nového milénia). Navrhuje v ňom sériu úvah, ktoré by všetkým kresťanským spoločenstvám mali pomôcť začať tretie tisícročie s obnoveným elánom po jubilejnom roku 2000. Pápež súčasne zatvoril Sväté dvere na bazilike sv. Petra a ukončil tak cirkevné oslavy jubilejného roku 2000, ktoré katolíkom pripomínajú 2000 rokov od vzniku kresťanstva.
Ján Pavol II. venoval apoštolský list, v ktorom načrtáva budúce perspektívy rímskokatolíckej cirkvi, všetkým cirkevným spoločenstvám na celom svete ako dedičstvo Jubilea. V liste navrhuje obraz cirkvi 3. tisícročia oživovaný novým misionárskym duchom, ktorý nesmie byť vyhradený len pre úzku skupinu "špecialistov", ale musí zaviazať k zodpovednosti všetkých príslušníkov Božieho národa. Kresťanstvo 3. tisícročia musí mať podľa pápeža tvár nespočetných kultúr a nespočetných národov, ktoré ho prijali a kde sa hlboko zakorenilo.
V budúcnosti určite nepôjde o objavenie nového programu. Ten už existuje - vždy vychádzal a bude vychádzať z evanjelia a zo žijúcej tradície, zdôraznil Ján Pavol II. Základnými prvkami viery má byť podľa neho modlitba, pravidelná účasť na nedeľňajšej svätej omši, znovuobjavenie hodnôt spovede a vypočutie Božej reči. Pápež sa vyslovil za špeciálnu pozornosť rodine "v tomto historickom okamihu, v ktorom zaznamenávame hlbokú a radikálnu krízu tejto základnej inštitúcie".
Ján Pavol II. sa vo svojom liste nevyhol ani otázke ekumenizmu. Vyjadril sa za to, aby východní a západní kresťania kráčali spolu v jednote viery a v rešpekte vzájomných rozdielov.
Zároveň vyslovil potrebu dialógu s predstaviteľmi iných nekresťanských náboženstiev "v kontexte kultúrneho a cirkevného pluralizmu, ktorý je predvídateľný v spoločnosti 3. tisícročia. Takýto dialóg je potrebný na zabezpečenie mierových podmienok a odstránenie hrozieb náboženských vojen, ktoré krvavo poznačili mnoho období ľudských dejín," dodal Ján Pavol II.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.