rímsko- a gréckokatolíckych kostolov. Zatiaľ čo do revolúcie v roku 1989 ich bolo 2549, dnes ich celkový počet predstavuje vyše 3200. Len na porovnanie, evanjelická cirkev a. v. na Slovensku má 575 kostolov, za posledných desať rokov ich pribudlo iba okolo 40.
Najviac katolíckych kostolov postavili na Slovensku do 20. rokov minulého storočia a časť aj počas vojnového slovenského štátu. Po komunistickom prevrate sa výstavba sakrálnych stavieb takmer zastavila, až na krátke obdobie roku 1968. Odvtedy už bolo úspechom, ak sa kostoly aspoň rekonštruovali. Navrhovanie sakrálnej architektúry sa totiž dokonca nevyučovalo ani na fakulte architektúry, takže po roku 1989 museli architekti prácne doštudovávať zo zahraničných prameňov.
Najväčší boom výstavby kostolov Slovensko zaznamenalo v rokoch 1994 až 1995, keď sa postavilo ročne okolo 50 nových kostolov. Len v košickej diecéze ich za prvých päť rokov posledného desaťročia pribudlo 64. Odborníci sa domnievajú, že tento trend súvisí najmä so značnou religióznosťou Slovenska, kde sa k cirkvi hlási približne 75 percent obyvateľov.
Podľa banskobystrického architekta sakrálnych stavieb Romana Turčana by spomínaný boom už nemal pokračovať. "Väčšina, dá sa povedať takmer 80 percent obcí už kostoly postavila," konštatoval Turčan. Počiatočnú tendenciu stavania veľkých kostolov, ako napríklad v Martine, ktorý ma kapacitu niekoľko tisíc ľudí, vystriedala snaha o komornejší trend viacerých menších kostolov.
Ako povedal Turčan, priemerné náklady na postavenie kostola sa pohybujú od 10 do 20 miliónov korún. Keďže väčšinu z nich si veriaci a cirkev financujú sami, často sú náklady značne nižšie. Napríklad rozpočtové náklady na kostol v Kanianke boli 13 miliónov korún a postavili ho za menej ako polovicu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.