komory českého parlamentu, koniec patového stavu je stále v nedohľadne. ČT aj naďalej vysiela dve verzie spravodajstva: okrem pôvodného tímu redaktorov, ktorí vysielajú cez káblové rozvody a internet pre asi desať percent občanov, svoje spravodajstvo vysiela aj skupinka redaktorov a moderátorov uznávajúcich riaditeľa Jiřího Hodača a šéfku spravodajstva Janu Bobošíkovú. Situáciu skomplikovala aj Hodačova hospitalizácia v polovici minulého týždňa, v dôsledku ktorej televíziu s 2800 zamestnancami riadia viacerí riaditeľom poverení zástupcovia.
Snaha Poslaneckej snemovne, vyriešiť krízu výzvou Hodačovi, aby okamžite odstúpil, sa nestretla s porozumením a nasledovať by mohlo odvolanie riaditeľa Radou ČT.
Vzhľadom na rozloženie politických síl v rade bude pre odvolanie riaditeľa Hodača nutné, aby za jeho odchod hlasoval aj najmenej jeden z troch členov rady zvolených za Klausovu ODS, štyria členovia za ČSSD a jeden predstaviteľ KDU-ČSL. Pôvodne deväťčlenná rada má len osem členov, pretože v decembri jej člen zvolený za Úniu slobody na znak nesúhlasu so zvolením Hodača rezignoval. Na odvolanie Hodača z čela ČT je nutných minimálne šesť hlasov. Možnosť, že niektorý zo zástupcov ODS v rade bude hlasovať proti Hodačovi, je však len teoretická. ODS totiž s uznesením snemovne o ČT zásadne nesúhlasila a v spore o verejnoprávne médium sa poslanci i predseda ODS Václav Klaus postavili na stranu nového vedenia a proti rebelantom zo spravodajstva a štrajku dvoch tretín zamestnancov ČT.
"Ja to vidím dosť skepticky," priznal člen Rady ČT za ČSSD Václav Erben na margo možnosti, že bude Hodač odvolaný už radou. Jeho kolegyňa, členka rady za ODS Jana Dědečková, dokonca pochybuje aj o tom, či sa Erbenovi podarí návrh na hlasovanie presadiť. Tvrdí totiž, že o nikom inom, kto by chcel o Hodačovi v rade hlasovať, nevie. "To je len jeden hlas o ktorom viem," konštatovala. Predseda Rady ČT Miroslav Mareš priznáva, že spravodajstvo pod vedením Jany Bobošíkovej "nie je celkom objektívne", ale včera popoludní sa za odvolanie Hodača odmietol vysloviť. Uznesenie Poslaneckej snemovne, aby Hodač odstúpil, prípadne aby ho rada odvolala, považuje Mareš za neprípustné zasahovanie do činnosti rady a odmieta ho akceptovať s výnimkou tej časti, v ktorej poslanci konštatovali, že voľba Hodača bola legálna.
Situáciou v ČT sa včera zaoberalo aj mimoriadne predsedníctvo vládnej ČSSD. Cieľom rokovania sociálnych demokratov bolo vypracovanie uznesenia k situácii v ČT, ktoré bude záväzné pre celú ČSSD.
V prípade, že k odchodu Hodača, uvoľneniu cenzúry v ČT a celkovej stabilizácii situácie v televízii nedôjde do stredy 10. januára, zvolajú štrajkujúci zamestnanci ČT a umelci na 11. januára na Václavské námestie ďalšiu veľkú demonštráciu za splnenie svojich požiadaviek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.