Korzár logo Korzár
Streda, 8. december, 2021 | Meniny má MarínaKrížovkyKrížovky

"Hovoril, že sa budeme stretávať tajne, aby sa to nedozvedela jeho žena"

Marcela GÁLOVÁ Peter FURMANÍKPARAGRAFY BEZ KONCA/Namiesto súťaže Čitateľ v talári nájdete v novinách krimipríbehy zo starších a starých

Marcela GÁLOVÁ Peter FURMANÍK

PARAGRAFY BEZ KONCA/Namiesto súťaže Čitateľ v talári nájdete v novinách krimipríbehy zo starších a starých čias

Listy, ktoré ste nám zaslali, svedčia o tom, že súťaž Čitateľ v talári vzbudila váš záujem aj v 55. kole. Najprv si však stručne pripomeňme, o čo išlo. Pod titulkom "Povedal mi, že nemôže kvôli mne nechať ženu a tri deti" sme priniesli príbeh plavovlasej Andrey. Tá pred súdom uviedla: "Bála som sa, veľmi som sa bála... Dnes už ani sama neviem čoho či toho, že keď to praskne, rodičia ma zabijú, alebo toho, že sa to dozvie Ivanova manželka a budeme mať z toho všetci peklo... Všetci? My všetci, to znamená ja, Ivan, ale aj... slovom, to malé, čo sa malo narodiť... Nechcela som to urobiť, ale prišlo to tak náhle, nečakane, samú ma to zaskočilo, nevedela som, na koho sa obrátiť."

Stalo sa to krátko po jej osemnástinách. Vráťme sa k tomu rozhodujúcemu okamihu. "Ivan mi hovoril, že si ma nemôže zobrať... že nemôže kvôli mne nechať ženu a tri deti, ale ma bude podporovať a bude ma mať rád, ale nesmie to byť verejné... Hovoril, že sa budeme mať radi a budeme tajne stretávať, ale jeho žena sa o tom nesmie dozvedieť... Zostane to vraj len medzi nami. Povedal ešte, že sa môžem na neho spoľahnúť a môžem mu zavolať, keď ho potrebujem, ale vždy len do roboty..." Hlas sa jej zadrhával, plakala na celú pojednávaciu sieň. "A vtedy, keď to mňa náhle prišlo a cítila som, že je to tu, som mu zavolala. Povedali mi, že nie je v práci a ani v ten deň už nebude, je na služobnej ceste... Náhle som stratila oporu, ktorú som potrebovala."

Sama a bez pomoci porodila svoje dieťa, zaskočená tým, ako rýchlo a nečakane to na ňu prišlo. Dieťa vložila do igelitovej tašky a zaniesla do kontajnera. Prokurátor ju obžaloval z trestného činu vraždy novonarodeného dieťaťa matkou, keďže "v rozrušení spôsobenom pôrodom úmyselne usmrtila svoje novonarodené dieťa bezprostredne pri pôrode."

Andrea celú záležitosť popísala takto: "Bola som nešťastná a bezradná... Neviem, čo sa so mnou dialo... Vložila som to do igelitovej tašky a odniesla preč. Bolo mi zle, potom som si ľahla a na viac sa nepamätám." Z posudku súdnych znalcov vyplynulo, že "nájdený novorodenec sa narodil živý, donosený a životaschopný..." Znalci sa vyjadrili aj k rozrušeniu rodičky: "Išlo tu o výnimočné rozpoloženie matky, ktorého pôvod je vo fyziologických procesoch vyvolaných pôrodom a ktoré oslabuje vôľu rodičky a jej odolnosť voči rôznym vonkajším i vnútorným podnetom. Toto rozrušenie spravidla brzdí úplné rozvinutie materinského pudu."

Kým prokurátor v záverečnej reči zotrval na podanej obžalobe a poukázal na "vysokú spoločenskú nebezpečnosť konania obžalovanej, ktorá pripravila o život dieťa, ktoré sa narodilo živé a zdravé," Andrea zasa svoj čin oľutovala: "Viem, že život svojmu dieťaťu už nevrátim... Je mi ľúto, že som to urobila, život ma sám potrestal."

Súd uzavrel kauzu tak, že ju uznal vinnou z vraždy novonarodeného dieťaťa matkou. Pri ukladaní trestu prihliadol na viaceré poľahčujúce okolnosti... Apropo, ktoré? To už bola otázka pre vás, milí čitatelia. Mali ste nám napísať nielen to, na čo prihliadol súd a ako podľa vášho názoru kauzu uzavrel, ale aj to, ako by ste rozhodli vy sami, keby ste mali na sebe čierny talár s fialovým lemovaním.

Do redakcie sme dostali 118 odpovedí, z ktorých 78 sme považovali za správne. Presnejšie povedané, išlo tie odpovede, v ktorých ste uviedli aspoň dve poľahčujúce okolnosti, na ktoré prihliadol súd. V skutočnosti prípad skončil tak, že s prihliadnutím na to, že nebola dovtedy súdne trestaná, čin spáchala jednak vo veku blízkom veku mladistvých a jednak v silnom rozrušení a svoj čin úprimne oľutovala, uložil Andrei trest odňatia slobody na samotnej dolnej hranici zákonom stanovenej trestnej sadzby, teda vo výmere troch rokov v najmiernejšej nápravnovýchovnej skupine.

CHCEL JU VYUŽÍVAŤ AKO TAJNÚ MILENKU

Bez ohľadu na správnosť či nesprávnosť, predstavovali vaše odpovede skutočne pestrú mozaiku názorov a tak z nich citujeme. Pavol BOŽÍK ml. z Trstenej: "O čom je tu reč? Ak súd prihliadol na vyjadrenie znalcov a znížil trest, tak podľa mňa by sa muži v talároch mali nad sebou zamyslieť. Čo si takáto "matka" zaslúži za takýto ohavný čin? Basu! Poriadne tvrdú a dlhú!" Anna KAŇUCHOVÁ z Košíc: "Pri splodení dieťaťa nestačia dvaja, ale v prvom rade musí byť medzi nimi láska." Ján GAČA zo Starej Ľubovne: "Tá Andrea je tiež číslo! Ako mohla naletieť ženatému, ktorý má tri deti? Veď to do očí bije, že bola pre neho len rozptýlením." Jozef ŠKURLA z Košíc: "Pri ukladaní trestu súd prihliadol na tieto poľahčujúce okolnosti: predpôrodné bolesti, stres, rozpoloženie matky a oslabenie vôle rodičky. Súd po zvážení týchto okolností vyniesol mierny trest."

Ivana BESKYDOVÁ zo Starej Ľubovne: "Andrea nemala dôvod na vraždu, pretože keď dieťa nechcela, mohla ho dať do detského domova." Ladislav VERNARSKÝ z Prešova: "Poľahčujúcou okolnosťou boli v tomto prípade výnimočné rozpoloženie rodičky, dovtedy čistý trestný register, strata opory v Ivanovi a ľútosť nad tým, čo vykonala." Mária REPASKÁ z Košíc: "O štúdium neprejavovala záujem a zamestnala sa v exkluzívnej predajni, žila amorálnym životom so ženatým otcom troch detí, tehotenstvo tajila a na príchod dieťaťa sa nepripravovala. Je toho akurát dosť! Podľa môjho názoru sú naše súdy pri ukladaní trestov za takéto činy príliš mierne." Edita ICSÓOVÁ z Kráľovského Chlmca: "To, čo sa stalo, je tragické a smutné. Andrea si zaslúži trest, ale súd nemôže nevidieť množstvo poľahčujúcich okolností, napríklad to, že čin spáchala v silnom rozrušení, pod vplyvom tiesnivých osobných pomerov a vo veku blízkom veku mladistvých."

Antónia MARCIŇÁKOVÁ z Jarovníc: "Poľahčujúce okolnosti, ktorých je v tejto kauze určite nemálo, nemôžu z Andrey zmyť krkavčí skutok, ktorého sa dopustila vraždy novorodeniatka.Inak ani nemôžu skončiť takéto romániky..." Imrich ŠÁROŠI z Košíc: "Vek, čistý register, slabá vôľa Andrey, strach... To sú možno poľahčujúce okolnosti, ale vziať život dieťaťu, ktoré nosila pod srdcom deväť mesiacov?!" Silvester LEŠČÁK z Pečovskej Novej Vsi: "Súd určite prihliadol na viaceré poľahčujúce okolnosti (ľútosť, labilnosť, naliehanie a ovplyvňovanie potenciálnym otcom, vyjadrenie súdnych znalcov), ale určite nemohol prehliadnuť vysokú spoločenskú nebezpečnosť činu." Peter CSUDÁKY z Košíc: "Ako sudca v talári by som vzal na zodpovednosť aj otca dieťaťa." Anna SEMANOVÁ z Prešova: " Poľahčujúcou okolnosťou bol stav nešťastnej matky bezprostredne po pôrode. Potrestanie by si zaslúžil aj Ivan. Hoci má ženu a tri deti, zničil život mladému, slobodnému dievčaťu."

MUDr. Peter ČULKA z Košíc: "Trestný čin bol spáchaný v rozrušení spôsobenom pôrodom. Andrea bola navyše citovo naviazaná na Ivana, ktorý si ju nechcel vziať a rozviesť sa so svojou manželkou. Chcel ju len využívať ako tajnú milenku, čo Andreu dosť sklamalo." Alžbeta ĎURICOVÁ z Liptovského Hrádku: "Šok z toho, že v rozhodujúcej chvíli zostala sama, mohol súd považovať za poľahčujúcu okolnosť. Myslím si však, že dostala tvrdý trest. A ako by som prípad riešila ja? Aj keby som vzala do úvahy poľahčujúce okolnosti, hlodá vo mne podozrenie, že sa na trestný čin pripravovala, keďže tehotenstvo tajila." Ján BOČKAY z Košíc: "Domnievam sa, že Andrea odišla zo súdu s podmienkou. Súd pri výroku o treste prihliadol na vyjadrenie znalcov o popôrodnom rozrušení i na prejav ľútosti obžalovanej. Prikláňam sa k takému názoru." Katarína BESKYDOVÁ zo Starej Ľubovne: "Napriek poľahčujúcim okolnostiam to bola vražda a za vraždu má byť každý potrestaný." Jeremiáš VNUK z Vrábľov: "Súd nemohol neprihliadnuť na psychickú záťaž, pretože keď to na Andreu prišlo, bola v citovom rozpoložení, nešťastná, bezradná, opustená... Keby som ja bol sudcom, uložil by som jej trest pri dolnej hranici trestnej sadzby." Marta PAČAIOVÁ z Košíc: "Andrea tajila svoje tehotenstvo, nepripravovala sa na materstvo a dopadla tak, že sa stala vrahyňou svojho životaschopného zdravého dieťaťa. V takom prípade by nemali byť žiadne poľahčujúce okolnosti!"

Miroslav HENCOVSKÝ z Vranova nad Topľou: "Aj po prepustení z výkonu trestu Andrei ostane hlboká jazva vo vlastnom svedomí a oči pre plač." Michal GLUCHMAN z Prešova: "Hoci súd prihliadol na viaceré poľahčujúce okolnosti a trest znížil, môj názor je taký, že musí byť za vraždu potrestaná, pretože jej ťažká životná situácia sa dala riešiť inak." Pavol KOVALÍK z Košíc: "Andrea bola absolútne nepripravená na úlohu matky a ako handicapovaná prvorodička neuniesla psychickú záťaž z prekvapenia pri pôrode." Eva MAŇKOVÁ z Vranova nad Topľou: "Po vykonanom dokazovaní nebolo o vine obžalovanej pochýb. Trochu inou už je otázka trestu. Súd pri jeho výmere zohľadnil viaceré poľahčujúce okolnosti v zmysle Trestného zákona, najmä to, že obžalovaná spáchala trestný čin v silnom rozrušení, nebola dovtedy súdne trestaná, svoj čin úprimne oľutovala a pri jeho objasňovaní napomáhala orgánom činným v trestnom konaní." Jana SKYBOVÁ z Košíc: "Vinu za smrť dieťaťa z Andrey nik nezmyje. Ja by som však pri rozhodovaní o treste prihliadla na jej vek, na to, že konala v silnom rozrušení a svoj čin úprimne oľutovala. Potrestala sa sama."

ZAČALI SA MU PÁČIŤ DIEVČATKÁ...

Protagonistom päťdesiateho šiesteho súťažného príbehu bol zarastený, neupravený muž. Keď predstúpil pred súd, výzorom pripomínal bezdomovca neurčitého veku, no v skutočnosti ním nie je. Pán Dalibor mal v tom čase 55 rokov, rodinný dom a dokonca i prácu. Je starý mládenec, robí traktoristu a opravára poľnohospodárskych strojov. Podľa spolupracovníkov je kamarátsky a správa sa slušne.

Všetko bolo v najlepšom poriadku, ale len dovtedy, kým sa mu nezačali páčiť dievčatká. Najprv ich hladil len očami, neskôr i rukami, ktoré sa smelo kĺzali po prsiach a po pekných nôžkach 14-ročnej Lidky a jej o dva roky mladšej sestry Lucie. Nezostalo len pritom, lebo Dalibora očarila ich mladosť tak veľmi, že najmenej trikrát mal pohlavný styk s Lidkou a raz i s jej mladšou sestrou. Ako odmenu dostali veľký krajec chleba s jahodovým džemom alebo 10 20 korún na sladkosti. Takto si starý mládenec s nimi užíval dovtedy, kým sa tie dve komusi nepochválili, aký dobrý je k nim ujo Dalibor... Dostalo sa to do uší istého policajta, ktorý sa s dievčatami porozprával. Dalibor, ktorý sa za šantenie s maloletými, dostal neskôr pred súd, uviedol: "Obidve dievčatá dobre poznám, lebo bývajú v susedstve..."

Podrobil sa psychiatrickému a sexuologickému vyšetreniu. Znalci zistili, že nie je duševne chorý a nemá sexuálnu úchylku. Po zhodnotení vykonaných dôkazov súd dospel k záveru, že Dalibor F. je vinný... Aj tento príbeh ste mali dotvoriť vy, milí čitatelia. Mali ste nám napísať, z akého trestného činu uznal súd Dalibora vinným a ako by ste rozhodli vy sami, keby ste mali na sebe sudcovský talár.

Dostali sme od vás 109 odpovedí, z ktorých 94 sme považovali za správne. Presnejšie povedané, išlo tie odpovede, v ktorých ste uviedli, že Dalibor je vinný z dvojnásobného trestného činu pohlavného zneužívania. V skutočnosti prípad skončil tak, že súd mu za to vymeral trest na dolnej hranici trestnej sadzby - 2 roky s podmienečným odkladom na rovnako dlhú skúšobnú dobu.

ZVÁDZAL NA SEX ÚPLATKAMI, MUSÍ BYŤ POTRESTANÝ

Aj listy, ktoré sme od vás dostali na 56. súťažný príbeh, predstavujú pestrú mozaiku názorov a tak z nich citujeme. Vlado VYSOCKÝ z Košíc: "V súťažnom príbehu ide o pohlavné zneužívanie osôb mladších ako 15 rokov. Jeho aktér nie je pedofil, je normálny, ale nemorálny. Ja si však kladiem otázku týkajúcu sa obidvoch dievčat: aký bude ich ďalší telesný i duševný vývoj?" Mária GYÖPÖSOVÁ z Kmeťova: "Môj osobný názor k celému prípadu je taký, že matka bola asi protitútka a jej dcéry si tiež chceli niečo privyrobiť..." Ján LENDACKÝ z Prešova: "Súd uznal Dalibora vinným z pohlavného zneužívania maloletých dievčat i zo znásilnenia tej mladšej Lucie." Anna KAŇUCHOVÁ z Košíc: "Obžalovaný je vinný a súd by ho za jeho chúťky na mladé dievčatá mal poriadne potrestať!" Evka LAČNÁ z Vranova nad Topľou: "Je dosť pravdepodobné, že pán Dalibor sa necíti byť vinný, pretože ako potvrdilo jedno z dievčat, k ničomu ju nenútil, ale ona sama si to chcela skúsiť. Avšak on mal 55 rokov... Viem, že život osamote nebol pre neho ľahký, ale krásnu mladosť nemusel dievčatkám tak hanebne zničiť." Jozef ŠKURLA z Košíc: "Dalibor si ako starý cap mal uvedomiť, že mladá kuracina a k tomu ešte retardovaná, je pod zákonom." Gita HRNČÁROVÁ z Nitry-Krškan: "Čo sa týka Dalibora, mal vedieť, že dievčatá sú maloleté a nemal mať s nimi pohlavný styk. Dievčatám sa to však páčilo a mohli sa pochváliť kamarátkam... Neviem len, kde bola a čo robila ich matka, keď o takýchto návštevách svojich dcér nevedela."

Pavol LEŠČÁK ml. z Pečovskej Novej Vsi: "Pohlavné zneužívanie mládeže spojené až so znásilnením a ohrozovanie mravnej výchovy mládeže, to boli dva trestné činy, za ktoré bude Dalibor pykať." Ľubica MATYÁŠOVÁ z Košíc: "Na celom prípade je smutné najmä to, že staršia zo sestier si to s Daliborom viackrát zopakovala a to už nehovoriac o smiešnych Daliborových odmenách... V base bude o sexe s maloletými len snívať."

Judita BAČOVÁ z Prešova: "Prekvapujúce je najmä to, že matka za pol roka ani u jednej z dcér nič nespozorovala. A čo sa týka trestu pre Dalibora, nuž za dvojnásobný trestný čin pohlavného zneužívania by mal dostať 4 roky natvrdo v najmiernejšej nápravnovýchovnej skupine." Ján LIPTÁK z Košíc: "Obžalovaný sa dlhý čas bavil s dievčatami, ale rodičov to nezaujímalo. Dokonca dával deťom za to aj peniaze. Retardované sestry nemôžu byť trestané, ale ten čo ich zvádzal na sex úplatkami, musí byť potrestaný. Prísne!"

Ladislav VERNARSKÝ z Prešova: "Za svoje činy by si tento starý smilník zaslúžil poriadny trest. Mal by sa oženiť a nie ohrozovať mladé dievčatá." Jána OVŠONKOVÁ z Matiašoviec: "Odsúdeniahodný čin starého mládenca (pohlavné zneužívanie) môže zanechať trvalú stopu v duševnom a telesnom vývoji oboch dievčat. Aj keď šli s ním dobrovoľne, vzhľadom na svoj vek a mentálnu retardáciu nevedeli posúdiť dosah svojho konania. Je zarážajúce, že matka sa o aktivitách dievčat dozvedela až od policajtov."

Terina FERKOVÁ z Košíc: "Dalibor je vinník, ale vinníkmi sú v podobných prípadoch aj rodičia dievčat za ľahostajnosť, nevšímavosť..." Žofia HENZÉLYOVÁ zo Spišskej Novej Vsi: "Obžalovaný musel nielen vedieť, ale aj vidieť, že narába s deťmi. Zaujímavé je to, že tento miniháremik si nikto nevšimol." Filip SEMAN z Prešova: "Za svoje činy by si bujak zaslúžil poriadny trest. Ja by som mu dal aspoň 15 rokov." Eva GIRMANOVÁ z Košíc: "Ide o závažný trestný čin, ktorého následky sa môžu prejaviť neskôr. S podmienkou by Dalibor u mňa neskončil, ja by som mu dala aspoň jeden rok nepodmienečne." Pavol BOŽÍK z Trstenej: "Dalibor bol odsúdený za pohlavný styk s maloletými. Je to strašné, ale čo tu pomôže, keď ho na nejaký čas zavrú do chládku. Vyjde odtiaľ a môže to robiť znova." Pavol LEŠČÁK ml. z Pečovskej Novej Vsi: "Takých prípadov, o akom sa píše v súťažnom príbehu, je dnes veľa. Škoda však, že je málo odvážnych policajtov, ktorí by si počínali tak ako ten z príbehu." Eva KAČALKOVÁ z Košíc: "Odsúdeniahodný čin muža vo veku, kedy by už mal mať rozum. A čo sa týka samotného skutku, ide tu o trestný čin pohlavného zneužívania. Zaslúži si prísny, ale spravodlivý trest."

Marta PAČAIOVÁ z Košíc: "Aj keď vedel, že dievčatá chodia do osobitnej školy, dokázal sa morálne spustiť tak, že si začal s nimi užívať. Myslel si, že sa na to nepríde?" Ján HRAŠKA z Nových Sadov: "Dalibor bol odsúdený za trestný čin pohlavného zneužívania osôb mladších ako 15 rokov." Rudolf HOLEČEK z Košíc: "Takého ostrieľaného chlapa nemôže nič ospravedlniť. Dopustil sa dupľovaného pohlavného zneužívania maloletých a on to dobre vedel. Vzhľadom na bezúhonnosť si však zaslúži podmienku." Marta HENZELYOVÁ z Košíc: "Obidve dievčatá sa nachádzali v prostredí, ktoré bolo nevšímavé k tomu, čo deti robia. Len tak sa mohlo stať, že ich pán Dalibor mohol pohlavne zneužívať." Silvester LEŠČÁK z Pečovskej Novej Vsi: "Môj názor? Kde boli rodičia a kde školský psychológ? Verím však, že Dalibor bude podľa zásluh potrestaný."

Pavol KOVALÍK z Košíc: "Pani Margaréta ako matka mala rozlišovať medzi rúžom a jahodovým džemom na ústach svojich dcér." Jaroslav KUCIK z Košíc: "Predmetom útoku obžalovaného boli osoby mladšie ako 15 rokov. O ich veku vedel, keďže ich dobre poznal a bývali v susedstve. Súd nemal o jeho vine žiadne pochybnosti." Věra LIPOVÁ z Košíc: "Z príbehu je zrejmé, že Dalibor si bol istý tým, že sa o zneužívaní dievčat nikto nikdy nedozvie. Mal to dobre premyslené, no vinu za to, čo sa stalo, nesú aj ich rodičia." Jozef VYSOČÁNI z Hanušoviec nad Topľou: "Keďže obvinený poznal vek obidvoch maloletých dievčat, u mňa by dostal nepodmienečný trest. Ale keďže stál pred súdom prvý raz, bol by to trest pri dolnej hranici trestnej sadzby." Miroslav HENCOVSKÝ z Vranova nad Topľou: "Pán Dalibor si musel uvedomiť, že sa dopúšťa trestného činu sexuálneho zneužitia maloletých. Takéto ohmatávanie dievčenského tela patrí do kompetencie lekára."

NAMIESTO EPILÓGU

Súťaž Čitateľ v talári nadobro končí. Aj preto už v tomto záverečnom kole nenájdete súťažný kupón ani nový príbeh zo súdnej siene, ktorý by ste sami dotvorili. Aj preto sme dnes naraz vyhodnotili dve súťažné kolá... Ale máme pre vás, milí čitatelia, aj dobrú správu. Vašu obľúbenú súťaž už od budúceho pondelka nahradí seriál nesúťažných krimipríbehov zo starších a starých čias (zhruba od začiatku 20. storočia do polovice deväťdesiatych rokov). Pôjde v ňom o staré záhady, vrátane rôznych kurióznych prípadov, ďalej o pátranie po aktéroch doposiaľ neobjasnených kriminálnych káuz, takých, ktoré sú ešte v živej pamäti, ale aj takých, na ktoré sa už dávno zabudlo. V seriáli nájdete smutné, ale aj veselé a pikantné príbehy zo súdnych archívov, oživíme však v ňom aj horúce okamihy ľudí, ktorí pred rokmi záhadne zmizli a nikdy viac ich nenašli... Pôjde tu o beletrizované "čítanie z policajných a súdnych análov", strhujúce rozprávanie o vraždách, ktoré mali vzbudiť zdanie samovrážd a naopak - o samovraždách, ktoré mali pomýliť vyšetrovateľov i súdnych znalcov. Tí, ktorí sa rozhodli dobrovoľne odísť z tohto sveta, všetko narafičili tak, že to naozaj vyzeralo, ako by ich niekto iný pripravil o život. A neraz to mal byť aj konkrétny človek, ktorý len-len že neodvisol na šibenici...

V seriáli pôjde o faktografiu (neraz o doslovné citáty z úradných záznamov polície, operatívnych hlásení orgánov tajných služieb, z vyšetrovacích a súdnych spisov) s tým, že príbehy budú beletristicky spracované. V každom prípade to budú kauzy, ktoré pred rokmi rozvírili hladinu verejnej mienky. Budú medzi nimi také, ktoré sú, či lepšie povedané vo svojom čase boli viac-menej všeobecne známe, teda aj také, ktoré už boli publicisticky, prípadne literárne spracované, ale aj také, o ktorých sa nikdy nikde nepísalo. A to všetko preto, že o mnohých veciach sa za niektorých režimov nesmelo nahlas hovoriť, nieto ešte písať (!), a jednak preto, že mnohé z toho, čo nájdete v seriáli, "odpočívalo" dobre skryté v tajných trezoroch za mnohými zámkami a pečaťami bývalých tajných polícií, resp. iných všemocných orgánov...

V príbehoch sa dostanú k slovu samotní aktéri, najmä očití svedkovia, ktorých viac či menej hodnoverné svedectvo pomohlo prípad objasniť a uzavrieť. Alebo nepomohlo... Lebo je mnoho takých káuz, ktoré ani po dlhých rokoch úsilia nie sú dodnes uzavreté. A zrejme už ani nebudú... Seriál nesúťažných krimipríbehov zo starších a starých čias nájdete vždy v ten istý deň a na tej istej strane ako súťaž Čitateľ v talári. A ešte čosi, aj teraz budete mať možnosť vyjadriť sa k príbehu, listom alebo e-mailom poslať svoj názor, napísať, či aj vy ste niečo podobné prežili. A ak nie vy, tak možno niekto z vášho okolia... Zostaňte nám verní!

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Hľadáte dom alebo byt v Bratislave? Vyberajte lokalitu s potenciálom
 2. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes?
 5. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 6. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 7. PUR pena či minerálna vlna: ktorou zatepliť šikmú strechu?
 8. Ako sa obliekať štýlovo a zároveň udržateľne?
 9. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom
 10. Zabúdať na transferovú dokumentáciu sa firmám nevypláca
 1. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 2. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 3. Zabúdať na transferovú dokumentáciu sa firmám nevypláca
 4. Slávnostné vianočné outfity pre celú rodinu
 5. Nový cestovný železničný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 6. Hľadáte dom alebo byt v Bratislave?
 7. Kvalitná divina na pár klikov. LESY SR spúšťajú e-shop
 8. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 9. METROPOLIS bude postavený podľa japonského know-how
 10. Rekonštrukcia prsníka po chirurgickej liečbe
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 16 204
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 12 943
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 5 955
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 345
 5. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 5 164
 6. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 4 949
 7. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu 3 518
 8. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 2 727
 9. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 2 357
 10. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie 2 064

Blogy SME

 1. Inštitút pre strednú Európu: An opportunity for Central European air forces
 2. Jiří Ščobák: Co média o kryptoměnách nenapsala?
 3. Peter Svoreň: Horšie než finančná kríza. Ako pandémia koronavírusu premenila globálnu ekonomiku
 4. Halyna Shamrai: Na čom sa zhodli Biden a Putin
 5. Jakub Andacký: Chceš ísť študovať do zahraničia a chýbajú ti informácie? Tu sú moje tipy, čo ťa čaká v Holandsku (I. diel)
 6. Maximilián Kubík: Otvorený list bratislavskému regionálnemu hygienikovi a hlavnému hygienikovi.
 7. Informácie o blog.sme.sk: Hlasovanie: Rozhodnite o ďalších novinkách na blogoch v budúcom roku
 8. Marek Košík: Pamätám
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 8 558
 2. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 5 067
 3. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 4 001
 4. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 853
 5. Věra Tepličková: Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa? 3 628
 6. Martin Sukupčák: Máme sprostý národ, teda aspoň značnú časť. 2 929
 7. Zuzanna Zittová: Zomrel nezničiteľný 2 925
 8. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 2 793
 1. Pavol Koprda: Zas to dopadlo tak, že deti sú doma. Pripravili sme online súťaž, ktorá deťom ukáže krásu matematiky!
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 4. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Eurokomisárka pre rovnosť Helena Dalliová.

Nenápadná komisárka zaujala talianskych politikov aj európske médiá.


18 h
Premiér Eduard Heger, minister financií Igor Matovič a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Lengvarský do mesiaca preverí ako zaviesť povinné očkovanie.


16 h

Blogy SME

 1. Inštitút pre strednú Európu: An opportunity for Central European air forces
 2. Jiří Ščobák: Co média o kryptoměnách nenapsala?
 3. Peter Svoreň: Horšie než finančná kríza. Ako pandémia koronavírusu premenila globálnu ekonomiku
 4. Halyna Shamrai: Na čom sa zhodli Biden a Putin
 5. Jakub Andacký: Chceš ísť študovať do zahraničia a chýbajú ti informácie? Tu sú moje tipy, čo ťa čaká v Holandsku (I. diel)
 6. Maximilián Kubík: Otvorený list bratislavskému regionálnemu hygienikovi a hlavnému hygienikovi.
 7. Informácie o blog.sme.sk: Hlasovanie: Rozhodnite o ďalších novinkách na blogoch v budúcom roku
 8. Marek Košík: Pamätám
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 8 558
 2. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 5 067
 3. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 4 001
 4. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 853
 5. Věra Tepličková: Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa? 3 628
 6. Martin Sukupčák: Máme sprostý národ, teda aspoň značnú časť. 2 929
 7. Zuzanna Zittová: Zomrel nezničiteľný 2 925
 8. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 2 793
 1. Pavol Koprda: Zas to dopadlo tak, že deti sú doma. Pripravili sme online súťaž, ktorá deťom ukáže krásu matematiky!
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 4. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu