prístupe k informáciám. Občania teda na internete nájdu napríklad štatút mesta, informácie o mestských poplatkoch, plné znenie všetkých všeobecne záväzných nariadení mesta, či najnovšiu smernicu primátora, ktorá sa týka práve uplatňovania infozákona v praxi.
V článku III smernice je uvedené, že "informácie sa sprístupňujú len na základe žiadosti", ktorú možno podať písomne (na adresu Mesto Prešov, kancelária primátora, Hlavná 73, 080 68 Prešov), ústne (v úradných hodinách na MsÚ, 1. posch., č. dverí 35), telefonicky (091/7722594), faxom (091/7733 665), alebo e-mailom na adresu: informaciepresov.sk.
Akceptované budú podľa smernice len žiadosti, ktoré budú obsahovať adresáta (mesto), údaje o žiadateľovi (meno, priezvisko, bydlisko, prípadne telefónne číslo) a popis informácií, ktoré občan žiada.
Zoznam utajovaných skutočností bude známy až po jeho schválení mestským zastupiteľstvom, zajtra sa ním bude zaoberať mestská rada. Mesto bude informácie podávať bezplatne, avšak za "nosiče" informácií bude platiť občan. Podľa slov vedúceho kancelárie primátora Jozefa Smetanu mesto pri stanovení sadzieb za služby vychádzalo z ceny celkových nákladov (vrátane energií), s tým, že do sadzieb sa nezapočítala práca úradníka, ktorý informácie podáva.
Aké sú teda sadzby za sprístupnenie informácií? Pri sprístupnení informácie faxom je to minimálne 2,50 korún, rovnako tak aj pri telefonickom i e-mailovom sprístupnení. Za poštovné pri doručení do vlastných rúk zaplatí občan minimálne 25,50 korún. Sadzba za prekopírovanie jednej strany formátu A4 je päť korún, obojstranne osem. Za sprístupnenie informácií na CD nosiči požaduje mesto sedemsto korún, na diskete dvesto. "Žiadateľ bude písomne vyzvaný, aby zaplatil sumu vo výške úhrady za sprístupnenie informácií
v pokladni MsÚ, Ul. Jarková č. 24," konkretizuje mechanizmus platenia smernica.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.