tretích krajín. Slovensko predáva zbrane do Angoly, ide však o úplne legitímny obchod, v rámci ktorého sú všetky dodávky notifikované príslušnými medzinárodným organizáciami ako OSN alebo Wassernaarske usporiadanie. Hovorca MZV SR Boris Gandel to dnes uviedol v súvislosti s aférou nelegálneho vývozu zbraní do Angoly, v rámci ktorej je vo Francúzsku vyšetrovaný aj syn bývalého prezidenta Jean
Ako ďalej pre TASR Gandel povedal, Slovensko v rámci obchodu so zbraňami do Angoly striktne dodržiava sankčný režim OSN a nikdy nebolo v tejto veci predmetom kritiky na pôde medzinárodných organizácií.
MZV SR podľa neho nedostalo v súvislosti s vyšetrovaním pašovania zbraní do Afriky nijakú žiadosť francúzskej strany. O spoluprácu s orgánmi SR v tomto prípade Francúzsko nepožiadalo ani prostredníctvom Interpolu.
Účasť akciovej spoločnosti OSOS Vrútky pri pašovaní zbraní do Angoly odmietol jej generálny riaditeľ Ján Valenta. Firma vlastnila do roku 1998 licenciu na obchodovanie so zbraňami, nikdy však žiaden kontrakt so špeciálnou technikou nezrealizovala. Ako uviedol, v uvedenej kauze môže ísť o zneužitie mena firmy OSOS. "V rokoch 1992 a 1993 sme dosť dôverčivo poskytovali údaje o firme aj v zahraničí, takže nevylučujem, že to niekto zneužil," dodal. Finančný riaditeľ spoločnosti Dušan Švalek povedal, že firma nikdy neobchodovala s Francúzskom ani s Angolou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.