súkromnou bezpečnostnou službou. Reakcia nenechala na seba dlho čakať a už v piatok zástupcovia Kories-Mossu podali na polícii trestné oznámenie na Krajský úrad pre vlámanie sa do objektu. Na súde je aj ich žiadosť o vydanie predbežného opatrenia a žaloba o neplatnosť výpovede zo zmluvy. Tvrdia totiž, že kým oficiálnou cestou nedošlo k odovzdaniu stavbu, sú za ňu zodpovední oni. Krajský úrad pre zmenu zastáva názor, že ide o štátny majetok a preto zaň nesie zodpovednosť on. D. Kočanová ale zdôraznila, že aj oni mali stavbu zabezpečenú strážnou službou.
Celá kauza bude mať dohru na súde. Obe strany disponujú dokumentáciou a zmluvami so stovkami strán, takže aj samotné súdy budú mať čo robiť, kým rozpletú zamotaný právny problém. Až do rozhodnutia súdu ťažko hovoriť o tom, za ktorou zo sporných strán stojí pravda. Načrtnime si však aspoň zhruba celý problém, týkajúci sa výstavby telocvične Hotelovej akadémie v Košiciach, ktorú realizoval Kories-Moss a financoval Krajský úrad v Košiciach (KÚ).
"Podľa pôvodnej zmluvy o dielo sme mohli dostať výpoveď v prípade, ak by sme viac ako dvakrát faktúrovali nevykonané práce. Zmluva sa neskôr upravovala viacerými dodatkami, v jednom z nich napríklad samotný KÚ určil ako sankciu pri neuhradení faktúr sumu milión korún za deň omeškania, čo je podľa mňa príkladným zneužitím prostriedkov zo štátneho rozpočtu. Veď tak nám po zastavení financovania len na sankciách dlhuje KÚ stovky miliónov korún. Najväčším problémom je však pohľadávka voči firme Statas vo výške 2,8 milióna korún," vysvetlila konateľka firmy Darina Kočanová.
Pôvodným dodávateľom bola totižto firma Statas, ktorá krajskému úradu túto sumu vyfaktúrovala, hoci práce nezrealizovala. V tejto súvislosti zaznamenal NKÚ porušenie rozpočtovej disciplíny zo strany KÚ. Krajský úrad a Kories-Moss si v súčasnosti prehadzujú na seba vymáhanie tejto pohľadávky, ktorá sa medzičasom stala prakticky nevymožiteľnou. KÚ sa odvoláva na zmluvu medzi obomi firmami, na základe ktorej si mal Kories-Moss peniaze vymôcť od Statasa. O toľko menej teda zaplatil firme za práce, ktoré vykonala.
Vedúci investičného oddelenia finančného odboru KÚ Adalbert Orlovský priznal, že NKÚ zistil porušenie rozpočtovej disciplíny a podľa neho úplne oprávnene. "Zmluvy s firmou Kories-Moss sa uzatvárali za značne nevýhodných podmienok pre krajský úrad ešte za čias prednostu Dušana Cinu. Za jeho éry boli vyplatené aj peniaze firme Statas. Zmluva s Kories-Moss obsahovala napríklad aj takú nevýhodnú a nelogickú klauzulu, ako je forma možnosti jej vypovedania z našej strany. Až pri treťom fakturovaní za nevykonané práce mohla byť firme daná výpoveď."
Ako zdôraznil, neskoršími dodatkami sa pokúsili právny vzťah znormalizovať. Sankcia milión korún za deň je podľa neho len nešťastným preklepom, pôvodne to malo byť tisíc korún. Tento "preklep" však ostal v zmluve asi rok, žiadnym dodatkom nedošlo k oprave.
Krajský úrad sa rozhodol vypovedať zmluvu po tom, čo si dal urobiť prieskumné vrty podložia na stavbe, ktoré zistili, že štruktúra podložia nezodpovedá projektu. Firma si účtovala štrkopiesok, hoci použitý nebol. Darina Kočanová sa odvoláva na to, že v tom istom posudku je uvedené, že súčasné zloženie podložia zodpovedá príslušným normám a že sa robilo už podľa aktualizovaného projektu. Rozhodnutie krajského úradu preto považuje za nesprávne a myslí si, že bola použitá prvá zámienka na to, aby bola zmluva s jej firmou zo strany KÚ rozviazaná. KÚ však trvá na svojom a tvrdí, že nezrovnalostí je viac. Definitívny verdikt však vynesie až súd. Krajský úrad v súčasnosti pripravuje vypísanie súťaže na dostavbu telocvične.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.