Korzár logo Korzár
Nedeľa, 28. november, 2021 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Košice sa ujali Antona Hykischa a Márie Terézie

Myslievam často na trpkú múdrosť, že najťažšie je byť vo vlastnej vlasti prorokom. Spisovateľ dnes svetového mena, ktorého diela vychádzajú vo

viacerých vydaniach v Čechách aj zahraničí Anton Hykisch na slovenských kníhkupeckých, pasážových aj podbránových pultoch chýba. Autor kedysi zošrotovaný, zakazovaný, vyhodený zo zamestnaní, cenzurovaný, inokedy vychytený, exportovaný, vychvaľovaný. Ako sedemnásťročný študent začas uväznený za vydávanie protirežimných letákov a pokus o útek do Západného Nemecka. Zamestnaním: nezamestnaný, ekonóm, redaktor, knihovník, riaditeľ vydavateľstva, poslanec, prvý slovenský veľvyslanec v Kanade, slovom od všetkého po nič a od ničoho po všetko.

Napodiv Slovensko, tak často sa hrdiace "národnou kultúrou" a sebavedomo sa uchádzajúce o vstup "do Európy" si svoje skutočné svetové vizitky pramálo všíma. Po návrate spoza oceána Hykischovi venovalo pozornosť jediné mesto Košice.

Veľmi prívetivého, vyrovnaného a ochotného spisovateľa, do roku 1997 "excelenciu", dnes vysokoškolského profesora sme v čase novoročnom požiadali o rozhovor.

* Vrátili ste sa z ďalekého sveta. Ako ste vnímali náš slovenský svet spoza veľkej mláky a ako sa vám javí teraz doma?

- Ako diplomat je samozrejmou povinnosťou starať sa o dobrú vizitku svojej krajiny. Priznávam, že v čase značnej rozháranosti a stálych prešľapov to bolo často veľmi ťažké.

* Čo urobí diplomat, keď ide o vyložene záporné informácie, ktoré sa dostanú do sveta?

- Nič. Mlčať je v takom momente najvyššia služba vlasti. Každopádne neluhať, neohovárať, nežehliť.

* Je to ťažký osud?

- Byť zavraždený je osud diplomata, hovorí Peter Zvon v pamätnej hre 'Tanec nad plačom'. Moje tance na kanadskom parkete sa až tak ďaleko nedostali.

* A pekné momentky?

- Kultúra. Slovenská má, najmä v Kanade po montrealskej svetovej výstave, meno. Máme krajanov, síce všelijakých, ale podarilo sa zviditeľniť veľa pekného najmä z hudby a ľudového umenia.

* Chodili hosťovačky z vlasti.

- Aj tie boli všelijaké. Od osožných, ako napríklad pani Evička Blahová, ktorá nielen ako speváčka účinkovala, ale aj pomáhala, aj mnohí púhi výletníci. Ba aj takí, pred ktorými krajania prchali.

* Ako literát pobyt v Kanade využijete?

- Kedysi som už napísal cestopisnú esej. Volá sa Kanada nie je "kanada".

* Vychválili ju?

- Zrezali a stiahli. Za chválu západného kapitalizmu Vtedy. V cudzine ju prijali.

* Máte zrejme šťastie na cenzorov.

- Aspoň v niečom človek musí mať šťastie. Keď som ako člen "generácie 1956" vstúpil do chrámu literatúry cez mesačník Mladá tvorba, nazdal som sa, že mu patria všetky oltáre. A bol to Krok do neznáma - tak sa volal môj prvý román. O vysokoškolákoch.

* Prijatie?

- Z chrámu bola cez noc maštaľ. Román putoval do šrotu.

* Ale aspoň si ho všimli, aj to je česť.

- Česť mojej práci to bola. Zakázal ho totiž sám povereník vnútra a to som si vážil, nie nejaký cenzorík alebo poskok.

* Teraz vás nik necenzuruje, nik nezakazuje, ani ministri, poskokovia, ring je voľný.

- Príliš voľný. Máme hŕbu spisovateľských, výtvarných a iných organizácií, obcí, spolkov, asociácií, syndikátov, únií a záujem o diela tvorcov je minimálny. To je ten môj pohľad doma, na ktorý ste sa pýtali. Beriem realitu!

* Aká je?

-Ako občan nezdieľam nijaké nadšenie tak ako iní občania z rozvadenosti spoločnosti. A ako spisovateľ som zdesený, že ani ľudia od pera si nevedia sadnúť spolu a sú roztrieštení do hŕby pomaly bezvýznamných združení.

* Píšete?

- Píšem si. Áno. Každé popoludnie, okrem utorka, keď prídem z trnavskej univerzity, kde prednášam o diplomacii, píšem. Maličkosť. Pokus o súčasnosť.

* Kde a kedy zverejníte?

- Bohvie. Nakladateľ vám hneď pri prvom stretnutí oznámi, aby ste si hľadali sponzora. A tak ak po dvoch-troch rokoch máte dielo konečne hotové, aby vám ho vydali, musíte sa zriecť autorského honorára.

* Čítate?

- Pišťanka, Johanidesa, Balážove posledné knižky, znova Ruda Slobodu...

* A poézia?

- Ťažko povedať, že by ma príliš čosi v poslednom čase upútalo...

* Diplomatická odpoveď! A čo vás vôbec najviac upútalo, či púta? Ale prosím - nediplomaticky.

- William Faulkner, García Marquez, Argentínčan Luis Borghes, no a stále Heinrich Böll a jeho Biliard o pol desiatej.

* Tak ešte, nediplomaticky: čo vám v literatúre chýba?

- Príbeh. Story. To, o čo ide. Akékoľvek kudrlinky, piruety, okrasy, bižutéria sú nanič, ak poviedka, či román nemá dej. Vari aj preto čitateľov prudko ubúda.

* Ale experiment, hľadanie, fantázia - to je cesta vedúca vpred.

- Som za hľadanie a experiment, ale ako prípravu, ako laboratórium, nie ako výsledok. Ako surovina, nie ako tovar. Za pojmami "postmodernizmus" často sa skrýva prázdnota. A fantázia? Tá je samozrejmá, aj pri literatúre faktu, aj v dielach, kde dominuje príbeh, áno, aj v historickom románe.

* Kedysi ste hlásali, že autor si musí zamilovať svojich hrdinov, či sú skutoční, historickí, alebo vymyslení.

- Samozrejme. Moja Naďa, zaľúbená vysokoškoláčka - a práve do kádrovo zaťaženého knihovníka... Moja Túžba - to je kus osudu osamelej ženy. Stretol som ťa - to je tiež citovka, o mladých ľuďoch. No aj Námestie v Mähringu je túžba po slobode v pokuse mladého človeka utiecť spoza železnej opony.

* Autobiografia?

- Plus obrazotvornosť. Ináč je známe, že spisovateľ vždy do všetkého dáva aj čosi zo seba.

* A čo Majster M. S., neskorogotický maliar z prelomu 15.-16. storočia, vo vašom dvojzväzkovom Čase majstrov? Ste rodák z Banskej Štiavnice, kde pôsobil, tak ste si k jeho príbehu ani nemuseli až tak veľa pridávať. Možno vám bol rodina.

- Možno. Všetci v Európe sme vlastne rodina, ktože už môže predhadzovať komukoľvek, že je z iného rodu, národa, fajty. Veď tadeto sa premleli dejiny, aj ich hrdinovia a zbabelci.

* Takže ide o fikciu?

- Človek nikdy nevie, kde je hranica medzi fikciou

a realitou, medzi snom a skutočnosťou. Ktovie.

* Ktovie? Tak načo potom spisovateľ vymýšľa?

- Vymýšľa nie pre konkrétnu osobu, nie pre svoju prezentáciu. Ale, povedzme, zaoberá sa vzťahom umelca a spoločnosti. Vtedajšej ako dnešnej. Kreslí kulisu revolty voči držiteľom moci. Vtedy to boli banícke nepokoje. A dnes? Čitateľ si domyslí.

* Čas majstrov vyšiel po maďarsky, po rusky, po nemecky...Zrejme pre európske súvislosti našich dejín.

- V dobrom aj zlom, či chcelo, či nechcelo - Slovensko bolo vždy súčasťou dejín Európy a ona s ním tvorila celok.

* Na univerzite v Trnave prednášate základy diplomatickej praxe a globálne trendy vo svete. Máte pozorných žiakov?

- Pozornosť nestačí. Ba ani vedomosti. Budúci diplomati, politológovia, poradcovia na rôznych postoch, aj novinári komentujúci svetové a domáce dianie mali by mať vari vrodený cit pre súvislosť vecí, dar umenia pristupovať k ľuďom - ak máme ako národ vedieť komunikovať s národmi - a, prirodzene, charakter.

* Slovom, čo dnes v politickej a medzinárodnej aréne tak často chýba.

- Ale nielen našim ľuďom. Síce to nie je útecha, že u nás nelynčujú černochov, ako sa vraví, len pokus o malé pozdvihnutie našej príslovečnej prikrčenosti. Jednako však je pravda, ktorú musíme brať na vedomie, že malý národ a mladý štát musí vždy mať a pridať o čosi viacej ako tí veľkí a zabývaní, usalašení, etablovaní, ktorým sa zavše aj veľká hlúposť prepáči a iným aj malé potknutie zveličí.

* Koľko máte poslucháčov? Budúce Slovensko môže očakávať batalióny diplomaticky dobre podkutých?

- Takých dvanásť-štrnásť ročne. Bojím sa, že ich neskončia celé pluky, no Slovensko beztak potrebuje viac kvalitu ako kvantitu.

* Dobrého málo býva. Aj pedagógov. Prepáčte, ako hodnotíte seba? Učili ste často?

- Učím po prvý raz. Ujde to.

* Je tu nový rok. Čo máme odporúčať čitateľom, aby venovali svojom blízkym z vašich kníh?

- Pred dvoma rokmi vyšlo k Vianociam tretie vydanie môjho historického románu Milujte kráľovnú. V Nemecku teraz vychádza práve jej druhé. V Maďarsku, Rusku a v Čechách ma poznajú a som tam doma. Na

Slovensku som bol minulý rok doma len v Košiciach.

* To je pochvala, či zdvorilosť?

- To je fakt. Pružné vydavateľstvo Oriens Košice mi vydalo knižôčku Mária Terézia. S podtitulom: Život a doba. Vydanie pekné s obrázkami slávnej ženy, ktorá pochádzala z jedného z najstarších panovníckych rodov Európy.

* A čo má s Košicami?

- Bola predsa aj "našou kráľovnou". Korunovácia bola na Slovensku, o tej paráde je v knižke aj medirytina a popis úžasu veľmožov aj ľudu nad krásou 24-ročnej očarujúcej plavovlásky, ktorá ovládala tucet rečí, aj jazdu na koni a najmä umenie získavať mužské srdcia.

* Tie srdcia...ako sa to prejavilo? To by potomkov jej vtedajších obdivovateľov a poddaných asi zaujímalo.

- Položili za ňu aj životy. Láska sa vtedy dokazovala činmi.

* O Márii Terézii kolujú povesti, ba aj anekdoty, ktoré sa väčšinou odohrávajú v spálňach Hofburgu, Schönbrunnu, ba aj Versailles.

- Keby som písal len o pletkách, priložili by sme aj spálne v Grassalkovichovom paláci, aj mnohých spišských a košických pod slovenskými baldachýnmi.

* A iné činy?

- Bojiská. "Za Máriu Teréziu!" zneli výkriky vojakov Uhorska, keď im velitelia ukázali jej portrét, vyrútili sa vpred a prinútili nepriateľa na útek. V dobytej Prahe ich vítali nápisy: "Príď do Prahy, budeš korunovaná." Aj tak ju 12. mája 1743 v chráme Svätého Víta privítal olomoucký biskup a položil jej na hlavu svätováclavskú korunu.

* A naši?

- Forgáčov a Eszterházyho pluk zo Spiša, východného Slovenska a banských miest, 39-ty Pálffyho pluk z Maďarov, Slovákov a Chorvátov - ako sa to zvláštne a dobre dnes počúva - a pandúrsky legendárny pluk baróna Trencka, valašský dobrovoľný zbor zo Slovákov a Hanákov, husárske pluky.

* To je naozaj hudba. To všetci museli podľa pánov alebo ozaj tak držali vtedy spolu?

- Tisíce Maďarov, Slovákov, Srbov, Chorvátov, Rumunov a Rusínov boli prevažne dobrovoľníci. Pochodili celú strednú Európu a krvácali nielen za trón mladej krásnej kráľovnej, ale aj za zachovanie podunajskej ríše.

* Čo hovoria dnes, v čase republík a demokracií, ale aj diktatúr a genocíd, príbehy o legendárnych osobnostiach dejín a ich korunovaných hlavách?

- Príbehy o veľkých ľuďoch sú mimoriadne potrebné pre dnešok. Učia nás poznávať mechanizmus moci a súčasne podoby obrany proti politickému zlu, ktoré je vždy aj zlom mravným.

* Ozaj - kto číta, obdivuje, haní alebo velebí vaše knihy? Robí niektorá výskumná agentúra, alebo televízna stanica anketu a viete o nej?

- Viem. Výskum si robím sám. Anketychtivé sú agentúry len pri bezvýznamných prieskumoch moci politických strán, obľuby dnešných politikov a "politikov" a málo prispievajú ku skutočnej informácii ľudí. Skôr zahmlievajú než ozrejmujú.

* Čo teda sám o sebe viete?

- Viem, že ma čítajú najmä ženy. V mojom najznámejšom románe je predsa "Milujte!" Až potom: "kráľovnú." Ženy, ak vládnu, dávajú vládnutiu a svojej krajine ženský, teda ľudskejší rozmer. Podporujú umenie. Veď čo je to "alžbetínska doba", to je predsa doba pirátov, ale aj Shakespeara. U nás Mária Terézia sú monumentálne paláce, galérie, Schönbrunn, aj dodnes slávne domy v Košiciach a Bratislave. A tolerancia. Mňa vždy vzrušoval príbeh ženy. A neboli to len kráľovné.

* Ste z Banskej Štiavnice. Mesta slávneho, mesta ambasádorov, prvej banskej akadémie na svete, prvý raz použitého pušného prachu pri trhacích prácach, mesta štúdií Petöfiho a Sládkoviča, mesta dnes hanebne chátrajúceho. Je vám ľúto?

- Ľutovať je málo. Večer čo večer zapínam televízie mnohých kanálov a ozaj tečie nimi celá stoka, samá špina, vraždy a veľké i zveličované krádeže, tunelačky, rabovačky. Nazdávam sa, že ľahostajnosť, s akou prizerá Slovensko umieraniu Banskej Štiavnice je aspoň taká vraždiaca, ako tá krv, čo tečie dolu obrazovkou.

* Boli ste, prepáčte, za KDH pár rokov v slovenskom parlamente...

- Bol som dokonca predsedom Výboru pre vzdelanie, vedu, kultúru a šport. Boli sme vtedy všetci zaťažení mýlnou predstavou formovania novej demokratickej budúcnosti bez ohľadu na poklady minulosti.

* Má to byť - pardón?

- Azda ani to nestačí. Sú v dejinách chvíle opojenia ideálmi. Myslím, že som nebol v parlamente iba do počtu. Mnohá práca bola osožná, moja, aj mojich kolegov. Ale malá krajina a mladý štát si musí postupne uvedomovať svoje priority...

* A tie sú?

- Jednou z nich je samozrejmé poznanie, že bez minulosti a úcty k nej nijaká budúcnosť nejestvuje.

* Má Slovensko na to, aby sa prebralo a vstúpilo so vztýčenou hlavou do Európy?

- Má. Celá stredná Európa, táto pravlasť obrovskej kultúry, má. Potrebuje maličkosť: ľudí, ktorí nie slovne, ale konkrétne, od vlády, ministrov - a nielen ministra kultúry - až po osvetárov a učiteľov prinesú do Európy celý, neporušený vklad svojich dejín ako súčasť svojej vízie budúcnosti.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 2. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 3. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 4. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 5. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 6. Ani najlepšia mama nevie, čo sa deje v tele jej dieťatka
 7. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 8. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model
 9. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 10. Dôchodkové sporenie s rešpektom k budúcnosti
 1. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 2. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 3. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 4. Tatranský buk je Stromom roka 2021
 5. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 6. BLACK FRIDAY: Nakupujte výhodne prírodné produkty
 7. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 8. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 9. Spoločnosť v Lipt. Mikuláši dodáva námorný informačný systém
 10. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 28 314
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 10 431
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 335
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 5 377
 5. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 062
 6. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 481
 7. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 377
 8. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 257
 9. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick 1 875
 10. Ako predísť intímnym problémom? Vyvolať ich môže aj bežná vložka 1 783

Blogy SME

 1. Radovan Kazda: Každý, kto plytvá s pojmom humanitárna katastrofa, by mal dostať pravítkom po prstoch
 2. Věra Tepličková: Bolo, nebolo alebo O kráľovstve, kde prestalo platiť, že niečo je vždy za niečo
 3. Štefan Vidlár: Dúležité hláseňí
 4. Simona Rezníčeková: V lotosovom sede na nesprávnej hore
 5. Barbora Kujundžić: Výchova detí ako výstup na Mount Everest
 6. Michala Guľasová: Zdenka Wenzlová Švábeková - Hľadač šťastia - knižná recenzia
 7. Rudolfa Vallová: COVID: u ľudí rastie vôľa žiť rovnako ako SMERu rastie vôľa vrátiť sa k moci
 8. Jozef Legény: Ponuka či pomoc, ktorú je potrebné odmietnuť (na túto infekciu panskej samovôle zomrú verejné financie)
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 8 470
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 230
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 320
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 441
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 5 927
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 061
 7. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 246
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 3 921
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Očkovanie detí proti covidu.

Stačí súhlas zákonného zástupcu.


26. nov
V piatok prvý prípad nákazy omikronom ohlásilo Belgicko.

Variant omikron má celkovo 50 mutácií.


12 h
Aj obdarovávanie blízkych má svoju skrytú psychológiu.

Obdarovávanie je zvyk, ktorý buduje vzájomné vzťahy.


25. nov
Napätá situácia na poľskej hranici.

Naozaj sa musíme prisťahovalectvu brániť vodnými delami a žiletkovým plotom?


23. nov

Blogy SME

 1. Radovan Kazda: Každý, kto plytvá s pojmom humanitárna katastrofa, by mal dostať pravítkom po prstoch
 2. Věra Tepličková: Bolo, nebolo alebo O kráľovstve, kde prestalo platiť, že niečo je vždy za niečo
 3. Štefan Vidlár: Dúležité hláseňí
 4. Simona Rezníčeková: V lotosovom sede na nesprávnej hore
 5. Barbora Kujundžić: Výchova detí ako výstup na Mount Everest
 6. Michala Guľasová: Zdenka Wenzlová Švábeková - Hľadač šťastia - knižná recenzia
 7. Rudolfa Vallová: COVID: u ľudí rastie vôľa žiť rovnako ako SMERu rastie vôľa vrátiť sa k moci
 8. Jozef Legény: Ponuka či pomoc, ktorú je potrebné odmietnuť (na túto infekciu panskej samovôle zomrú verejné financie)
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 8 470
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 230
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 320
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 441
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 5 927
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 061
 7. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 246
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 3 921
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu