obrany. Nie je vylúčené, že sa opäť stane nezávislým poslancom a vzdá sa funkcie šéfa poslaneckého klubu SDĽ. Definitívne stanovisko povie na budúci týždeň.
Tuchyňa sa vyjadril, že nemôže sedieť za jedným stolom s niekým, kto ho odmieta. Podpredseda SDĽ Andrassy však nepredpokladá, že prehodnotí svoj vzťah k SDĽ. Na otázku, či teda šéf parlamentného klubu SDĽ zostane v strane a bude zaujímať samostatné opozičné postoje, Andrassy odpovedal: "Verím, že všetko to, čo bude podporovať SDĽ, podporí aj on."
Podľa Tuchyňu premiér a minister vnútra vraj tvrdili, že ich životy sú v súvislosti s novelou zákona o veľkej privatizácii v ohrození, a vyvíjali tak tlak na poslancov SDĽ, aby novelu podporili. "Ja o takýchto informáciách neviem," povedal Andrassy.
Poslanec SDĽ Milan Benkovský TASR povedal, že minister vnútra sa naozaj pred poslancami SDĽ vyjadril v tom zmysle, že jemu i premiérovi niekto usiluje o život. Benkovský to však nevnímal ako nátlak, skôr ako snahu o udržanie jednoty vo vládnej koalícii. Podobne sa vyjadril aj poslanec L. Orosz. Situáciu nekomentoval poslanec P. Weiss, lebo je to všetko vytrhnuté zo širších súvislostí.
Dzurinda otázku nátlaku na poslancov SDĽ komentoval takto: "Obávam sa, že aj po zopakovaní otázky, lebo pozorne počúvam, absolútne nerozumiem, o čom je reč." Premiér nemá ani informácie o odchode Tuchyňu z radov vládnej koalície a považuje to za nenáležité. Zopakoval, že pri zvažovaní návrhu SDĽ na post ministra obrany bral do úvahy záujmy Slovenska. Ak SDĽ podľa Dzurindu nominuje Tuchyňu na ktorýkoľvek iný ministerský post, "nemám žiadny problém".
Líder SOP Pavol Hamžík povedal, že koalícia v prípade Tuchyňu urobila len to, čo je v záujme štátu. "Možnože, keď sa ho to osobne dotýkalo,tak mu to padlo zaťažko. Ale s tým sa politik, ktorý chápe vyššie záujmy, musí vedieť vyrovnať. Myslím, že pán Tuchyňa to dokáže," dodal Hamžík.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.