tisíctristo liekov je plne hradených zdravotnými poisťovňami, približne rovnaký počet zas plne hradia pacienti. Ako sa ukazuje, nová kategorizácia istým skupinám pacientov výraznejšie načrie do vrecák. Doplatia na ňu najmä dôchodcovia, pretože sa vo všeobecnosti zvýšili doplatky za lieky na srdce, proti vysokému krvnému tlaku a na zníženie hladiny cholesterolu v krvi.
"Treba sa opýtať niekoho z ministerstva zdravotníctva, čo chcelo docieliť touto kategorizáciou, uniká nám totiž jej zmysel. Ak malo ísť iba o tlak na výrobcov liekov, aby znížili ich ceny, tak je to málo a navyše to má za následok absolútny chaos. Lekárne nevedia, za koľko majú nakupovať lieky, nehovoriac o lekároch, ktorí nemôžu v zmysle zákona informovať pacienta o výške doplatku. Sú informovaní iba o maximálnej cene lieku, ktorá sa ale môže výrazne líšiť od reálneho stavu. No a pokiaľ malo byť cieľom aj ušetrenie finančných prostriedkov za lieky, pravdepodobne sa to, tak ako pri predchádzajúcich kategorizáciach, minie účinku. Ak je totiž v každej skupine liekov jeden plne hradený poisťovňou, preskripcia sa automaticky presúva smerom k nemu. Efekt zvýšených doplatkov sa nedostaví," koštatoval PharmDr. František Tamer, predseda regionálnej lekárenskej komory v Košiciach, podľa ktorého by bolo racionálnejšie, keby existovala možnosť individuálneho odpustenia doplatku revíznym lekárom v určitých konkrétnych prípadoch. Teda skupinám sociálne slabších občanov, pre ktorých sa získanie potrebných liekov stáva luxusom. O tom, že k tomu skutočne dochádza, sme sa presvedčili v niekoľkých košických lekárňach.
"Nuž, stretávame sa s tým, že najmä starší ľudia, ak majú pri sebe iba obmedzený finančný obnos, vezmú len také lieky, ktoré najnutnejšie potrebujú a po iné sa vrátia trebárs až po vyplácaní dôchodkov. Ide predovšetkým o lieky na srdce a cholesterol, ktoré istotne dosť načrú do peňaženiek dôchodcom. U tých totiž aj niekoľko desiatok korún urobí veľa. Ináč si ale myslím, že nová kategorizácia nie je až taká neúnosná, ako sa o nej pôvodne hovorilo," nechala sa počuť vedúca lekárne Betula na Letnej ulici PharmDr. Štefánia Marečáková. Podľa jej názoru zvýšenie doplatku u antibiotík nie je až také zaťažujúce, keďže ich človek nepotrebuje denne, no naopak lieky na cholesterol, to je už čosi iné. Našťastie aj v tejto kategórii sa dajú násť prípravky bez doplatku. Takým je trebárs Zokor, kde šiel výrobca po prekategorizovaní s cenou dolu, kým napríklad za Sortis sa dopláca asi 70 korún.
"Pacienti zatiaľ o všetkých zmenách nie sú dokonale informovaní, častokrát až v lekárni zistia, že sa cena lieku líši od tej, na ktorú boli zvyknutí. Našťastie tie doplatky nie až také výrazné, aj keď niektoré vrstvy obyvateľstva zmeny pocítia. Tak napríklad doplatky za kardiaká sa zvýšili asi o desať až dvadsať korún, u antimykotík, teda protipliesňových liekov, predstavujú asi o 30-40 korún a u drahších antibiotík, napríklad Zinatu, sú až 80 korún. Ale to zvýšenie naozaj nie je až také dramatické," povedala nám Mgr. Ludmila Barcziová, vedúca lekárne Merkur.
Hlbšie podľa nej siahnu do peňaženiek nielen starší ľudia, ale i pacienti kupujúci analgetiká či mamičky s malými deťmi. Plne hradené sú totiž teraz už všetky nosové kvapky, aj detské, ktoré boli dosiaľ na lekársky predpis grátis. Novú kategorizáciu však Ludmila Barcziová osobne považuje za prínosnú, pretože je vraj zjavné, že sa exportéri snažia prispôsobovať ceny liekov úhradám zdravotnej poisťovne a tlačia ich dolu. Pozdáva sa jej aj to, že sú viac uprednostňovaní slovenskí výrobcovia a tiež, že zvýšenie doplatkov čiastočne zamedzí zbytočnému zásobovaniu sa liekmi, ktoré neraz končili nespotrebované v kontajneri. Pacient si totiž lepšie rozmyslí, či si liek vezme, ak musí siahnuť aj do vlastného vrecka.
"Už aj pätnásť korún stojí za zamyslenie, či skutočne potrebujem dve krabičky, alebo len jednu. Preto očakávam, že sa predsa len ušetria isté finančné prostriedky," tvrdí L. Barcziová.
"Naši zákazníci sa zatiaľ proti zmenám cien nebúrili, no myslím si, že to nie je tým, že by neboli nespkojní, ale skôr došlo k akejsi letargii. Bežný človek sa už so zvyšovaním cien čohokoľvek zmieril a je apatický," podotkol František Tamer, majiteľ pohotovostnej lekárne Aecuplap. Podľa neho ale nemožno vylúčiť, že sa pacienti začnú častejšie sťažovať po tom, čo sa v nových cenách liekov lepšie zorientujú.
Zaujímalo nás tiež, ako vyzerá aktuálna situácia v platbách za lieky zo strany zdravotných poisťovní.
"V tomto období sa nám zlepšili platby od Spoločnej zdravotnej poisťovne a naopak zhoršili od Všeobecnej zdravotnej, čo nás však najviac trápi, to sú stále nevysporiadané záväzky Perspektívy. Aj keď boli prísľuby vykryť jej podlžnosti do októbra 2000, ako už neraz, ostalo len pri sľuboch. No ak peniaze lekárne v dohľadnom čase neobdržia, až 90 percent z nich sa môže ocitnúť v existenčnom ohrození v súvislosti so zákonom o konkurze, ktorý nadobudne čochvíľa platnosť. Situácia je totiž taká, že faktúry zdravotných poisťovní sú asi 70 dní po dobe splatnosti a podlžnosti lekární voči dodávateľom ich zhruba kopírujú. Takže môžu mnohé ľahko skončiť v konkurze," poznamenal František Tamer. No ako dodal, riešením je, že viacerí dodávatelia liekov konajú pragmaticky a po dohode predĺžili lekárňam dobu splatnosti faktúr na 90 dní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.