rezervácii (NPR) Jarabá skala, ktorá je súčasťou Národného parku (NP) Poloniny. Podnet na preskúmanie barbarského činu, ktorému padlo za obeť 23 bukov v hodnote takmer 3 milióny Sk, dali členovia Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk Východné Karpaty so sídlom v Humennom."V rámci pravidelného monitoringu Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty sme zistili, že priamo v rezervácii ktosi surovo vyrúbal statné buky. Po ťažbe ostali na území, na ktorom platí piaty, teda najvyšší stupeň ochrany, šokujúce dôkazy - pne, poškodené okolité stromy a po prejazde kolesového traktora zdevastovaný pôdny kryt. Podľa lesných hospodárskych plánov vek porastu dosahuje 100 až 120 rokov," povedal Rastislav Mičaník z LZO Vlk.
Podľa vyjadrenia riaditeľa Správy NP Poloniny Miroslava Buraľa vyčíslená škoda predstavuje spoločenskú hodnotu vyrúbaných stromov podľa platných právnych noriem. Ako uviedol v stanovisku, ktoré odoslal SIŽP v Košiciach, nelegálna ťažba v NPR Jarabá skala "do značnej miery prerušila prirodzený vývojový cyklus lesného spoločenstva na dotknutom území" a narušila jeho celý biologický systém. "Takéto konanie zo strany užívateľa je ťažko pochopiteľné a spoločensky neakceptovateľné. Porast je v teréne riadne označený signálnymi znakmi a je zaradený k lesom osobitného určenia, do ktorých sa nesmie zasahovať. I z lesníckeho hľadiska sa teda jedná o neoprávnený zásah," vyjadril sa M. Buraľ.
Lesoochranári poznajú aj vinníka. Nelegálnu ťažbu má podľa nich na svedomí súkromná firma z Humenného. "Jej zástupca sa počas obhliadky v spoločnosti inšpektorov SIŽP k činu otvorene priznal. Teraz všetko popierajú," podčiarkol Mičaník.
Podľa vedúcej inšpektorátu SIŽP v Košiciach Jolany Stankovej prípad ešte nie je uzvaretý. "Evidentne došlo k porušeniu zákona. Vieme, ktorý subjekt má nelegálnu ťažbu na svedomí. Bolo by prinajmenej nekorektné, aby sme názov firmy zverejnili pred úplným ukončením prípadu. Až do začiatku konania sa na ňu vzťahuje prezumpcia neviny," zdôraznila Stanková.
Podľa jej vyjadrenia môže SIŽP udeliť v tomto prípade zo zákona pokutu vo výške maximálne 100-tisíc korún. "Myslím si, že sankcie, ktoré určuje tento zákon, sú už v súčasnosti neprimerane nízke a nevyhovujú spoločenským požiadavkám a potrebám."
Aj podľa názoru R. Mičaníka je maximálne prípustná pokuta v porovnaní so spôsobenou škodou len symbolická: "Pri súčasných cenách za meter kubický kvalitnej drevnej hmoty sa oplatí firme, ktorá sa zaoberá ťažbou dreva, porušovať zákon a drancovať prírodné dedičstvo trebárs aj v národnej prírodnej rezervácii." Podľa ochranárov by mali byť do prípadu zainteresované aj orgány činné v trestnom konaní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.