akom učilišti bude ich dieťa pokračovať v ďalšom štúdiu. Nie je to rozhodovanie ľahké, keďže ním v podstate určujú ďalšie smerovanie a celkovú budúcnosť ich ratolesti. Zvlášť ťažké to majú rodičia telesne, či inak postihnutého dieťaťa. Nielen kvôli samotnému postihu, ale najmä z dôvodu pomerne nízkeho počtu škôl poskytujúcich primerané vzdelanie tejto skupime obyvateľstva. K inštitúciám, ktoré sa prostredníctvom poradne pre voľbu povolania podieľajú na adekvátnej profesijnej orientácii zdravotne postihnutého jedinca, patrí vo vzťahu k občanom so zmenenou pracovnou schopnosťou (ZPS) Inštitút pre pracovnú rehabilitáciu občanov so ZPS v Bratislave. S koordinátorom Inštitútu Jánom Godárskym sme sa porozprávali o podrobnostiach prípravy na budúce povolanie v tejto škole.
"Zriaďovateľom inštitútu, ktorý má právnu subjektivitu, je Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Chceme upozorniť riaditeľov základných škôl a výchovných poradcov, ale aj rodičov prakticky z celého Slovenska, keďže máme celoslovenskú pôsobnosť, že žiadosti o prípravu v našom inštitúte, môžu posielať počas celého školského roka. Na štúdium sa môžu prihlásiť osoby vo veku od 15 do 45 rokov. Žiaci deviatych ročníkov sa prihlasujú, tak ako všetky deti, formou prihlášky pre štúdium na stredných školách a termíne stanovenom na podanie a odoslanie prihlášok. Ostatní občania so zmenenou pracovnou schopnosťou si podajú žiadosť na adresu nášho inštitútu. My ich následne pozveme do poradne pre voľbu povolania. Podmienkou pozvania je zaslanie potrebnej dokumentácie."
Aké doklady sú nevyhnutné pre pozvanie do poradne?
"V prvom rade je to samozrejme žiadosť, ďalej stručný životopis, zápisnica z posudkovej komisie sociálneho zabezpečenia o priznaní charakteru ZPS. Nevyhnutná je tiež kompletná zdravotná dokumentácia, vrátane posledného psychologického vyšetrenia a napokon fotokópia vysvedčenia z posledného ročníka ukončenej základnej školy."
Na aké povolania sa absolventi vášho inštitútu pripravujú?
"Inštitút má dva študijné a desať učebných odborov. U všetkých učebných odborov je možné pokračovať nadstavbou s maturitou formou dvojročnej dennej dochádzky, respektíve diaľkovou formou. Študijnými odbormi sú kozmetička a mechanik nastavovač. Z učebných odborov vyberáme napríklad hodinár, elektromechanik, knihár, krajčírka, obrábač kovov, zlatník a klenotník, TH pracovník v strojárstve, respektíve mechanik elektronických zariadení, meracích strojov a prístrojov a podobne."
Medzi uchádzačmi o prípravu na povolanie vo vašom inštitúte sú aj osoby staršie. Spomínali ste, že až do veku 45 rokov. Aké možnosti ponúkate dospelým ľuďom?
"Poskytujeme odborné vzdelanie na úrovni rekvalifikačných kurzov a pracovných zácvikov, ďalej komplexné psychologické služby, či komplexné poradenské služby v oblasti pracovnej a psychosociálnej rehabilitácie, ale aj stredné odborné vzdelanie na úrovni stredného odborného učilišťa, a ďalšie."
Platia si uchádzači štúdium v inštitúte, ak áno, koľko?
"Príprava na povolanie a súhrn služieb v našom zariadení sú bezplatné. Žiaci prvého až tretieho ročníka dostávajú v zmysle platných predpisov Ministerstva školstva SR vreckové od 30 do 300 korún mesačne."
Ako postupujete pri výbere profesie občana so zmenenou pracovnou schopnosťou?
"Uvedomujeme si dôležitosť voľby vzhľadom na významnú úlohu práce v živote postihnutého jedinca. Preto by mal výchovný poradca na základných školách venovať osobitnú pozornosť profesijnému usmerneniu žiakov už od šiesteho ročníka. Osobitne žiakom so zdravotným postihnutím. Skúsenosti potvrdzujú, že dominujúca úloha v akomkoľvek pracovnom zaradení patrí človeku a jeho výkonnosti. Výkonnosť človeka podmieňuje mnoho činiteľov, objektívnych i subjektívnych. Tie môžu u zdravotne postihnutého človeka, túžiaceho po úplnom pracovnom uplatnení sa, vyvolať vnútorný konflikt a stres. Preto akákoľvek naša pomoc, rada či profesijné usmernenie môže zabrániť prípadným stresom, respektíve až demoralizácii postihnutého občana."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.