudzím ženám dôrazne zakazuje vstupovať do domov. Výnimku majú ženy z najbližšieho príbuzenstva. Niekde totiž aj teraz veria, že silvestrovská návšteva cudzej ženy by priniesla domu neúrodu v záhrade, na poli a v sade, choroby a iné pliagy. Napríklad že by prestali niesť sliepky, ba dokonca, že by všetka hydina v dome vyhynula.
Pred nevítanými a vôbec nie len ženskými hosťami, sa v minulosti chránievali ľudia na Silvestra aj strúčikmi cesnaku. Nielen jeho konzumáciou - nosili cesnak aj v papučiach a topánkach. Jediní,ktorých ľudia v domoch vítali aj na Silvestra boli vinšovníci. V súčasnosti sa na mnohých dedinách darí obnovovať obchôdzky vinšovníkov i spoločné spievanie o polnoci z kostolnej veže. Mládeneckí richtári potom prednášajú napríklad na Spiši a pod Tatrami novoročný vinš pre všetkých obyvateľov dediny.
V mnohých rodinách sa na Silvestra síce menej obradne ako na Štedrý deň, ale predsa opakujú zvyky tak i jedálny lístok. Je však obohatený o mäso, pretože adventný pôst už skončil. Ľudia sa usilujú mať na silvestrovskom stole spoľahlivé symboly hojnosti a šťastia: sú to rôzne figúrky prasiatok pre šťastie z cesta, dreva, keramiky, čokoládové mince, postavičky kominárov, podkovičky, štvorlístky, šošovica... Na Silvestra sa pod obrus dávajú peniaze i šupiny z kapra. Gazdinky starostlivo dbajú aj o to, aby bola v svietniku úplne nová svieca - podľa intenzity jej plameňa odhadovali potom členovia rodiny prosperitu domu v novom roku.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.