Korzár logo Korzár
Pondelok, 29. november, 2021 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Aj žraloky mávajú rakovinu

V mnohých krajinách prekvitá celkom lukratívny obchod s rôznymi práškami, pilulkami a inými prípravkami, ktorých základom sú žraločie chrupavky a

ktoré vyznávači alternatívnej medicíny propagujú ako "zaručený" prostriedok proti rakovine. Propagátori týchto žraločích preparátov sa opierajú o výskum, ktorý sa konal v roku 1983 a ktorý ukázal, že v chrupavkách žralokov je proteín, ktorý potláča tvorbu rakovinotvorných buniek. Popularita uvedených prípravkov ešte vzrástla v polovici 90. rokov, keď W. Lane, majiteľ patentu na prípravu "antirakovinového" prášku, publikoval knihu Žraloky nedostávajú rakovinu. V reklame na takéto prípravky sa využili aj výsledky práce floridského biochemika Carla Luera, ktorý sa márne snažil vyvolať rakovinu v žralokoch tým, že ich v laboratóriu vystavil pôsobeniu karcinogénnych látok Už menej sa verejne uvádzalo, že Luer nenašiel žiadne dôkazy o tom, že by žralokov pred vznikom rakoviny chránili práve niektoré látky v ich chrupavkách.

Všetko je ale, ako obvykle, úplne inak. Klinické štúdie, ktoré sa konali v roku 1998, ukázali, že prípravky zo žraločích chrupaviek sú úplne neúčinné voči rakovine u ľudí. Ďalej sa tiež ukázalo, že aj žraloky môžu dostať rakovinu - a to dokonca aj rakovinu chrupavky. Na vlaňajšej výročnej konferencii Americkej asociácie na výskum rakoviny, ktorá sa konala v San Franciscu, oznámili dvaja vedci, že zistili najmenej 40 prípadov rakoviny v žralokoch a príbuzných živočíchoch, z toho tri prípady rakoviny chrupavky. Jeden z dvojice vedcov, dr.Ostrander z Hopkinsovej univerzity v Baltimore, sa vyjadril, že výsledky najnovších štúdií pomôžu rozptýliť "obrovský mýtus" o tom, že žraloky sú imúnne voči rakovine.

Bude nedostatok čokolády?

Smutná správa pre tých, ktorí (tak ako ja) zbožňujú čokoládu - o niekoľko rokov bude možno na svetovom trhu nedostatok tejto sladkej dobroty. Príčinou však nebude to, že by výrobcovia nestačili uspokojovať rastúci dopyt po čokoláde a čokoládových výrobkoch. Ako každý znalec čokolády vie, jednou z jej základných zložiek je kakový prášok. A tu je práve problém. O niekoľko rokov môže totiž dôjsť k tomu, že kakaových bôbov bude nedostatok, pretože kakaovníkom hrozí takpovediac zdravotná kríza. Kakaovníky v latinskej Amerike, ktorá je hlavným dodávateľom kakaa pre amerických výrobcov čokolády, sú totiž v čoraz väčšom rozsahu napádané plesňami. Podľa M.Machutovej, ktorá je vedeckou pracovníčkou firmy M&M (tá okrem iného vyrába aj u nás známe tyčinky Mars), je rozširovanie plesňového ochorenia spôsobené najmä dlhoročným pestovaním kakaovníkov ako monokultúry a používaním pesticidov. Na celom svete sa pestujú len tri variety kakaovníka, pričom pestovatelia si nemôžu dovoliť zaplatiť vysoké náklady na vyšľachtenie nových odrôd, ktoré by lepšie odolávali plesniam. Výskyt plesní sa zvyšuje aj na Pobreží slonoviny, ktoré je najväčším producentom kakaa na svete.

Situácia sa však čoskoro môže zmeniť k lepšiemu. Vedci z USA, Veľkej Británie a latinskoamerických krajín sa spojili s poprednými výrobcami čokolády v úsilí nájsť efektívne spôsoby boja s plesňami. Jedným z nich môže byť "naočkovanie" kakaovníkov neškodnými plesňami, ktoré vytlačia terajšie škodlivé druhy. Uvažuej sa aj o vysádzaní kakaovníkov medzi vyššie kávovníky, ktoré by poskytovali tieň, brzdiaci rast plesní.

Pozitívne výsledky týchto opatrení sa však neprejavia skôr ako o desať rokov. Milovníci čokolády by teda mali vychutnávať každý jej kúsok - kým je jej dosť.

Sojuz namiesto trpaslíka

Predvianočné naháňačky za darčekmi máme (konečne!) za sebou a väčšina z nás na tie nasledujúce Vianoce zatiaľ nemyslí. Pravda, sú aj takí fajnšmekri, ktorí darčeky nekupujú takpovediac na poslednú chvíľu, ale neustále snoria, či sa im nenaskytne príležitosť na kúpu dákeho originálneho či unikátneho darčeka, ktorým by príležitostne prekvapili svojch blízkych. Pre tých najmajetnejších hľadačov darčekov či suvenírov ponúka istá americká firma čosi skutočne mimoriadne unikátne. Na predaj je totiž ruská vesmírna loď Sojuz! Pravda, nejde o úplne novú loď, ale o použitý, takpovediac "olietaný" vesmírny koráb.

Na základe dohody americkej firmy Space Media Inc. a ruskej firmy Energia (tá je výrobcom lode) je na predaj mimoriadne solventnému záujemcovi návratový modul kozmickej lode Sojuz TM-26. V tejto lodi odštartovali zo Zeme a potom sa na ňu úspešne vrátili ruskí kozmonauti Anatolij Solovjev a pavel Vinogradov, ktorí pri svojom kozmickom lete opravili vesmírnu stanicu Mir, poškodenú kolíziou s nákladnou loďou Progres.. Sojuz TM-26 odštartoval 5. augusta 1997 a na Zem sa vrátil 19. februára 1998. Počas 198 dní, strávených v kozme, nalietala loď približne 127 miliónov kilometrov. Návratový modul je jedným z troch modelov komplexu Sojuz a kozmonauti sú v ňom počas štartu a potom počas pristávania. Tento modul má priemer 2,2 metra, jeho výška je 2,16 metra a hmotnosť okolo 2,8 tony. Orbitálny modul, v ktorom kozmonauti žijú a pracujú na obežnej dráhe okolo Zeme, má priemer 2,5 metra a váži 1200 kg. Tretí, prístrojový modul má hmotnosť 2650 kg. Návratový modul pristáva na Zem pomocou padáka priemeru asi 35 metrov, pričom tesne nad zemským povrchom (vo výške 1 - 2 m) sa zapália brzdiace raketové motory, ktoré znížia rýchlosť dopadu na hodnotu približne 3 až 4 m/s.

Kozmická loď Sojuz bola vyvinutá už v 60. rokoch. Program pilotovaných letov s použitím lodí Sojuz sa nezačal dobre. Pri prvom pilotovanom lete (Sojuz 1) sa počas letu objavili problémy so stabilizáciou lode a kozmonaut V.I.Komarov dostal pokyn let prerušiť a pristáť. Pri pristávaní však došlo k skrúteniu šnúr padáka, takže loď dopadla na zem príliš veľkou rýchlosťou a kozmonaut zahynul. V roku 1980 sa uskutočnil prvý let zdokonalenej lode Sojuz T. Od roku 1986 sa používa najnovšia varianta Sojuz TM, umožňujúca spojenie s vesmírnou stanicou Mir. Možno ešte spomenúť, že prvým zahraničným kozmonautom, ktorý sa "zviezol" loďou Sojuz, bol československý kozmonaut Vladimír Remek. Ten absolvoval spolu s ruským kozmonautom A.A.Gubarovom na palube lode Sojuz 28 v marci roku 1978 temer osemdňový vesmírny let. Lety kozmickou loďou Sojuz do vesmíru absolvovalo už viac než sto kozmonautov.

Bližšie informácie o možnosti kúpiť si olietanú loď Sojuz sú uvedené na internetovej adrese www.thespacestore.com (spacestore znamená vesmírny obchod). Pravda, záujemca musí mať k dispozícii 2,2 milióna dolárov - toľko starý dobrý ruský, či vlastne ešte sovietsky Sojuz stojí. A aby sa to niekomu nezdalo veľa, v cene je zahrnutá aj prehliadka Hviezdneho mestečka s výcvikovými zariadeniami ruských kozmonautov a výrobného závodu RSC Energia, ba i účasť na štarte niektorej ruskej družice. No a keď už budete mať Sojuz doma, nastane nerudovský problém kam s ním. Vhodným sa nám javí postaviť si Sojuz do záhradky namiesto predsalen už modernej dobe nezodpovedajúceho trpaslíka. Sojuz môže slúžiť buď ako luxusná psia búda alebo ako luxusná preliezka pre deti.

Vyvinuli bezortuťový tlakomer

Klasický prístroj na meranie krvného tlaku, ktorý určuje hodnotu tlaku na základe výšky ortuťového stĺpca, sa používa už vyše so rokov. Lekári považujú tento prísroj (mimochodom, vedeli ste, že odborne sa nazýva sphygmomanometer?) za "zlatý štandard" merania krvného tlaku, ktorému sa žiadne automatické prístroje, nevyžadujúce použitie stetoskopu na sledovanie pulzu, nevyrovnajú. Jednouz vážnych a trvalých výhrad voči používaniu klasického a veľmi presného ortuťového tlakomeru je však paradoxne práve to, že je plnený ortuťou. Orutť sa pri rozbití tlakomera môže dostať všelikde a dýchanie ortuťových výparov či styk ortute s kožou sú pre človeka veľmi nebezpečné. Pre toto zdravotné riziko bolo preto v niektorých krajinách zakázané používanie ortuťových tlakomerov v nemocniciach.

Nový a bezpečný prístroj na presné meranie krvného tlaku bez použitia škodlivej ortute vyvinul nedávno tím výskumných pracovníkov univerzity v britskom Newcastle, vedený profesorom Alanom Murrayom. Prístroj bol nazvaný Greenlight 300 (zelené svetlo 300), pretože hodnota nameraného tlaku je indikovaná na veľkej kruhovej stupnici, pozostávajúcej z množstva malých, zeleným svetlom svietiacich diód. Tento prístroj, ktorý mal premiéru na výstave lekárskych prístrojov v meste Harrogate, je považovaný za prvý praktický a presný bezortuťový tlakomer na meranie krvného tlaku v klinickej praxi. Meracím prvkom prístroja Greenlight 300 je malý snímač na báze kremíkového čipu. Výhodou prístroja je aj to, že sa s ním pracuje úplne rovnako ako s klasickým ortuťovým tlakomerom. Lekár teda obopne rameno pacienta nafukovacou manžetou a stetoskopom sleduje tep pacienta.

Práva na výrobu tohto moderného a bezpečného tlakomera odkúpila od univerzity v Newcastle londýnska firma AC Cossor and Son, ktorá sa špecializuje na výrobu lekárskych prístrojov.

Zracionizoval holiace potreby

V dnešnej dobe, ktorá ponúka priam nepreberné množstvo stále dokonalejších elektrických holiacich prístrojov, sa už máloktorý muž holí klasickým, tzv. mokrým spôsobom, teda za použitia holiaceho krému a žiletky. K takémuto holeniu sú potrebné tri veci: tuba s holiacim krémom, štetka a vlastný držiak so žiletkou. Muž, ktorý sa takto holí a cestuje, si teda nesmie zabudnúť pribaliť do batožiny všetky tri tieto vecičky.

Britský svetobežnícky obchodník Brian Barghout už toto neustále balenie otravovalo a tak sa rozhodol, že z uvedených troch vecí skombinuje jedinú súpravu na mokré holenie. Myšlienka to bola veľmi jednoduchá. Barghout, inak chemický inžinier a riaditeľ firmy na výrobu plastových dielov, si to predstavoval tak, že na jeden koniec tuby s krémom upevní štetku a na druhý držiak na žiletku. Trvalo však ešte dva roky, kým Barghout spolu s medzinárodne uznávaným britským dizajnérom Nickom Butlerom vyvinuli a do výroby pripravili súpravu na mokré holenie. Vlákna štetky boli vybrané spomedzi 25000 vzoriek a aj so zložením krému sa dlho laborovalo. Výsledkom je luxusný holiaci krém, ktorý okrem iného obsahuje avokádový olej (na zvlhčenie pokožky) a rastlinný glycerín (na mastenie pokožky).

Kompletná súprava sa nazýva jednoducho The trip (cesta) a mala veľký úspech na výstave Cosmoprof v talianskej Bologni. Súpravu, v ktorej možno použiť všetky jednorázové žiletky, sa ľahko zabalí i používa a vyrába ju firma Imago Innovations. Ako vidno, inovácia nemusí vždy znamenať elektronizáciu.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom
 2. Dávajú osemročnú záruku. Batérie vyvíjajú už desať rokov
 3. Proxenta oficiálne potvrdila záujem o ďalšie investície na Kube
 4. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 5. Štúdium ekológie, dizajnu či tech. inovácií je životný štýl?
 6. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 7. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 8. Získaj náskok pred štartom
 9. Vytvor si svoju budúcnosť podľa vlastných predstáv!
 10. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 1. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 2. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 3. Recruitment allowance as an employment recruitment instrument
 4. Compliance – who should be responsible?
 5. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 6. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 7. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 8. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené
 9. Tipy na darčeky, ktoré potešia každú ženu
 10. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 29 422
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 694
 3. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 6 878
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 6 622
 5. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 099
 6. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 168
 7. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 684
 8. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 390
 9. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom 2 225
 10. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 149

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Krivé verše od ziskuchťivého penzistu
 2. Marta Medzihradská: Šport vs kultúra v Banskej Bystrici
 3. Marián Lukáč: Blog č. 56- Transformácia v úmeni
 4. Unicef Slovensko: Deti v Libanone: život v narastajúcej neistote
 5. Rudolf Pado: Strom pod stromček
 6. Věra Tepličková: Vlasto, nalej alebo Keď má vláda pred sebou hodnotové otázky
 7. Pavel Dvořák: Perly ázijskej kultúry, ktoré si našinec nevšimne
 8. Ján Urda: Zvoničky a zvonice - 23
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 9 838
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 362
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 613
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 469
 5. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 195
 6. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 828
 7. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 4 423
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 4 076
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tatranský ľadový dóm.

Veria, že sa nezopakuje vlaňajší scenár.


SITA 23m
Marián na súde pri rozhodovaní o väzbe.

Košičan z akcie Nobel chce mierny trest.


15 h
Ilustračné.

Popradčanovi hrozí trojročné väzenie.


SITA 1 h
Ilustračné.

Okres má veľa pozitívnych detí a rodičov.


TASR 2 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ľudia čakajú na očkovanie proti Covidu-19.

Posledné týždne záujem o prvé dávky rástol.


17 h
Manželka premiér Hegera Lucia Hegerová.

Deti vidia manžela iba ráno, hovorí.


14 h
Bytovka Bonaparte.

Ceny na trhu výrazne vzrástli.


4 h

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Krivé verše od ziskuchťivého penzistu
 2. Marta Medzihradská: Šport vs kultúra v Banskej Bystrici
 3. Marián Lukáč: Blog č. 56- Transformácia v úmeni
 4. Unicef Slovensko: Deti v Libanone: život v narastajúcej neistote
 5. Rudolf Pado: Strom pod stromček
 6. Věra Tepličková: Vlasto, nalej alebo Keď má vláda pred sebou hodnotové otázky
 7. Pavel Dvořák: Perly ázijskej kultúry, ktoré si našinec nevšimne
 8. Ján Urda: Zvoničky a zvonice - 23
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 9 838
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 362
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 613
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 469
 5. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 195
 6. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 828
 7. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 4 423
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 4 076
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu