Korzár logo Korzár

Aj žraloky mávajú rakovinu

V mnohých krajinách prekvitá celkom lukratívny obchod s rôznymi práškami, pilulkami a inými prípravkami, ktorých základom sú žraločie chrupavky a

ktoré vyznávači alternatívnej medicíny propagujú ako "zaručený" prostriedok proti rakovine. Propagátori týchto žraločích preparátov sa opierajú o výskum, ktorý sa konal v roku 1983 a ktorý ukázal, že v chrupavkách žralokov je proteín, ktorý potláča tvorbu rakovinotvorných buniek. Popularita uvedených prípravkov ešte vzrástla v polovici 90. rokov, keď W. Lane, majiteľ patentu na prípravu "antirakovinového" prášku, publikoval knihu Žraloky nedostávajú rakovinu. V reklame na takéto prípravky sa využili aj výsledky práce floridského biochemika Carla Luera, ktorý sa márne snažil vyvolať rakovinu v žralokoch tým, že ich v laboratóriu vystavil pôsobeniu karcinogénnych látok Už menej sa verejne uvádzalo, že Luer nenašiel žiadne dôkazy o tom, že by žralokov pred vznikom rakoviny chránili práve niektoré látky v ich chrupavkách.

Všetko je ale, ako obvykle, úplne inak. Klinické štúdie, ktoré sa konali v roku 1998, ukázali, že prípravky zo žraločích chrupaviek sú úplne neúčinné voči rakovine u ľudí. Ďalej sa tiež ukázalo, že aj žraloky môžu dostať rakovinu - a to dokonca aj rakovinu chrupavky. Na vlaňajšej výročnej konferencii Americkej asociácie na výskum rakoviny, ktorá sa konala v San Franciscu, oznámili dvaja vedci, že zistili najmenej 40 prípadov rakoviny v žralokoch a príbuzných živočíchoch, z toho tri prípady rakoviny chrupavky. Jeden z dvojice vedcov, dr.Ostrander z Hopkinsovej univerzity v Baltimore, sa vyjadril, že výsledky najnovších štúdií pomôžu rozptýliť "obrovský mýtus" o tom, že žraloky sú imúnne voči rakovine.

Bude nedostatok čokolády?

Smutná správa pre tých, ktorí (tak ako ja) zbožňujú čokoládu - o niekoľko rokov bude možno na svetovom trhu nedostatok tejto sladkej dobroty. Príčinou však nebude to, že by výrobcovia nestačili uspokojovať rastúci dopyt po čokoláde a čokoládových výrobkoch. Ako každý znalec čokolády vie, jednou z jej základných zložiek je kakový prášok. A tu je práve problém. O niekoľko rokov môže totiž dôjsť k tomu, že kakaových bôbov bude nedostatok, pretože kakaovníkom hrozí takpovediac zdravotná kríza. Kakaovníky v latinskej Amerike, ktorá je hlavným dodávateľom kakaa pre amerických výrobcov čokolády, sú totiž v čoraz väčšom rozsahu napádané plesňami. Podľa M.Machutovej, ktorá je vedeckou pracovníčkou firmy M&M (tá okrem iného vyrába aj u nás známe tyčinky Mars), je rozširovanie plesňového ochorenia spôsobené najmä dlhoročným pestovaním kakaovníkov ako monokultúry a používaním pesticidov. Na celom svete sa pestujú len tri variety kakaovníka, pričom pestovatelia si nemôžu dovoliť zaplatiť vysoké náklady na vyšľachtenie nových odrôd, ktoré by lepšie odolávali plesniam. Výskyt plesní sa zvyšuje aj na Pobreží slonoviny, ktoré je najväčším producentom kakaa na svete.

Situácia sa však čoskoro môže zmeniť k lepšiemu. Vedci z USA, Veľkej Británie a latinskoamerických krajín sa spojili s poprednými výrobcami čokolády v úsilí nájsť efektívne spôsoby boja s plesňami. Jedným z nich môže byť "naočkovanie" kakaovníkov neškodnými plesňami, ktoré vytlačia terajšie škodlivé druhy. Uvažuej sa aj o vysádzaní kakaovníkov medzi vyššie kávovníky, ktoré by poskytovali tieň, brzdiaci rast plesní.

Pozitívne výsledky týchto opatrení sa však neprejavia skôr ako o desať rokov. Milovníci čokolády by teda mali vychutnávať každý jej kúsok - kým je jej dosť.

Sojuz namiesto trpaslíka

Predvianočné naháňačky za darčekmi máme (konečne!) za sebou a väčšina z nás na tie nasledujúce Vianoce zatiaľ nemyslí. Pravda, sú aj takí fajnšmekri, ktorí darčeky nekupujú takpovediac na poslednú chvíľu, ale neustále snoria, či sa im nenaskytne príležitosť na kúpu dákeho originálneho či unikátneho darčeka, ktorým by príležitostne prekvapili svojch blízkych. Pre tých najmajetnejších hľadačov darčekov či suvenírov ponúka istá americká firma čosi skutočne mimoriadne unikátne. Na predaj je totiž ruská vesmírna loď Sojuz! Pravda, nejde o úplne novú loď, ale o použitý, takpovediac "olietaný" vesmírny koráb.

Na základe dohody americkej firmy Space Media Inc. a ruskej firmy Energia (tá je výrobcom lode) je na predaj mimoriadne solventnému záujemcovi návratový modul kozmickej lode Sojuz TM-26. V tejto lodi odštartovali zo Zeme a potom sa na ňu úspešne vrátili ruskí kozmonauti Anatolij Solovjev a pavel Vinogradov, ktorí pri svojom kozmickom lete opravili vesmírnu stanicu Mir, poškodenú kolíziou s nákladnou loďou Progres.. Sojuz TM-26 odštartoval 5. augusta 1997 a na Zem sa vrátil 19. februára 1998. Počas 198 dní, strávených v kozme, nalietala loď približne 127 miliónov kilometrov. Návratový modul je jedným z troch modelov komplexu Sojuz a kozmonauti sú v ňom počas štartu a potom počas pristávania. Tento modul má priemer 2,2 metra, jeho výška je 2,16 metra a hmotnosť okolo 2,8 tony. Orbitálny modul, v ktorom kozmonauti žijú a pracujú na obežnej dráhe okolo Zeme, má priemer 2,5 metra a váži 1200 kg. Tretí, prístrojový modul má hmotnosť 2650 kg. Návratový modul pristáva na Zem pomocou padáka priemeru asi 35 metrov, pričom tesne nad zemským povrchom (vo výške 1 - 2 m) sa zapália brzdiace raketové motory, ktoré znížia rýchlosť dopadu na hodnotu približne 3 až 4 m/s.

Kozmická loď Sojuz bola vyvinutá už v 60. rokoch. Program pilotovaných letov s použitím lodí Sojuz sa nezačal dobre. Pri prvom pilotovanom lete (Sojuz 1) sa počas letu objavili problémy so stabilizáciou lode a kozmonaut V.I.Komarov dostal pokyn let prerušiť a pristáť. Pri pristávaní však došlo k skrúteniu šnúr padáka, takže loď dopadla na zem príliš veľkou rýchlosťou a kozmonaut zahynul. V roku 1980 sa uskutočnil prvý let zdokonalenej lode Sojuz T. Od roku 1986 sa používa najnovšia varianta Sojuz TM, umožňujúca spojenie s vesmírnou stanicou Mir. Možno ešte spomenúť, že prvým zahraničným kozmonautom, ktorý sa "zviezol" loďou Sojuz, bol československý kozmonaut Vladimír Remek. Ten absolvoval spolu s ruským kozmonautom A.A.Gubarovom na palube lode Sojuz 28 v marci roku 1978 temer osemdňový vesmírny let. Lety kozmickou loďou Sojuz do vesmíru absolvovalo už viac než sto kozmonautov.

Bližšie informácie o možnosti kúpiť si olietanú loď Sojuz sú uvedené na internetovej adrese www.thespacestore.com (spacestore znamená vesmírny obchod). Pravda, záujemca musí mať k dispozícii 2,2 milióna dolárov - toľko starý dobrý ruský, či vlastne ešte sovietsky Sojuz stojí. A aby sa to niekomu nezdalo veľa, v cene je zahrnutá aj prehliadka Hviezdneho mestečka s výcvikovými zariadeniami ruských kozmonautov a výrobného závodu RSC Energia, ba i účasť na štarte niektorej ruskej družice. No a keď už budete mať Sojuz doma, nastane nerudovský problém kam s ním. Vhodným sa nám javí postaviť si Sojuz do záhradky namiesto predsalen už modernej dobe nezodpovedajúceho trpaslíka. Sojuz môže slúžiť buď ako luxusná psia búda alebo ako luxusná preliezka pre deti.

Vyvinuli bezortuťový tlakomer

Klasický prístroj na meranie krvného tlaku, ktorý určuje hodnotu tlaku na základe výšky ortuťového stĺpca, sa používa už vyše so rokov. Lekári považujú tento prísroj (mimochodom, vedeli ste, že odborne sa nazýva sphygmomanometer?) za "zlatý štandard" merania krvného tlaku, ktorému sa žiadne automatické prístroje, nevyžadujúce použitie stetoskopu na sledovanie pulzu, nevyrovnajú. Jednouz vážnych a trvalých výhrad voči používaniu klasického a veľmi presného ortuťového tlakomeru je však paradoxne práve to, že je plnený ortuťou. Orutť sa pri rozbití tlakomera môže dostať všelikde a dýchanie ortuťových výparov či styk ortute s kožou sú pre človeka veľmi nebezpečné. Pre toto zdravotné riziko bolo preto v niektorých krajinách zakázané používanie ortuťových tlakomerov v nemocniciach.

Nový a bezpečný prístroj na presné meranie krvného tlaku bez použitia škodlivej ortute vyvinul nedávno tím výskumných pracovníkov univerzity v britskom Newcastle, vedený profesorom Alanom Murrayom. Prístroj bol nazvaný Greenlight 300 (zelené svetlo 300), pretože hodnota nameraného tlaku je indikovaná na veľkej kruhovej stupnici, pozostávajúcej z množstva malých, zeleným svetlom svietiacich diód. Tento prístroj, ktorý mal premiéru na výstave lekárskych prístrojov v meste Harrogate, je považovaný za prvý praktický a presný bezortuťový tlakomer na meranie krvného tlaku v klinickej praxi. Meracím prvkom prístroja Greenlight 300 je malý snímač na báze kremíkového čipu. Výhodou prístroja je aj to, že sa s ním pracuje úplne rovnako ako s klasickým ortuťovým tlakomerom. Lekár teda obopne rameno pacienta nafukovacou manžetou a stetoskopom sleduje tep pacienta.

Práva na výrobu tohto moderného a bezpečného tlakomera odkúpila od univerzity v Newcastle londýnska firma AC Cossor and Son, ktorá sa špecializuje na výrobu lekárskych prístrojov.

Zracionizoval holiace potreby

V dnešnej dobe, ktorá ponúka priam nepreberné množstvo stále dokonalejších elektrických holiacich prístrojov, sa už máloktorý muž holí klasickým, tzv. mokrým spôsobom, teda za použitia holiaceho krému a žiletky. K takémuto holeniu sú potrebné tri veci: tuba s holiacim krémom, štetka a vlastný držiak so žiletkou. Muž, ktorý sa takto holí a cestuje, si teda nesmie zabudnúť pribaliť do batožiny všetky tri tieto vecičky.

Britský svetobežnícky obchodník Brian Barghout už toto neustále balenie otravovalo a tak sa rozhodol, že z uvedených troch vecí skombinuje jedinú súpravu na mokré holenie. Myšlienka to bola veľmi jednoduchá. Barghout, inak chemický inžinier a riaditeľ firmy na výrobu plastových dielov, si to predstavoval tak, že na jeden koniec tuby s krémom upevní štetku a na druhý držiak na žiletku. Trvalo však ešte dva roky, kým Barghout spolu s medzinárodne uznávaným britským dizajnérom Nickom Butlerom vyvinuli a do výroby pripravili súpravu na mokré holenie. Vlákna štetky boli vybrané spomedzi 25000 vzoriek a aj so zložením krému sa dlho laborovalo. Výsledkom je luxusný holiaci krém, ktorý okrem iného obsahuje avokádový olej (na zvlhčenie pokožky) a rastlinný glycerín (na mastenie pokožky).

Kompletná súprava sa nazýva jednoducho The trip (cesta) a mala veľký úspech na výstave Cosmoprof v talianskej Bologni. Súpravu, v ktorej možno použiť všetky jednorázové žiletky, sa ľahko zabalí i používa a vyrába ju firma Imago Innovations. Ako vidno, inovácia nemusí vždy znamenať elektronizáciu.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 558
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 430
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 913
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 266
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 102
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 845
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 763
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 085
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 646
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 863
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 453
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 366
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 265
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 085
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 646
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 863
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 453
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 366
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 265
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu