zábavnej pyrotechniky. Krátko po 20.00 hodine sa v spomínanej lokalite doslova zatriasla zem. Vzduchom lietali liatinové poklopy kanálov, ľuďom sa do bytov cez toaletu, či umývadlá a vane liali splašky. Tlaková vlna spôsobila škodu vo viacerých domoch, za obeť padli okná, dvere i potrubia.
"Mohlo byť tak 20.20, keď došlo k dvom výbuchom. Epicentrom výbuchu bol kanál pred rodinným domom č. 51, viacerí ľudia videli, ako z neho vychádzal biely dym. Našťastie sa nikomu nič nestalo," povedala nám obyvateľka domu, ktorý stojí len zopár metrov od epicentra výbuchu, Daniela Luchavová.
Obyvatelia ulice si spočiatku mysleli, že vybuchol plyn, a tak zavolali plynárov. Onedlho sa však na mieste objavila polícia, pracovníci civilnej obrany, požiarníci a nechýbali ani sanitky.
"Smrdelo to ako acetón, ťažko sa nám dýchalo. Spočiatku sme mysleli aj na plyn, no našťastie ten nevybuchol. Zo záchodu nám vyšplechli splašky až po strop, budeme musieť maľovať. Pracovníci civilnej ochrany za asistencie polície vyzývali ľudí, aby povypínali kúrenia, otvorili okná a opustili svoje domovy. Preto sme príbuzných, ktorí vstávali ráno do roboty, odviezli k rodine. Ostatní čakali, čo sa bude diať," dodala D. Luchavová.
Skutočnosť, že následkom detonácie nedošlo i k výbuchu plynu je iba šťastnou zhodou okolností. Veď plynové potrubia sú od tých kanalizačných vzdialené len zhruba meter.
Pravdepodobne najväčšia škoda postihla majiteľa domu č. 51. Ako nám povedal, prišiel o okná a dvere, v pivnici mu narobil výbuch poriadne peklo.
"V čase výbuchu som bol doma. Hneď, ako som začul ranu, vyšiel som pred dom. Museli mi vymeniť plynomer, po štyroch hodinách od výbuchu prišli za nami, aby sme opustili dom," spomína si na osudný okamih Ján Kováč.
Ani ostatní susedia nezostali bez ujmy. Júliusovi Szászimu popraskali všetky odpadové rúry.
"Ešte sme sa tu nenasťahovali a už sú problémy. Neviem, čo to mohlo byť, večer, keď som odtiaľ odchádzal, sa mi nič podozrivého nezdalo. Budem musieť všetko prerábať," uviedol J. Szászi.
Aj keď obyvatelia ulice netušia, čo priamo spôsobilo výbuch, všetci sa zhodujú na tom, že niekto musel vyliať neznámu tekutinu do kanála.
Podľa vedúceho Odboru civilnej ochrany obyvateľstva okresu Košice 1 Jozefa Pleška pravdepodobnou príčinou výbuchu na Slovenskej ulici boli vysoko koncetrované výpary z riedidla, ktoré už dlhší čas niekto vylieval do kanála.
Hneď po výbuchu sa na miesto dostavili plynári, vodári i požiarnici, ktorí začali s monitorovaním situácie.
Presne o 23.00 hodine požiadali požiarnici operačné stredisko odboru Civilnej ochrany obyvateľstva Krajského úradu v Košiciach o meranie koncentrácie plynov v ovzduší v mieste výbuchu.
"Boli sme privolaní k zisteniu neznámeho plynu v kanalizačnom potrubí. Meraním prístrojom Oldham sme zistili prítomnosť kysličníka uhoľnatého. Po príchode pracovníkov civilnej ochrany boli vykonané ďaľšie merania, pričom vyšlo najavo, že koncentrácia CO2 predstavuje 125 merných jednotiek. Táto hodnota presahovala prípustnú normu dvojnásobne. Po tomto zistení sme privolali posily, ktoré otvárali poklopy na kanalizácii po ľavej strane ulice. Naši ľudia budili občanov, pričom ich upozorňovali na hroziace nebezpečenstvo, nutnosť odvetrania domov otvorením okien, či uzatvorenia plynu. Vedenie zásahu prevzali následne pracovníci civilnej ochrany," povedal nám veliteľ zmeny Mestského požiarneho zboru v Košiciach Ladislav Lacko.
O vzniknutej situácii bol informovaný i vedúci Kontrolného a chemického laboratória v Jasove.
Následne sa do priestoru výbuchu presunula skupina pozostávajúca z členov civilnej ochrany.
"V čase od 24.00 hod. do 01.00 hodiny boli vykonané opakované merania. V blízkosti kanalizačných otvorov sme zistili vysoké koncentrácie kysličníka uhoľnatého a neznámej horľavej organickej látky s vysokou výparnosťou. Zistené koncentrácie škodlivín priamo obyvateľstvo neohrozovali," informoval nás zástupca vedúceho odboru CO KÚ v Košiciach Ing. Pavol Folberth.
Aj napriek skutočnosti, že priame ohrozenie ľuďom nehrozilo, pracovníci CO obyvateľov Slovenskej ulice evakuovali. Nasledovalo odvetranie domov. Ulicu uzavreli hliadky polície a nasledovalo ďaľšie monitorovanie. Meranie v hodinových intervaloch ukázalo neustále sa znižovanie koncentrácie škodlivín. Hneď ráno zasadla havarijná komisia OÚ Košice I.
Ako vyplynulo zo zasadnutia komisie, v mestských častiach Košice - Sever a Košice - Staré Mesto bude vykonaný prieskum so zameraním na podnikateľské subjekty, ktoré by mohli byť zdrojom znečistenia a následného výbuchu. Aká látka sa dostala do kanálu, bude známe až po rozbore štyroch vzoriek, ktoré zo zberača odpadových vôd odobrali pracovníci košických vodární a kanalizácií. Podľa odborníkov potrvá rozbor štyri - päť dní.
Kanalizácia a okolie sú naďalej monitorované, v dopoludňajších hodinách nebola nameraná žiadna koncetrácia organických látok.
Prípadom sa zaoberá OO PZ Košice - Sever.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.