Klaudia JURKOVIČOVÁ & Marián KIZEK
Košice Posledné mimoriadne valné zhromaždenie Inžinierskych stavieb (IS), ktoré sa uskutočnilo začiatkom novembra minulého roku, prinieslo viaceré zmeny. Firma deklarovala, že pripravuje vstup zahraničného investora, ktorý mala aranžovať Slávia Capital s mandátom na predaj 43 percent akcií od dvoch akcionárov. Zdalo sa, že karty sú definitívne rozdané a nik ich už miešať nebude až do príchodu investora. Veci sa však majú inak. Dnes sa má konať ďalšie mimoriadne valné zhromaždenie, ktoré má okrem iného na programe odvolávanie členov vrcholových orgánov a voľbu nových. Medzičasom malo opäť dôjsť k pohybom s akciami a navyše, ako sme sa dozvedeli z dobre informovaných zdrojov, Slávia Capital už nemá mať mandát na predaj akcií.
Túto skutočnosť nám potvrdil aj Alojz Rajnič, krajský šéf SDKÚ, ktorý v Inžinierskych stavbách pôsobil od júla 1999 až do novembra minulého roku na poste predsedu predstavenstva. Ako sme sa dozvedeli, na dnešnom valnom by sa malo hlasovať o jeho opätovnom členstve v predstavenstve IS. "Nevylučujem, že je to tak," poznamenal A. Rajnič. "Podieľal som sa na skonsolidovaní tejto spoločnosti, ktorá za rok 1999 vykázala stratu 124 miliónov korún, pričom za rok 2000 sa už predpokladá vykázanie zisku vo výške niekoľkých desiatok miliónov korún." Pod tento výsledok sa podľa neho podpísali organizačné zmeny, zníženie stavu najmä THP pracovníkov a intenzívnejšie napĺňanie výrobného programu.
Dôvody, prečo Slávia Capital prišla o mandát na predaj akcií, A. Rajnič nepozná. Rovnako tak nám nevedel povedať, či došlo v čase od posledného valného zhromaždenia k výraznejším pohybom s akciami. Potvrdil, že v predstavenstve by mal zastupovať spoločnosť Casspos Ladislava Drabika známejo najmä z čias jeho pôsobenia vo VSŽ, ktorá vlastní 11,5 percenta akcií IS. O spôsobe predaja akcií zahraničnému investorovi zatiaľ nechcel hovoriť nič s tým, že táto záležitosť sa bude odvíjať od rozhodnutia aj ostatných akcionárov.
Pre zaujímavosť dodávame, že akcie Cestných stavieb, kde takisto figuroval L. Drabik, odkúpila francúzska Eurovia, ktorá má záujem aj o Inžinierske stavby. Podľa našich informácií malo dokonca medzi Cassposom L. Drabika a Euroviou dôjsť k podpisu zmluvy, podľa ktorej v prípade, ak by Casspos predával svoje akcie Inžinierskych stavieb, prednostné právo na ich kúpu by mala Eurovia. Opýtali sme sa L. Drabika, či je to pravda. "Áno, podpísali sme opčnú zmluvu s Euroviou s platnosťou do konca februára tohto roku. Predaj akcií investorovi sa však bude realizovať až v neskoršom časovom horizonte, pri predaji týchto akcií budeme mať už teda ruky voľné. V žiadnom prípade nechceme komplikovať vstup zahraničného investora, disponujeme len 11,5 percentným balíkom, takže ani nemôžeme mať rozhodujúce slovo. Preto sa prikloníme k výberu toho investora, za ktorým budú stáť aj ostatní akcionári."
V novembri minulého roku mala Slávia Capital mandát na predaj 43 percent akcií, ktorý získala od Branislava Prieložného vlastniaceho 30 percent a ďalšieho akcionára, firmy PGS. Pri rokovaniach so zahraničím preto Slávia nemohla ponúkať potencionálnym záujemcom získanie majority. Keďže Dopravná banka v konkurze vlastnila 28,17 percenta akcií, drobní akcionári mali v držbe necelých 15 percent a tri percentá patrili reštitučnému fondu, ak chcela Slávia vystupovať za majoritných akcionárov, mandát mohla získať od Cassposu. Ako nám však včera povedal L. Drabik, nikdy podobnú ponuku od Slávie nedostali.
Keďže B. Prieložný nereagoval na našu otázku, ako je to s mandátom na jeho akcie, požiadali sme o stanovisko šéfa divízie Corporate Strategy Slávie Capital Rudolfa Čížika, ktorý bol na poslednom valnom zhromaždení zvolený za predsedu predstavenstva IS. Na naše veľké prekvapenie poprel, že by Slávia Capital o mandát na predaj akcií prišla. "Zatiaľ k zrušeniu mandátu nedošlo a je málo pravdepodobné, že sa tak v najbližšej budúcnosti stane," vyhlásil. Ako teda vysvetľuje skutočnosť, že dnes sa bude meniť predstavenstvo spoločnosti a už sa v ňom zrejme neobjavia mená ľudí zo Slávie Capital? "Je to viac ako možné, že k podobným zmenám dôjde. Vyplýva to iba z toho, že sme dosiahli, čo sme dosiahnuť chceli a to bolo rozbehnutie a skonsolidovanie spoločnosti."
R. Čížik potvrdil aspoň naše informácie o pohybe s akciami. Svojho majiteľa malo zmeniť zhruba 14 a pol percenta akcií, ktoré vlastnili alebo spravovali postupne spoločnosti Empiria a PGS, aby napokon v súčasnosti skončili vo vlastníctve firmy Istrofin a.s. Bratislava. Otázkou ešte ostáva, aký bude postup Dopravnej banky v konkurze, kde o možnom predaji akcií môže rozhodnúť len schôdza veriteľov. Je však predpoklad, že veritelia tieto akcie budú chcieť nechať v majetku Dopravnej banky do poslednej chvíle.
Dnešok bude teda opäť znamenať zmenu pre Inžinierske stavby. Filozofia, ktorá vyplynula aj po poslednom valnom zhromaždení, teda predaj podniku zahraničnému investorovi, však má byť podľa oslovených zúčastnených strán zachovaná.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.