aj ďalšie až po Bajkalskú teraz zdobia kmene zoťatých stromov. Počas tohto týždňa sa na našu redakciu obrátilo niekoľko desiatok ľudí s rôznymi postojmi, ale len málo z nich schvaľovalo postup kompetentných orgánov. Naopak, mnohí mali pocit, že sa k situácii chceli a nemohli vyjadriť. Naposledy nás navštívila Galina Čajková a ako poznamenala, motivoval ju k tomu článok v stredajšom vydaní nášho denníka pod názvom "Stromy na sídlisku III. komusi prekážali..."
Vysvetlila nám, že býva na Volgogradskej ulici č. 62 a zrezanie troch stromov pred ich blokom ju a jej rodinu hlboko ranilo. "Jednu z tých vŕb som ako dieťa vysadila s mojím otcom. Strom pre nás a hlavne moju matku znamenal jedinú živú pamiatku na otca. Konáre siahali len po druhé poschodie. Bola zdravá a dala sa kultivovať. Pochybujem, že niekomu skutočne prekážala. Keď sme zbadali, že sa pilčíci chystajú strom zrezať, moja mama sa im snažila v tom zabrániť. Keď to nepomohlo zatelefonovala na odbor životného prostredia a vedúci pán Harčarík jej sľúbil, že výrub zastaví. Mal na to tri hodiny, ale neurobil to. Stromy aj tak zrezali," porozprávala nám G. Čajková, inak učiteľka a biologička. Dodala, že bývajú pri ceste a stromy pre nich znamenali zachytávanie prachu, hlučnosti, vytvárali oázu pre detské hry.
Pani Čajková potom začala pátrať po tom, kto vydal rozhodnutie a prečo. Podarilo sa jej skontaktovať s pracovníkom odboru životného prostredia (OŽP) na Okresnom úrade (OÚ) v Prešove Antonom Strakom, ktorý osobne prešetruje požiadavky ľudí a v spolupráci s mestom Prešov predkladá vedúcemu odboru na schválenie rozsah a miesto výrubov. "Dozvedela som sa, že o likvidáciu požiadali susedia z vedľajšieho vchodu. Pochybujem, že práve im prekážali a ak, tak sa mali opýtať predovšetkým v našom vchode. Presnejšie išlo o jedného človeka, ktorý sa tváril, že zastupuje všetkých susedov," dodala.
Jej kroky potom smerovali na Mestský úrad v Prešove a tam jej zodpovedná pracovníčka povedala, že sťažnosti síce riešia s OÚ, lebo stromy sú na mestskom pozemku, ale neposudzujú ich. Keď sa odvolala na fakty, že povolenie nebolo podložené žiadnymi lekárskymi posudkami či odobrením stavebného úradu napokon dosiahla to, že príslušný odbor MsÚ jej dal sľub. Na vlastné náklady vysadí nový porast. Zaujímalo nás kto poveril firmu KOaLA touto službou. Konateľka Magdaléna Kotuľáková nám neochotne povedala, že firma má celoročný zmluvný vzťah s mestom Prešov. Na našu otázku koľko stromov ešte plánujú zrezať, nám odpovedala: "Realizujeme výruby na základe povolení vydaných ešte v uplynulom roku. Keď nám okresný úrad určí, že ho musíme urobiť do konca februára a my to nestihneme, povolenie stráca platnosť".
Aj my sme sa usilovali skontaktovať s kompetentnými na OŽP OÚ. Nepodarilo sa nám to napriek opakovaným pokusom. Dozvedeli sme sa len, že sú stále v teréne a riešia sťažnosti. Faktom je, že odbor by sa bol možno vyhol vlne kritiky a konfliktom s ľuďmi, keby prostredníctvom médií vopred informoval o svojich aktivitách a dôvodoch na výrub stromov podľa platnej vyhlášky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.