kultúru, demografický vývoj, ale aj sociálno-ekonomické a politické pomery, v ktorých žijú Rómovia na Slovensku, je cieľom projektu Romano kher (Rómsky dom).
Ako uviedla včera v Košiciach koordinátorka v stredoeurópskom priestore jedinečného pokusu o "duchovnú obrodu rómskeho etnika" a správkyňa Nadácie Dobrá rómska víla Kesaj Anna Koptová, projekt na sklonku minulého roku finančne podporil Open Society Institute (Inštitút otvorenej spoločnosti) v Budapešti sumou 20 000 USD. Výstupom by mala byť farebná publikácia, audio a videokazeta, ktoré budú prezentovať víťazné práce z celoslovenskej slovesnej a výtvarnej súťaže, najlepšie ukážky rómskeho folklóru z jednotlivých regiónov a dokumentovať životný priestor etnika na Slovensku.
Nosným programom je kultúrno-spoločenské podujatie pod názvom Tvárou v tvár. Raz mesačne sa na pôde Rómskeho domu stretnú významné osobnosti verejného a kultúrneho života, aby spolu prezentovali svoje názory na procesy, ktoré ovplyvňujú kvalitu života jednotlivcov, skupín i celého národa. "Tento program by mal vysielať občanom pozitívne posolstvá, že sme tu, že žijeme v spoločnom štáte a či chceme, alebo nie, máme spoločný osud," uviedla Koptová.
V rámci projektu sa na budúci týždeň začnú kurzy rómskeho jazyka a tanca. "Žiaľ, rómske deti, ktoré vstupujú do základnej školy, nerozumejú učiteľom a naopak. Tam sa rodí ich neúspech, ktorý väčšinou končí zaradením do osobitnej školy. Kurzom chceme poskytnúť prvú pomoc nielen deťom, ale aj pedagógom," podčiarkla Koptová.
Nadácia Dobrá rómska víla Kesaj projektom Rómsky dom nadviazala na množstvo aktivít, medzi ktoré patrí vydávanie časopisu pre rómske deti Švorlístok, dvojtýždenníka Sme tu či poskytovania právneho poradenstva pre etnické menšiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.