Projekt Živiteľ rodiny nezanikol, ale pokračuje v rámci verejnoprospešných prác
Vranov nad Topľou - Združenie miest a obcí vranovského regiónu sa spolu s Okresným úradom práce (OÚP) vo Vranove nad Topľou podujalo vypracovať a zrealizovať projekt Živiteľ rodiny (ŽR), ktorý bol zameraný na vytvorenie pracovných miest v rámci samosprávy. Zameraný bol na rodiny, v ktorých obidvaja manželia boli bez práce. Takýchto rodín v okrese na začiatku minulého roku evidovali vyše deväťsto. Medzitým však v lete minulého roku odštartoval aj celoslovenský projekt verejnoprospešných prác (VPP). Ako sa to všetko odzrkadlilo na projekte Živiteľ rodiny, ktorý možno nazvať aj predchodcom projektu VPP? Opýtali sme sa na to riaditeľa OÚP vo Vranove nad Topľou Pavla Molčana.
- Od projektu Živiteľ rodiny sme neodstúpili, verejnoprospešné práce sú jeho pokračovaním. Tým, že tento projekt nabehol, mohli sme ísť širšie do jednotlivých rodín a pod kuratelou okresného úradu práce sme vyberali a dávali prednosť evidovaným nezamestnaným, ktorí spĺňali podmienku, práve z tých nezamestnaných manželských párov. Projekt Živiteľ rodiny bol pilotným projektom projektu verejnoprospešných prác, ale nie všetky obce mali na to možnosti, hlavne finančné prostriedky na vykrytie miezd. Do projektu Živiteľ rodiny sa z obcí okresu zapojilo šesť - mestá Vranov a Hanušovce a obce Zámutov, Bystré, Čierne a Sečovská Polianka. Poukázaním prostriedkov zo štátneho rozpočtu na vytváranie verejnoprospešných pracovných miest aj teraz pri predĺžených, aj pri nových zmluvách s nezamestnanými ideme do manželských párov, kde ani jeden nemá prácu, a prioritne im dávame prednosť. Projekt VPP oproti projektu ŽP v okrese Vranov nad Topľou znamenal rozšírenie možností vytvorenia pracovných príležitosti pre nezamestnaných.
Koľko finančných prostriedkov ste v minulom roku dostali na zabezpečenie projektu VPP a koľko pracovných príležitosti ste vytvorili?
- Minulý rok sme dostali necelých štyridsať miliónov korún a vytvorili sme 1470 pracovných miest. Tento projekt pokračuje aj v tomto roku a na predĺženie pracovných zmlúv sme dostali 15 miliónov 115 tisíc korún. Vďaka tomu sme vytvorili 229 pracovných miest. Vyčerpaná je plná čiastka. Nie všade boli uzatvorené zmluvy na plný úväzok, to znamená, že zamestnaných je 247 ľudí, čo sa týka predĺžených verejnoprospešných pracovných miest. Prednosť sme dávali zamestnávateľom, ktorí vytvorili pracovné miesta s vyššou pridanou hodnotou. Ide o investičné akcie, likvidácie odpadu, sociálne a zdravotnícke služby a podobne. Od 25. januára uzatvárame nové dohody s dlhodobo nezamestnanými, na čo sme na prvý štvrťrok dostali finančné prostriedky na vytvorenie 139 pracovných miest. Rozdiel je v tom, že tých, ktorí pracovné zmluvy ukončili 31. decembra a nemali ich predĺžené, už nemôžeme zamestnať na nové dohody, pretože nespĺňajú podmienku dlhodobej evidencie. Tu je aj snaha o to, že keď si predtým zamestnávatelia vybrali určitých ľudí, tak chceme urobiť aj takú obmenu, aby prácu pri uzatváraní nových zmlúv o verejnoprospešných prácach dostali aj ďalší nezamestnaní.
Ako tento projekt ovplyvnil výšku miery nezamestnanosti vo vašom okrese?
- Miera nezamestnanosti v rôznych mesiacoch kolísala, ale od nabehnutia projektu verejnoprospešných prác sa to prejavuje zhruba jej znížením zhruba niečo nad päť percent. Ešte nie sú spracované výsledky k 31. decembru, ale v októbri bola miera nezamestnanosti v našom okrese 21,69 percenta a bez pracovníkov na verejnoprospešných prácach 25,46 percent. Ináč ja vždy jedných dychom hovorím aj o takzvanej korektnej miere nezamestnanosti, v rámci ktorej pripočítavam aj tých, ktorí sú zamestnaní v rámci projektu verejnoprospešných prác, lebo inak by to nebolo seriózne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.