(TKO) pre rok 2001. Radnica na základe vypracovaných kritérií určila podiel poplatku pre občana a doplatku k cene zo strany mesta Prešov. Návrh ešte na decembrovom Mestskom zastupiteľstve (MsZ) neprešiel aj vďaka protestom ľavicových poslancov. Verdikt znel, zachovať ceny na úrovni roku 2000. Riaditeľ TSmP Anton Balčák v novej žiadosti, ktorú prejednávala Mestská rada na januárovom zasadnutí zdôraznil, že mesto nevzalo do úvahy náklady v súvislosti so zvyšovaním cien za vstupy a dopad na spoločnosť, ktorá tieto služby poskytuje. "Nárast ceny ovplyvnili dve skutočnosti. Terajšia cena individuálneho vývozu je stanovená z nákladov podľa roku 1998. Platila pre roky 1999 a 2000. Pred dvoma rokmi sa menil len podiel doplatku mesta v neprospech občana a zvýšenie DPH zo 6 na 10 percent. V roku 2000 však cenu obyvateľstva ovplyvnila tá skutočnosť, že sa zvýšila cena za prepravu z prekládkovej stanice na skládku a za skládkovanie zhruba o 47 korún. V celoročnej relácii to znamená 950 tisíc korún. Keď pripočítame zvýšenie cien nafty a pohonných hmôt, úmerne sa zvýšili aj náklady na samotný zber," konštatoval predseda predstavenstva TSmP Mikuláš Bodnár a apeloval na členov Mestskej rady, aby predložené zdôvodnenia ešte raz zvážili.
Podľa návrhu by mal občan za vývoz odpadu v tomto roku zaplatiť 1375 korún, pričom mesto doplatí 458, teda pôjde spolu o 1833 korún. V prípade dôchodcov je navrhovaný poplatok 550 korún a rozdiel v celkovej sume by malo doplatiť mesto. Medziročný nárast pre dôchodcov bude teda znamenať 43 korún a pre ostatných občanov 107 korún.
"Obyvatelia mesta to v skutočnosti pocítia asi tak, že v jednom mesiaci sa pre jeden byt zvýši cena o tri koruny. Do prijatia nového zákona o odpadoch bude spoločnosť znášať zvýšené náklady z vlastných rezerv, teda na úkor zisku," dodal M. Bodnár. Spomínané tri koruny v skutočnosti tvoria len polovicu z pôvodne navrhovanej ceny, ktorú predtým MsZ neschválilo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.