diagnostikovaná choroba z ožiarenia. V súvislosti s aférou okolo takzvaného balkánskeho syndrómu však Náčelník Generálneho štábu Armáy SR nariadil vykonať zdravotné prehliadky u všetkých vojakov v činnej službe a tiež pozvať na prehliadky civilné osoby, ktoré v rôznych časových obdobiach slúžili ako príslušníci Armády SR v mierových misiách na Balkáne. Informovala nás o tom v piatok tlačová hovorkyňa ministerstva obrany Ingrid Stanová.
Aféra súvisiaca s úmrtiami vojakov na leukémiu už dosiahla dosiahla veľké rozmery, pretože tejto chorobe podľahlo už šesť talianských vojakov, ktorí sa zúčasnili na operáciach v Bosne a Kosove a podobné prípady sa objavili aj medzi holanskými, belgickými a španielskými vojakmi. Známy je i prípad z Českej republiky, kde pred rokom zomrel po návrate z Bosny na leukémiu pilot vrtuľníka. Úmrtia sa podľa niektorých spájajú s používaním striel s ochudobneným uránom jednotkami NATO na Balkáne, no aliancia podobné tvrdenia jednoznačne odmieta. Napriek tomu Európska komisia minulý týždeň vyzvala k dôslednému prešetreniu informácií o možnom spojení spomínaných ochorení s používaním týchto striel.
Ako nás v závere uplynulého týždňa informovali na tlačovom oddelení Ministerstva obrany SR, všetci slovenskí vojaci, ktorí pôsobili v Bosne a Kosove, boli po návrate z misie podrobení lekárskej prehliadke v spádových nemocniciach a dosiaľ nebol zistený ani jeden prípad leukémie. Ministerstvu obrany nie sú známe ani prípady podzrenia na spomínané ochorenie, napriek tomu budú bývalí vojaci rozhodnutím náčelníka Generálneho štábu opätovne pozvaní na zdravotné prehliadky. Náčelník tiež rozhodol o zmonitorovaní ich pohybu v priestoroch nasadenia pri plnení úloh počas pôsobenia v misiách na Balkáne, tak, aby sa po spresnení miest a času použitia munície s ochudobneným uránom zo strany oficiálnych miest NATO bolo možné potvrdiť pravdepodobnosť možného ohrozenia zdravia vojakov. Ďalším opatrením je podľa Ingrid Stanovej vyžiadanie diplomatickou cestou od oficiálnych miest povolenie na odber vzoriek pôdy, vody a potravín lekárom v slovenskom kontingente v Kosove a ich preskúmanie v Kontrolnom chemickom laboratóriu štábu CO v Jasove.
Ako ubezpečila hovorkyňa ministerstva obrany, to je v súčinnosti s Ministerstvom zahraničných vecí v stálom kontakte s partnerskými rezortami krajín, ktoré sa zúčastňujú mierových operácií na Balkáne, pričom priebežne sústreďujú a vyhodnocujú všetky získané informácie.
Napriek tomuto rozruchu v piatok odcestovalo v rámci mierovej misie OSN do Eritrey a Etiópie ďalších 91 našich vojakov. V rámci misie sa budú podieľať na urovnaní konfliktu medzi týmito dvoma africkými krajinami. Podľa náčelníka mierových síl Ministerstva obrany Rostislava Šmehlíka boli všetci zaočkovaní a sú vybavení liekmi, ktoré ich majú ochrániť pred tropickými chorobami v tejto oblasti.
Autor: Jaroslava GAJDOŠOVÁ & bch
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.