košických poslancov informoval, že Všeobecno-záväzné nariadenie mesta Košice č.31 z roku 1996 o režime plateného parkovania na území mesta je v rozpore s Ústavou SR, zákonom o obecnom zriadení, so zákonom o miestnych poplatkoch a tiež zo zákonom o premávke na pozemných komunikáciach.
Podľa okresného prokurátora mesto nemôže vyberať poplatky za státie na komunikáciach, pretože zákon takýto poplatok nepozná. Poplatky za parkovanie môže mesto žiadať od občanov len za státie na vyhradených plochách, ktoré slúžia ako parkoviská.
Vedenie mesta malo do zákonom stanoveného termínu predložiť mestskému zastupiteľstvu návrh na zrušenie spomínaného VZN číslo 31 z roku 1996. Do dnešného dňa k tomu však nedošlo, preto sme na okresnej prokuratúre vyzvedali, aký bude ďalší postup.
"Správu o výsledku prerokovania podaného protestu okresný prokurátor do dnešného dňa neobdržal, pričom z oznamovacích prostriedkov je zrejmé, že doposiaľ o ňom mestské zastupiteľstvo ani nerokovalo. Týmto postupom došlo k porušeniu zákona o prokuratúre a zákona o obecnom zriadení nečinnosťou mestského zastupiteľstva v Košiciach," informoval nás prokurátor OP KE II JUDr. Ivan Vanko.
"Mestskému zastupiteľstvu v Košiciach okresný prokurátor JUDr. Karol Hajduček zaslal 8. januára 2001 návrh na odstránenie porušenia zákonov nečinnosťou, v ktorom poslancom navrhuje prerokovať tento návrh na najbližšom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Košiciach," vysvetlil I. Vanko.
V zmysle zákona o prokuratúre je orgán verejnej správy, v tomto prípade mestské zastupiteľstvo, povinné v lehote 30 dní od doručenia návrhu prokurátora informovať, aké opatrenia na základe jeho návrhu vykonalo.
Primátor mesta Košice Zdenko Trebuľa nemieni ani tentokrát zastupiteľstvu na najbližšom rokovaní predložiť návrh na zrušenie sporného nariadenia.
"Nie, taký návrh nepredložím, nech prokuratúra ďalej koná, ako uzná za vhodné. Sme presvedčení, že pravda je na našej strany. Je nelogické, že keď sa mesto stará o údržbu komunikácií, nemôže vyberať poplatky za státie," vyjadril svoj názor Z. Trebuľa.
Zdôraznil, že zákon, ktorý túto nelogickosť odstráni, je v druhom čítaní v slovenskom parlamente. "Zasadnutie parlamentu začína 30. januára a pokiaľ ho Národná rada SR schváli, celý problém odpadne. Je to otázka troch-štyroch týždňov. Teraz je len na poslancoch parlamentu, aby si uvedomili vážnosť situácie v súvislosti s vyberaním parkovného za státie na komunikáciách, čo sa nedotýka len Košíc, ale celého Slovenska."
Sankcie za to, že mesto ignoruje protest prokurátora a nedá mestské nariadenia do súladu zo zákonmi, nie sú žiadne. Okresný prokurator môže vec postúpiť generálnej prokuratúre, ktorá môže dať podnet na Ústavný súd SR. Ten už obdobný nález vydal pre mesto Trnava. V prípade, že parlament zákon, ktorý mestám umožní vyberať poplatky za státie na uliciach, schváli, bude VZN 31 o parkovaní už v poriadku a konanie na ÚS SR by bolo vlastne zbytočné.
Občania, ktorí platili parkovné, či pokuty za to, že ho odmietali zaplatiť, by sa teoreticky mohli obrátiť na súd a žiadať od mesta náhradu. Vzhľadom na malé niekoľkostokorunové sumy a premlčacie lehoty nie je však pravdepodobné, že budú súdy takýmito spormi zaplavené. Takže sa vlastne "nič" nestalo, iba mesto niekoľko rokov vyberalo poplatky od občanov, na ktoré nemalo zo zákona právo...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.