respektíve Ukrajinou s profesorkou Univerzity v Leicestri vo Veľkej Británii Karen Hendersonovou, ktorá pôsobí ako poradkyňa pre Európsku úniu (EU). Ako členka skupiny poverenej EÚ spracúva podkladový materiál v oblasti cezhraničnej spolupráce. Ten má slúžiť Európskej komisii na posúdenie stavu Slovenska v príprave na vstup do EÚ v tejto oblasti. Pre náš denník to včera uviedol vedúci odboru regionálneho rozvoja a iných odvetvových vzťahov Krajského úradu v Prešove Štefan Sopko.
Podľa jeho slov sa pani Hendersonová zaujímala o aktivitu okresov v rámci cezhraničnej spolupráce, respektíve či je ich spolupráca s okresmi susedných štátov funkčná. Predstavitelia okresov ju informovali o konkrétnych výsledkoch, dôkazom čoho sú podpísané zmluvy, predovšetkým s prihraničnými oblasťami v Poľskej republike. Ako významnú hodnotili nadväznosť vzájomných obchodných kontaktov, výsledkom ktorých je rozvoj vzájomného obchodu medzi malými podnikateľmi v susedných regiónoch oboch krajín.
Okresní predstavitelia K. Hendersonovú ubezpečili, že v oblasti cezhraničnej spolupráce sa v rámci podporných programov EÚ realizovali v Bardejove a Medzilaborciach nové hraničné priechody. Na jej námietku, že vstupom do únie stratia hranice význam, zástupcovia našich okresov argumentovali tým, že tieto projekty sú zamerané predovšetkým na rozvoj infraštruktúry, teda na výstavbu ciest. Do budúcna tak stavajú základy dobrej obchodnej spolupráce. V nemalej miere i základy pre rozvoj cestovného ruchu, ktorý má v našom regióne vzhľadom na blízkosť jazykov susedných štátov zvlášť veľký význam.
Za nie najlepšiu označili naši zástupcovia okresov informovanosť vzhľadom k spracovaniu projektov. Konkrétne prísun informácií z Bruselu do jednotlivých okresov. "Pre PHARE 2001 sa striktne vyžadoval termín spracovania projektov do konca augusta 2000, pritom komisia zasadala až v novembri," skonštatoval Štefan Sopko. "Ďalšie projekty boli kvôli časovej tiesni v dovolenkovom období z výberového procesu vyradené."
Preto účastníci stretnutia oslovili Karen Hendersonovú, aby v Bruseli tlmočila ich požiadavku zlepšenia informačnej databázy. Hlavne čo sa týka spresnenia podmienok pri zadávaní projektov. "Aby nedochádzalo k tomu, že pre z nášho pohľadu nejakú maličkosť vylúčia projekt zo schvaľovacieho procesu," skonštatoval Sopko.
Čo sa týka vstupu SR do EÚ, pani Hendersonová poznamenala, že často negatívny postoj rozhodujúcich krajín, akými sú napríklad Nemecko a Francúzsko, spočíva v zanedbaní propagácie pozitívnych výsledkov, a naopak v operovaní s negatívnymi informáciami. Napríklad migrácia Rómov, či jadrové elektrárne. Do popredia by sa mali dostať fakty, ktoré by nás posunuli dopredu. Informovanosť sa však podľa nej dá ľahko odstrániť kvalitnými dôkazovými materiálmi. Sopko poznamenal, že K. Hendersonová vidí vylepšenie pohľadu na Slovensko aj v takom prípade, keď sa zníži korupcia pri vstupe zahraničného kapitálu a v súdnictve.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.