pochybnosti o priamej súvislosti medzi používaním takejto munície a zdravotnými ťažkosťami (najmä leukémiou) príslušníkov mierových jednotiek OSN na Balkáne.
Európski členovia NATO požadujú vyšetrovanie súvislostí medzi použitím zbraní s ochudobneným uránom a tzv. balkánskym syndrómom, ktorý sa po prvý raz prejavil smrťou šiestich talianskych vojakov. Tí podľahli leukémii po tom, čo boli počas vojenskej misie v bývalej Juhoslávii vystavení pôsobeniu použitých zbraní.
Prípady rakoviny sa objavili aj medzi vojakmi z Francúzska, Holandska, Španielska a Belgicka.
"U mnohých týchto ľudí bola leukémia diagnostikovaná príliš skoro po tom, čo boli údajne vystavení pôsobeniu zbraní. Hoci vo vede platí povestné 'Nikdy nevrav nikdy', toto je príliš nepravdepodobné," povedal pre agentúru Reuters profesor Eric Wright, expert na leukémiu spôsobenú radiáciou z univerzity v Dundee.
Doba medzi vystavením sa radiácii a objavením sa prvých symptómov leukémie je od dvoch do desať rokov. Podľa Wrighta je nepravdepodobné, aby sa už rok alebo dva po vystavení sa radiácii množili prípady rakoviny. Profesor tiež dodal, že viacero prípadov leukémie z Talianska je len štatistickou náhodou.
Ochudobnený urán (DU) má z vojenského hľadiska nesporné výhody - ide o vedľajší produkt procesu obohacovania uránu pre palivové články atómových elektrární alebo hlavice jadrových zbraní, a preto je relatívne lacný. Tento urán 238 je oveľa menej rádioaktívny ako prírodný urán. Je veľmi hustý (trikrát hustejší ako oceľ), čo zvyšuje prieraznosť striel, ktoré tento prvok obsahujú. Efektívnosť munície sa prejavuje hlavne v boji proti obrneným vozidlám. Vojenskí predstavitelia súvislosť použitia DU s ochorením vojakov odmietajú a zdôrazňujú, že žiarenie alfa z uránu 238 účinkuje len na malú vzdialenosť a nie je schopné preniknúť cez kožu.
OSN informovalo, že u ôsmich z 11 testovaných miest v Kosove po zásahu strelami s DU namerali rádioaktivitu.
Podľa predbežných zistení Environmentálneho programu OSN (UNEP) o potenciálnych nebezpečenstvách používania striel s DU počas konfliktu v Kosove v roku 1999 dôsledkom používania munície s DU je dysfunkcia pečene, ktorú spôsobuje najmä príjem potravín z kontaminovanej pôdy a vody.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.