a obytných domov. Úkon, pri ktorom štát zisťuje nielen počet svojich obyvateľov, ale aj ich majetkové pomery, sa opakuje v desaťročných intervaloch. Štát bude zisťovať napríklad aj to, či perieme v automatickej práčke, či máme farebný televízor, osobné auto alebo mobilný telefón. Nemusíte sa však obávať, štát nám nakukne pod pokrievky anonymne a v dotazníkoch od vás nebude chcieť uviesť ani meno, ani rodné číslo, ani adresu. Žiadať bude iba pravdivé údaje.
"Najznámejšie a v dejinách ľudstva pravdepodobne najstaršie sčítanie ľudu prebehlo pred dvetisíc rokmi za panovania cisára Augusta v judských krajinách. Aj Jozef s Máriou vtedy poslúchli príkaz cisára a vybrali sa do Jeruzalema splniť si svoju občiansku povinnosť, no a po ceste do Betlehema sa im narodil Kristus. Takže nepriamo slávime výročie sčítania ľudu každé Vianoce," povedal nám na úvod nášho rozprávania riaditeľ Krajskej správy Štatistického úradu v Košiciach Ing. Emil Kočiš.
"Na našom území sa vykonávalo už v stredoveku a možno ho teda oprávnene považovať za najstarší druh štatistiky. S rozvojom spoločnosti sa síce menil cieľ, účel, rozsah a metódy zisťovania i spracovania výsledkov, ale výsledky sčítania stále zostávali nenahraditeľným prameňom údajov o obyvateľstve na danom území."
Súpisy v Uhorsku začali v roku 1784 a opakovali sa v dvojročných obdobiach. Prvé československé sčítanie ľudu a bytov sa uskutočnilo k 15. februáru 1921.
Sčítaním ľudu v roku 1961 sa začala nová etapa československých populačných cenzov. Jeho výsledky po prvýkrát v histórii sčítaní predstavujú integrovaný cenzus so vzájomným prepojením údajov o obyvateľstve, domácnostiach, bytoch a domoch. Toto spojenie prinieslo celkom novú kvalitu údajov a výrazne rozšírilo možnosti ich využitia. Sčítanie ľudu v roku 1991 bolo posledné v rade československých sčítaní. "V porovnaní s predchádzajúcimi sčítaniami bola pri jeho organizovaní, spracovaní a publikovaní výsledkov použitá moderná výpočtová technika, obsah sčítania bol obohatený o zisťovanie náboženského vyznania a rozšírila sa aj škála zisťovaných národností, pričom po prvýkrát sa osobitne sledovala rómska národnosť," hovorí Emil Kočiš.
Pripravované sčítanie v roku 2001 je osobitné svojim významom. Predovšetkým preto, že je to prvé sčítanie, ktoré v plnom rozsahu pripravuje, organizuje a výsledky spracuje za Slovensko Štatistický úrad Slovenskej republiky. "A aj preto, že je súčasťou celosvetového cenzu, ktorým sa začína nové tisícročie," zdôrazňuje E. Kočiš. "Sčítanie je jedinou príležitosťou, kedy je možné k jednému okamžiku zistiť podrobné úplné údaje o obyvateľstve, o domoch a o bytoch, t.j. vytvoriť komplexnú údajovú základňu na analýzu doterajšieho vývoja životnej úrovne obyvateľstva a úrovne jeho bývania, ako aj prognózovania ich ďalšieho rozvoja."
Netreba podliehať žiadnej panike, že informácie o tom, či máme chatu, auto, telefón, alebo napríklad v ktorom manželstve žijeme, či akého sme vierovyznania sa dostanú k nepovolaným ľuďom. Ako sme už spomenuli, na hárkoch, ktoré nám komisári s časovým predstihom doručia na vyplnenie, nebude nutné vyplňovať ani meno, našu adresu, či rodné číslo. Sčítacie tlačivá do domácnosti doručia sčítací komisári. Okrem toho majú za úlohu vysvetliť nám spôsob vyplnenia tlačív.
"Sčítacích komisárov vyberú a zaplatia mestá a obce. Sčítací komisár musí byť človek spoľahlivý, komunikatívny, ktorý prejde našim podrobným školením. Veľký dôraz bude kladený na ochranu individuálnych údajov, čo sa poistí aj tým, že budú zmluvne zaviazaní k mlčanlivosti. Ak by sa zistilo, že to porušili, môžu byť za to aj trestne stíhaní. Občania sa nemusia obávať, údaje získané sčítaním budú využité len na štatistické účely, nikto nepotrebuje vedieť, či Janko alebo Marienka tá a tá má doma práčku. Potrebujeme zistiť komplexný stav spoločnosti, aby sme to vedeli porovnať s minulosťou a urobiť prognózy do budúcnosti," vysvetľuje E. Kočiš. "Neverím, že komisár, ktorý bude mať na starosti viac ako stovku domácností, si bude môcť pamätať, ktoré tlačivo od koho zobral. Predpokladám, že starostovia a primátori zabezpečia, aby za komisárov boli vybratí dôveryhodní a zodpovední ľudia už aj preto, že od úspešného prevedenia sčítania, z ktorého vzídu čo najvernejšie poznatky bude závisieť, koľko peňazí príde v ďalších rokoch do mestskej, či obecnej kasy."
Dodáva, že obce dostávajú od štátu podielové dane, ktorých výška závisí od počtu obyvateľov. Od toho istého faktoru závisí aj výška platu primátora, či starostu. "To znamená, že keď vyberú nezodpovedných komisárov, ktorí svoju robotu odfláknu, po lopate povedané odfláknu aj svoj plat," s úsmevom dodáva Ing. Kočiš. Sčítací komisári budú za svoju prácu zaplatení a to tak, že každú ščítanú osobu dostanú desať korún, za každý byt a dom po päť korún. "Na úspešné sčítanie vláda vyčlenila z rozpočtu 683 miliónov 182 tisíc korún. Odmenu komisárom zaplatia obce, bude to približne 5 tisíc korún na hlavu."
Sčítanie sa vykoná na celom území Slovenskej republiky k 26. máju 2001, to znamená, že rozhodujúcim okamihom sčítania bude polnoc z piatka 25. mája na sobotu 26. mája 2001. "Ak respodent bude vyplňovať sčítacie tlačivá 27. mája, nemôže uviesť údaje o dieťati narodenom po polnoci z 25. na 26. mája. Do sčítacích hárkov nemôžu byť zapísané ani osoby, ktoré zomreli pred polnocou z 25. na 26. mája," dopĺňa Kočiš.
Už teraz je jasné, že tri špeciálne sčítacie tlačivá (List obyvateľa, Bytový list a Domový list) dostanú občania maďarskej, rusínskej a ukrajinskej národnosti v dojjazyčnom prevedení všade tam, kde ich žije viac ako 20 percent. "Počul som nedávno protest rómskeho lídra Adama, že prečo nie sú tlačivá aj v rómštine. Túto požiadavku bude musieť riešiť vláda, ktorá zatiaľ schválila dvojjazyčné tlačivá len pre už spomínané národnosti. V rómskych osadách na východe sa spoliehame hlavne na starostov a pracovníkov miestnych úradov, že nám budú nápomocní, aby to dobre dopadlo."
Z výsledkov sčítania sa získajú údaje o ekonomickej aktivite v obciach, okresoch a krajoch, ktoré umožnia spresniť charakteristiku zamestnanosti a nezamestnanosti. Nie menej zaujímavé budú aj údaje o národnostnej a náboženskej štruktúre obyvateľov Slovenska. Z výsledkov sa dozvieme, ako si Slovač žije na prahu tretieho tisícročia, na akej úrovni v porovnaní so svetom je naše bývanie, vybavenosť domácností a mnoho ďalších dôležitých vecí. "Prvé štatistiky budú známe už koncom roka 2001, neskôr budú zverejnené podrobné analýzy. Aby však analýzy boli skutočne pravdivé a verne odrážali život na Slovensku na prahu tretieho milénia, musia vychádzať z pravdivých údajov. Občania by preto mali odpovedať pravdivo a úspešnému priebehu sčítania napomôcť svojou aktívnou účasťou. Lebo výsledky budú tým presnejšie, čím viac občanov hárky vyplní a odovzdá, Ideálne by bolo, keby sa ich zúčastnilo sto percent," uzavrel náš rozhovor Emil Kočiš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.