Vo vedení Komunistickej strany Číny sa viedol zúrivý boj o moc predtým, ako bývalý najvyšší čínsky predstaviteľ Teng Siao
Podľa nedeľňajšej správy nezávislého honkongského centra na ochranu ľudských práv a demokracie, vychádzajúcej z prepisov zasadnutí Ústredného výboru (ÚV) KS Číny, ktoré sa podarilo prepašovať z Číny, Čao 22. júna 1989 predniesol pred ÚV prejav, obhajujúci zmierlivú politiku voči študentom.
"Celý čas bola mojou hlavnou myšlienkou snažiť sa zmierniť krízu riešením sporov a výzvami na pokoj", povedal Čao C'-jang. "Riešenie problému s veľkou väčšinou obyvateľov zbraňami môže viesť iba ku krvyprelievaniu a ešte viac skomplikovať situáciu", varoval.
Kvôli týmto postojom ho z funkcie generálneho tajomníka KS Číny vytlačilo tvrdé jadro strany, reprezentované premiérom Li Pchengom, ktorému sa podarilo presvedčiť straníckeho "patriarchu" Teng Siao-pchinga o nutnosti silového zásahu. O dva týždne nato zasiahla proti študentom, požadujúcim od polovice apríla na Námestí nebeského pokoja demokratizáciu krajiny, armáda. Zásah si vyžiadal stovky, možno až tisíce obetí. Dokumenty, ktoré sú podľa medzinárodných expertov autentické, zverejní prestížny americký časopis Foreign Affairs. Úryvky z nich odvysielala v noci navčera vo svojom programe aj americká televízna stanica CBS.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.