že vláda tento problém nedoceňuje a jej doterajšie kroky sú v rozpore nielen s jej programovým vyhlásením, ale aj s deklaratívnymi vyhláseniami. Aj napriek chýbajúcej samospráve vyšších územných celkov na Slovensku sa dá robiť účinná vládna regionálna politika. Ak sa nerobí, tak je to neschopnosť zvládnuť zložitosť a náročnosť regionálnej politiky."
Tieto kritické slová vyslovil poslanec Sopko na včerajšej tlačovej besede a ako povedal, rozhodol sa tak urobiť po analýze vládneho Rozvojového programu priorít verejných prác pre roky 2001 až 2003, ktorý vláda prijala v septembri minulého roku, a ktorý podľa jeho slov vláda neplní.
Preto si poslanci za Prešovský kraj vyžiadali správu o doterajšom postupe kabinetu pri tvorbe a realizácii regionálnej politiky. Podľa Sopka je spomínaný vládny Rozvojový program... zoznamom priorít verejných investícií, ktorý má slúžiť k prednostnému zaraďovaniu v ňom zahrnutých stavieb do menovitého zoznamu kapitálových výdavkov štátneho rozpočtu pre jednotlivé roky. Zahŕňa 85 konkrétnych stavieb navrhovaných na začatie výstavby v rokoch 2001 až 2003 a desať prioritných úloh v celkovom objeme vyše 17 miliárd korún. Od toho sa majú rozvíjať rozvojové programy rezortov a krajov.
Kritiku vyjadril poslanec Sopko najmä k zlému a nespravodlivému objemovému aj percentuálnemu rozdeleniu verejných investícií do jednotlivých krajov. "Zaostávajúci Prešovský kraj je zastúpený len 8,6 percentami, čo v korunovom vyjadrení predstavuje 1,49 miliardy. Bratislavský kraj má v tomto materiáli 25,1 percenta a Trnavský 24,8 percenta. Nedá sa to zdôvodniť inak len ľahostajnosťou k nárastu rozdielov v rozvoji jednotlivých krajov," skonštatoval Sopko. Zároveň dodal, že takto schválený rozvojový program na roky 2001 až 2003 Prešovský kraj nesporne diskriminuje.
Jeho slová doplnil jeden z dvojice jeho asistentov Václav Kohlmayer (druhou je Mária Bukovičová), ktorý uviedol, že v roku 2001 je objem investícií v Prešovskom kraji nulový, v roku 2002 je plánovaných 20 miliónov a v roku 2003 takmer všetky investičné akcie v objeme 1,47 miliardy korún. "Prevažná väčšina prác by sa mala podľa tohto materiálu udiať v čase, keď táto vláda už nebude vládnuť a nebude mať na to dosah," zdôraznil Kohlmayer.
Poslanec Sopko argumentoval ďalším príkladom, keď v spomínanom programe uvažuje vláda so stavbou na rozšírenie vládneho zariadenia na Bôriku v Bratislave v objeme 120 miliónov. "Súčasťou tejto stavby je rekonštrukcia dvoch apartmánov číslo 3 a 4, kde na každý z nich vyčlenili po 40 miliónov. Do Prešovského kraja, kde je zhruba osem stavieb, na rozvoj prostriedky nie sú, ale na rekonštrukciu apartmánov áno. V tomto prípade sa vláda chová naozaj veľkoryso."
Jeho asistent Kohlmayer to nazval "nedostatkom sabareflexie vlády SR".
Na našu otázku, či sa nepripravuje zákon o regionálnom rozvoji, o ktorom sa už roky hovorí, respektíve, či nebudú poslanci iniciovať jeho prijatie, poslanec odpovedal, že legislatíva v každom prípade chýba. Koncepciu štátnej regionálnej politiky schválila ešte predchádzajúca vláda v roku 1995. V legislatívnom pláne vlády je aj zákon o regionálnom rozvoji, ktorý má byť jedným z hlavných nástrojov riadenia regionálnej politiky štátu. Spracovalo ho ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja. "Musím povedať, že takto spracovaný zákon v konkrétnom živote nikomu nič neprinesie. To je zákon pre to, aby ktosi urobil čiarku, lebo Brusel upozorňuje na to, že nám chýba legislatíva na regionálny rozvoj," povedal Sopko. Dodal však, že za taký návrh zákona sa nedá hlasovať. Chýbajú v ňom totiž nástroje, ktoré by mohli ovplyvniť situáciu v ktoromkoľvek kraji.
Na druhej strane zdôraznil, že po skúsenostiach z iných krajín sa rozdiely v rozvoji jednotlivých krajov objavujú aj tam. Dajú sa však riešiť, len sa nesmú prehliadať. Riešenia sa dajú nájsť napríklad pri rozdeľovaní štátnych fondov. "Cieľavedomou politikou vlády a ministerstiev sa dá situácia zmeniť k lepšiemu. Ak je dobrá vôľa. Žiaľ, taká nie je," skonštatoval V. Sopko a na záver aj pomenoval brzdu pozitívneho vývoja - ľahostajnosť vlády SR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.