označil plnenie podmienok členstva v Európskej únii (EÚ) a NATO. Najbližších desať mesiacov bude podľa jeho slov rozhodujúcim obdobím vlády a Slovenska. Rozhodne sa totiž, či je Slovensko schopné dobehnúť krajiny, ktoré už skôr začali rokovať o začlenení do únie a či sa stane reálnym aj ďalšie rozšírenie aliancie, povedal premiér. Prijatie novely Ústavy SR a reforma verejnej správy sú nevyhnutné pre splnenie tejto priority. Do konca januára preto premiér vyvinie úsilie, aby sa v otázke reformy dospelo k základnej politickej dohode tak, aby sa koncom marca mohli prijať potrebné zákony.
Druhou prioritou je vytváranie dobrého a efektívneho podnikateľského prostredia. Ide o vytváranie predpokladov pre trvalý hospodársky rast a posilňovanie prostredia, v ktorom sa vytvárajú nové pracovné príležitosti. Pôjde aj o posilňovanie príjmov štátneho rozpočtu. Preto v rámci plnenia tejto priority sa budú prijímať ďalšie zákony, napríklad zákon o investičných stimuloch, či priemyselných parkoch. V popredí zostáva efektívna privatizácia sektorov a rozumná hospodárska politika, ktorú charakterizuje znižovanie úrokových sadzieb a inflácie.
Treťou prioritou je pozitívny vývoj životnej úrovne. Rok 2001 by sa mal stať rokom rastu reálnych príjmov, zvyšovania kúpyschopnosti občanov, poklesu nezamestnanosti a vytvárania nových pracovných príležitostí, doplnil Dzurinda.
Za štvrtú prioritu označil účinný boj proti kriminalite, korupcii, za vyššiu vymožiteľnosť práva a skracovanie súdnych konaní.
Reforma je o rozdelení právomocí a o zmene daňového systému, nie o územnosprávnom členení a sídlach
Banská Bystrica - Prioritou roka 2001 je novela ústavy a reforma verejnej správy, vyhlásil včera v Banskej Bystrici predseda NR SR Jozef Migaš. Zdôraznil ich nadstranícky charakter a ak sa nezhodne koalícia, aj nutnosť hľadať podporu u opozičných strán. Dodal, že v nasledujúcich dvoch týždňoch do ďalšej schôdze NR SR sa treba schádzať aj denne, aby sa obe záležitosti pohli vpred a pripravili na rokovanie parlamentu.
Migaš upozornil, že reforma verejnej správy je predovšetkým o rozdelení právomocí a o zmene daňového systému, nie o územnosprávnom členení a sídlach. Kritizoval, že počas doterajšej prípravy reformy sa neviedla široká diskusia a podklady preto trpia na akademizmus a nie sú previazané s realitou. Reformu ešte nepovažuje za zablokovanú, čo by značilo jej prerušenie na tri roky a poukázal na možnosť jej etapovitosti. Je presvedčený, že sa nájde politická vôľa a politicky priechodné riešenie, aby sa reforma spustila.
V zahraničnej politike za prioritu považuje sústredenie sa na vstup do EÚ, pričom by sa malo využiť odhodlanie teraz predsedajúceho Švédska sústrediť sa na rozšírenie EÚ, znižovanie nezamestnanosti a ekologické problémy. V súvislosti so vstupom do NATO konštatoval, že všetko sa vyvíja pozitívne.
Iniciatívu prezidenta na sformulovanie štátnopolitickej doktríny Migaš víta a vyzval k usporiadaniu celospoločenského konventu o európskej budúcnosti Slovenska v 21.storočí. Poznamenal, že východiskom sú uvedené priority, ktoré prekračujú úzke stranícke záujmy. J. Migaš vyzdvihol človečenstvo, s ktorým treba riešiť sociálne, myšlienkové a ekologické problémy a výzvy súčasného sveta, odmietol pesimizmus a vyzval k hľadaniu radosti, sebarealizácie a solidarity v ľudskom konaní. "Koperníkovský obrat Slovenska v ostrov perspektívy a vzostupu" spája s mladou generáciou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.