funkcii. Udelením prezidentskej medaily, ktorá v USA patrí medzi najvyššie a najváženejšie občianske vyznamenania, boli poctené viaceré hviezdy z oblasti politiky, kultúry či športu, ako napríklad slávna americká herečka Elizabeth Taylorová a boxer Muhammad Ali.
O Muhammadovi Alim Clinton vyhlásil, že je najväčším boxerom všetkých čias. Herečke E. Taylorovej poďakoval za to, že jej herecký talent a srdce, ktoré vkladala do svojich hereckých rolí, mohli zdieľať aj iní. Niektorí z vyznamenaných okrem radosti nad vysokým občianskym vyznamenaním prejavili aj svoju ľútosť nad blížiacim sa Clintonovým odchodom z najvyššej funkcie.
B. Clinton bude mať po odchode z Bieleho domu iba 54 rokov a bude najmladším exprezidentom od čias Theodora Roosevelta, ktorý bol tak ako on šéfom Bieleho domu osem rokov. B. Clinton sa mieni najprv venovať budovaniu svojej prezidentskej knižnice, ale musí okrem prezidentského dôchodku zarábať aj niečo navyše, aby, ako tvrdia ľudia z právnických kruhov, mohol platiť honoráre svojim súkromným právnikom.
Clintonovi priatelia očakávajú, že bude akýmsi celosvetovým diplomatom, napíše zopár kníh pamätí, venuje sa obhajobe ľudských a občianskych práv, zapojí sa do boja proti chorobám, ktoré trápia moderný svet a, samozrejme, absolvuje desiatky prednášok. Nik nevylučuje, že sa bude uchádzať o funkciu v politickom živote a možno sa pousiluje získať Nobelovu cenu mieru. "Budem sa činiť v oblastiach, ktoré mi celé tie roky strávené v Bielom dome ležali na srdci," zdôveril sa prezident Clinton. Poukázal pritom na prácu, ktorú robí exprezident Jimmy Carter, ktorý navštívil po odchode z úradu 120 krajín, aby pomohol posilniť vo svete demokraciu a ľudské práva.
Clinton sa už dlhšie zaoberá témou, čo bude s ním, až nebude prezidentom. Nedávno v Kalifornii povedal, že možno ho nejaké malé mestečko zvolí za starostu. Vylúčil však špekulácie, že by chcel byť starostom New Yorku, alebo televíznym moderátorom, či znovu guvernérom štátu Arkansas. Na čokoľvek sa podujme, zostáva mu veľa rokov užiť si v zdraví titul bývalý prezident Spojených štátov.
Väčšina amerických prezidentov bola po odchode z úradu veľmi činná. Thomas Jefferson založil dnes slávnu univerzitu v Charlottesville, John Quincy Adams sa stal kongresmanom za štát Massachusetts, William Howard Taft sudcom najvyššieho súdu. Grover Cleveland je doteraz jediným americkým prezidentom, ktorého zvolili dva razy, ale nie po sebe. Po prvý raz v roku 1885 a druhýkrát v roku 1893. Teddymu Rooseveltovi vypršalo funkčné obdobie, keď mal 50 rokov a onedlho po tom sa vybral do Afriky na safari. Prezident Ronald Reagan krátko po odchode odišiel do Japonska a za prednášku získal úctyhodný honorár dva milióny dolárov.
Clinton bude poberať ročne ako prezidentský dôchodok 157-tisíc dolárov. Jeho manželka Hillary ako senátorka za štát New York bude mať ročný plat 145-tisíc dolárov. Nebude však veľmi odkázaná na tieto peniaze. Za memoáre má prisľúbených od amerického vydavateľa osem miliónov dolárov a údajne britský jej ponúka ešte viac. Bill Clinton však bude musieť hlboko siahnuť do peňaženky, pretože trovy právnikov pri jeho obhajobe v súvislosti s prípadom Pauly Jonesovej, ktorá prezidenta obvinila zo sexuálneho obťažovania, idú do miliónov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.